V bývalom družstve našli dve tony toxického odpadu

. „Látka Toxafén, ktorú zo zaistených vzoriek zistili v nezávislých laboratóriách, môže spôsobiť mierne zmeny vo vývoji plodu, poškodenie pečene, obličiek, štítnej žľazy a imunitného systému,“ vysvetlil Martin Hojsík z organizácie Greenpeace.

Zakázané látky
Do začiatku akcie sa do objektu mohol dostať ktokoľvek, aj zvedavé deti. V stredu doň v protichemických oblekoch a s rúškou na ústach smeli vojsť len muži. Niektoré prítomné novinárky to položartom nazvali diskrimináciou Spomínaná látka sa však na Slovensku nesmie používať už dvadsať rokov. V Spojených štátoch Amerických ju zakázali už v roku 1982.
Akcie sa zúčastnili aktivisti zo Slovenska, Maďarska, Čiech, Rakúska a Nemecka. Na problém ich upozornila Ipeľská únia, ktorá urobila v regióne Poiplia monitoring. Podobných opustených skladov pesticídov našla vyše šesťdesiat. „Nie všetky sú našťastie v takomto stave,“ podotkol Hojsík.
Budova, v ktorej sa nachádzali polorozpadnuté sudy a vrecia s chemikáliami, nebola zabezpečená ani pred poveternostnými vplyvmi. Strecha sa sčasti zrútila, okná a dvere boli rozbité, do miestnosti s nebezpečnými pesticídmi zatekalo. Toxické látky sa tak mohli dostať aj do podzemných vôd. „Niektoré pesticídy sme našli už aj v pôde, desať metrov od budovy. Je vysoká pravdepodobnosť, že sa dostávajú do podzemných vôd,“ pripustil Hojsík. Družstvo sa nachádza len 300 metrov od rieky Ipeľ. Rozbor jej vôd by bol však príliš drahý. Analýzu chemických látok robili pre Greenpeace nezávislé laboratóriá Enviromental Institute, s.r.o. v Koši.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Časovaná bomba
Aktivisti Greenpeace nakladali pesticídy do špeciálnych sudov, určených na ich skladovanie. Budovu zabezpečovali pred vetrom i nepovolanými návštevníkmi. „Netrúfame si látky úplne dekontaminovať. Takto bude sklad aspoň čiastočne zabezpečený,“ doplnil Hojsík.
Je presvedčený, že prácu, ktorú v Bielovciach urobili, mala na zodpovednosti vláda. „Mala urobiť centrálny program na zabezpečenie pesticídov po celom Slovensku. Je dosť tragické, že 15 rokov po revolúcii sa nič nedeje. Hovorí sa dlho o zákone o riešení starých emisných záťaží. Vznikol úžasný enviromentálny fond, ale ten podľa ministerstva životného prostredia nemá byť použitý na riešenie týchto vecí. Podľa nás sú však pesticídy najurgentnejším problémom, ktorý treba riešiť,“ prízvukoval.
Na Slovensku sú stovky podobných miest. Štátne orgány odhadujú zásoby starých pesticídov na našom území na 300 až 400 ton. „Každý z nich je časovanou bombou, ktorá môže ohroziť zdravie ľudí a životné prostredie,“ varoval Hojsík.
Ministerstvo životného prostredia za štyri roky zmapovalo asi deväťtisíc starých environmentálnych záťaží, ktorých odstránenie by stálo okolo desať miliárd.
„Je nám jasné, že Slovenská republika momentálne nemá k dispozícii desať miliárd korún potrebných na vyriešenie problému všetkých starých environmentálnych záťaží. Zodpovedné orgány však musia urýchlene urobiť aspoň základnú evidenciu jednotlivých problematických oblastí a tam, kde existuje riziko ohrozenia zdravia obyvateľstva alebo kontaminácie vôd a pôdy, musí okamžite zasiahnuť. Opustené sklady starých toxických pesticídov sú podľa nášho názoru presne takýmito lokalitami,“ zarea-
goval Hojsík.
Zabezpečenie najnebezpečnejších lokalít a chemikálií je podľa Greenpeace finančne výhodné aj pre štát. „Predstavuje totiž určitú formu prevencie pred oveľa väčšími škodami, na ktorých likvidáciu by museli vynaložiť výrazne vyššie finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu.“

SkryťVypnúť reklamu

Nielen na Slovensku
Dekontaminácie sa zúčastnil aj odborník na problém starých pesticídov Andreas Bernsdorff, ktorý pracoval na odstránení skládok toxických pesticídov na mnohých miestach v Rumunsku, Albánsku, Nepále či Ukraine. Podľa neho je prípad skladu v Bielovciach iba veľmi malou časťou veľkého globálneho problému. Svetová Organizácia pre
výživu a poľnohospodárstvo (FAO) odhaduje na svete až 500-tisíc ton starých pesticídov v podobných podmienkach ako v Bielovciach. Postihnutých je minimálne sto krajín v Afrike, Latinskej Amerike, Ázii, ale aj stredno-východnej Európe.
Aj podľa Bernsdorffa mala problém vyriešiť vláda. „Pomoc môžu dostať buď od Svetovej banky – z fondu GEP, alebo cez rôzne programy Európskej únie, ako sú poľnohospodársky fond, kohézny alebo štrukturálny fond,“ menoval.
Vlády niektorých štátov vraj reagujú promptne, iné vôbec. „V Rumunsku sa vláda po dlhšom zdržiavaní nakoniec spojila s Nemeckom a po rokovaniach sme vypravili 1,3 kilometrov dlhý vlak s 350 tonami odpadu. Musím však povedať, že v ich krajine bol odpad nelegálne, preto jeho odvoz zabezpečilo Nemecko. To nie je prípad Slovenska. Sem bol privezený legálne a až tu sa stal odpadom,“ spomína Bernsdorff, ktorý na Slovensko prišiel hlavne poradiť a pomôcť pri riešení problému. V Maďarsku vláda reagovala na problém veľmi rýchlo. V Nepále je vraj doteraz nečinná.

SkryťVypnúť reklamu

Toxické pesticídy vyviezli
Vo štvrtok ráno bolo už v špe-
ciálnych sudoch uložených približne 2700 kilogramov nebezpečných pesticídov, kontaminovaného ma-
teriálu a znečistenej pôdy. Budova bola zabezpečená pred poveternostnými vplyvmi.
Na problém zareagovalo oddelenie životného prostredia Okresného úradu v Leviciach. V noci zo štvrtka na piatok strážili sklad s toxickými látkami a zabezpečili aj odvoz odpadu spoločnosťou Arguss, s.r.o., ktorá sa zaoberá likvidáciou a prevozom chemikálií. Do minulého týždňa okresný úrad o nebezpečných pesticídoch v Bielovciach vraj nevedel. „Dozvedeli sme sa to z médií a okamžite sme začali konať,“ povedala vedúca oddelenia životného prostredia Zita Nagyová. Ako dôvod uviedla veľkú rozlohu okresu Levice, ktorý majú v kompetencii. „Chodíme na kontroly aj do družstiev, ale v okrese máme 85 obcí a v každej z nich sa nachádza jedno,“ dodala. Na podnety od občanov podľa jej slov reagujú promptne. Ľudia vraj neustále znečisťujú životné prostredie, vyhadzujú staré oleje, vypúšťajú do polí obsahy svojich žúmp.
V piatok ráno naložili aktivisti Greenpeace spolu so zamestnancami spoločnosti Arguss, s.r.o. 39 sudov s 3500 kilogramami toxických látok a kontaminovanej pôdy do nákladného vozidla, ktoré ich bezpečne odviezlo do prevádzky firmy v Loku. Po analýzach toxických látok sa rozhodne, ako budú zlikvidované.
„Dosiahli sme, čo sme chceli. Sme radi, že štát v tomto prípade reagoval tak rýchlo. Nejde však len o túto lokalitu. Na Slovensku sú podľa odborníkov možno až stovky podobných miest, ktoré ostávajú časovanou bombou,“ povedal v piatok ráno Juraj Rizman, hovorca organizácie Greenpeace.
Napriek odstráneniu nebezpečných látok môže byť v okolí družstva stále kontaminovaná pôda. Nasiaknutá toxickými látkami je pravdepodobne aj polorozpadnutá chátrajúca budova, ku ktorej sa však podľa Rizmana nebudú môcť ľudia dostať tak ľahko ako doteraz.


Znečisťovateľovi hrozí väzenie

Znečisťovateľovi, ktorý v polorozpadnutej budove bývalého poľnohospodárskeho družstva
pri Bielovciach nechal okolo dvoch ton toxických látok, hrozí väzenie až do troch rokov. Ako informoval nitriansky policajný hovorca Miloš Fábry, levická polícia už začala trestné stíhanie pre trestný čin ohrozenia životného prostredia. Zároveň potvrdila informácie ochranárov z Greenpeace, že objavené látky sú nebezpečné pre životné prostredie a aj pre ľudské zdravie. Analýzami vzoriek zistili, že ide o chemické látky zo skupiny pesticídov, herbicídov a fungicídov.
Potenciálny pôvodca, ktorý má na svedomí sklad starých pesticídov pri Bielovciach v
Levickom okrese, je bývalé poľnohospodárske družstvo Ipeľský Sokolec - hospodársky dvor Bielovce. Ako povedal hovorca Slovenskej inšpekcie životného prostredia Michal Štefánek, toto družstvo je momentálne v konkurze. Ak by sa preukázalo, že je zodpovedné za mimoriadne znečistenie životného prostredia, začne inšpekcia konanie o udelení pokuty až do piatich miliónov korún so správcom konkurznej podstaty Petrom Sopkom. Ten uviedol, že podľa zákona môže disponovať iba s majetkom družstva, ktorý bol zahrnutý do konkurznej podstaty. Pesticídy tam zahrnuté neboli.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žiar

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 261
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 5 291
  3. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 5 260
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 872
  5. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 3 882
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 627
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 620
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 505
  1. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  2. Matúš Grznár: Ako rozoznať matovičovinu od spravodajského článku?
  3. Aleksander Prętnicki: Posledná kvapka - Bratislavský expres
  4. Jozef Pivarník: Nenechajte sa oklamať! Ponziho schéma stále žije a číha na vaše úspory
  5. Nika Göthová: "Všetko, všade, naraz" nie je multiverzum od Marvel. Našťastie.
  6. Vladimír Bojničan: Konzervatívna postfaktická schizofrénia v priamom prenose
  7. Ladislav Boršoš: Konkláve v STVR…
  8. Jakub Cipko: Ak nechcete Matoviča, treba začať robiť!
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 596
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 771
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 458
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 10 061
  5. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 505
  6. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 882
  7. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 6 258
  8. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 6 137
  1. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  2. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  3. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  4. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  5. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  6. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  7. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  8. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Ilustračná fotografia.

Hotová by mohla byť do konca roka.


TASR
Park Štefana Moysesa v Žiari nad Hronom.

Inšpirácie pre pokojnú prechádzku aj napínavý výlet.


Ilustračné foto

Traja zamrznutí ešte nepovedali posledné slovo.


Vlak STADLER KISS Železničnej spoločnosti Slovensko

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) spúšťa najväčšiu modernizáciu vlakov za posledné desaťročia. Do svojho vozidlového parku v najbližších rokoch investuje viac ako miliardu eur.


  1. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  2. Matúš Grznár: Ako rozoznať matovičovinu od spravodajského článku?
  3. Aleksander Prętnicki: Posledná kvapka - Bratislavský expres
  4. Jozef Pivarník: Nenechajte sa oklamať! Ponziho schéma stále žije a číha na vaše úspory
  5. Nika Göthová: "Všetko, všade, naraz" nie je multiverzum od Marvel. Našťastie.
  6. Vladimír Bojničan: Konzervatívna postfaktická schizofrénia v priamom prenose
  7. Ladislav Boršoš: Konkláve v STVR…
  8. Jakub Cipko: Ak nechcete Matoviča, treba začať robiť!
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 596
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 771
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 458
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 10 061
  5. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 505
  6. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 882
  7. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 6 258
  8. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 6 137
  1. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  2. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  3. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  4. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  5. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  6. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  7. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  8. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu