Základná škola v Starom Tekove oslávila 70. výročie svojho vzniku. Síce sa v obci vyučovalo už pred viac ako 200 rokmi, ale žiaci sa učili len v zimnom období, a to buď na fare, alebo u notára. Od roku 1934 sa žiaci prvých piatych ročníkov začali učiť v samostatných triedach, žiaci vyšších ročníkov sa učili spoločne v jednej učebni. Škola sa neskôr rozdelila na dve samostatné školy s vlastnými riaditeľmi. V roku 1952 sa zlúčili do deväťročnej školy s jedným riaditeľom. Vystriedalo sa tu mnoho riaditeľov, učiteľov a ďalších pracovníkov, ktorí sa starali aj o to, aby škola, kde pracujú a učia deti, bola stále krajšia, lepšie vybavená, útulnejšia, aby práca v nej každého tešila. Dnes už do školy chodia vnuci, ba aj pravnuci vtedajších žiakov.
Za tie roky v škole vzniklo mnoho odborných učební, najnovšia je učebňa výpočtovej techniky, ktorá slúži nielen žiakom a pracovníkom školy, ale aj obyvateľom obce. V piatok 5. novembra sa v nej opäť zjavili tváre známe i neznáme. Na svoje pôsobisko sa prišli pozrieť riaditelia i učitelia, ktorí stáli pri jej zrode. Nie všetci žijú, no tí, ktorí sú ešte medzi nami, sa prišli pozrieť, ako pokračuje dielo, ktoré začali budovať. Prítomní si prezreli, ako sa zmenila budova školy, pospomínali, kde kto učil, akých mal žiakov, ako to bolo za ich mladých čias. Niektorí sa stretli so svojimi žiakmi, ktorí dnes zaujali miesto učiteľov.
Pre zúčastnených bol v priestoroch kultúrneho domu pripravený bohatý progam. Postarali sa oň deti zo Starého Tekova so svojimi učiteľmi. Na oslavu prišiel aj najdlhšie pôsobiaci riaditeľ školy Július Rusko, ktorý tu pôsobil viac ako 20 rokov. Pospomínal na svoje roky, strávené v našejobci.