adu, pripravená organizáciou Priatelia Zeme pred niekoľkými týždňami. „Môžem povedať, že zber separovaného odpadu sa v Leviciach začína rozbiehať naplno,“ povedal nám referent referátu komunálnych vecí Mestského úradu v Leviciach Gabriel Šurányi, „Bolo k tomu potrebné zabezpečiť techniku na zber - kontajnery na plasty, sklo a papier a vrecový systém, ktorý sa používa v individuálnej bytovej výstavbe. K októbru už boli rozmiestnené všetky kontajnery na území mesta v dostupnosti 50 až 100 metrov.“
Mesto pripravuje aj zber separovaného biologického odpadu, zatiaľ len vo forme záhradného odpadu, a výstavbu kompostárne, ktorá by mala byť ukončená do konca roka. Mesto k tomu zaväzuje Program odpadového hospodárstva.
V Leviciach sa ročne vytvorí približne 2 000 ton biologického odpadu a skládočné ceny sa pohybujú v rozmedzí 650 až 700 Sk za tonu. Aj preto je zrejmá návratnosť a efektívnosť tohto projektu. Z komunálneho odpadu sa biologický odpad (napr. kuchynský) zatiaľ zbierať nebude. Takáto separácia by mala byť až od roku 2010. Biologický odpad by sa od budúceho roka mal zbierať takým spôsobom, že hlavne vo viničných oblastiach budú rozmiestnené veľkokapacitné kontajnery. Zabezpečí sa tiež zber bioodpadu z odpadov mesta - konáre či trávoviny.
Kompostáreň za mestom
Podľa Šurányiho náklady na kompostáreň predstavujú 6,3 milióna korún a mala by stáť v areáli CTZ za mestom. Drahé je najmä strojné vybavenie zariadenia. Mesto sa pokúsi získať prostriedky z mimorozpočtových zdrojov. Kompost, získaný z kompostárne, nebude určený pre potravinový reťazec - na hnojenie pôd, na ktorých sa pestujú poľnohospodárske plodiny. Mesto by chcelo tento kompost použiť na zrovnávacie práce na sídliskách. Ročne by sa mohlo získať až do
1 000 ton kompostu. Súčasťou kompostárne by mala byť jednoduchá dotrieďovacia linka.
Pri domoch budú vrecia
Čo sa týka zberu komunálneho separovaného odpadu - skla, plastov a papiera, v poslednom období stúpol zber takmer trikrát. Zabezpečené boli sídliskové komplexy, ako i podnikateľské subjekty. To potvrdilo, že hoci kontajnery na zber separovaného odpadu Mesto vyšli zatiaľ na 1,9 milióna korún, bola to dobrá investícia. Horšia je zatiaľ situácia v individuálnej bytovej výstave, ktorá neumožňuje rozmiestnenie kontajnerov. Preto by sa tu mal rozbehnúť vrecový projekt.
Do konca roka by mali byť v domových zástavbách rozdané vrecia na jednotlivé druhy odpadov a občania by mali byť informovaní prostredníctvom letákov. Pomôcť by mala i motivačná súťaž, ktorá by zabezpečila každému občanovi (z individuálnej bytovej výstavby) bonusovú kartičku za každé odovzdané vrece separovaného odpadu v hodnote desať korún a raz alebo dvakrát do roka sa budú môcť tieto lístky vymieňať za nejaký druh tovaru. Podobná súťaž by bola i medzi podnikateľskými subjektmi. Súťaž v zbere plastov a papiera prebieha i na všetkých levických základných školách. Víťazná škola dostane športové potreby v hodnote 10–tisíc korún. Najlepšie je začať už u detí a doviesť k zberu separovaného odpadu aj ich rodičov.
Separovaný zber šetrí peniaze
Každou tonou vyseparovaného odpadu Mesto ušetrí zhruba dve tisícky. Na celkovom poplatku za odpady, vyberaného od občanov, sa to zatiaľ neprejaví, ale v ďalších rokoch to obyvatelia možno pocítia. Celková produkcia komunálneho odpadu za rok je zhruba 13,5 tisíc ton. Finančná čiastka, ktorú Mesto získa od výkupcov odpadu za plasty a sklo, je pomerne slušná a zabezpečuje návratnosť zberu tohto odpadu. Nerentabilný je zatiaľ zber papiera, ktorý má prinízke výkupné ceny. Snahou Mesta je čerpať finančné prostriedky i z recyklačného fondu, kde je možnosť získať náhradu 1 200 až 1 800 korún za tonu odpadu.- rz -