Nebezpečný toxický odpad z bývalého družstva v Bielovciach je v bezpečí. Vstup do polorozpadnutého skladu je zabezpečený. V blízkom období odborníci zistia, nakoľko bola kontaminovaná pôda a spodné vody. Za likvidáciu odpadu zaplatí pravdepodobne, minimálne v prvom kole, štát. Pôvodca odpadu je totiž v konkurze.
Toxický odpad našla ešte v stredu 10. novembra organizácia Greenpeace. V polorozpadnutom sklade bývalého družstva našli nebezpečné látky, škodlivé pre zdravie človeka i životné prostredie. Po medializovaní problému zabezpečil Okresný úrad životného prostredia v Leviciach jeho odvoz spoločnosťou Arguss, ktorá sa zaoberá likvidáciou nebezpečných odpadov. Tá ich uskladnila vo svojich priestoroch v obci Lok.
Nebezpečné pesticídy spália
Spoločnosť Arguss bude v likvidácií odpadu pokračovať po obdržaní objednávky. „Odpad sa prepraví do modernej spaľovne, vybavenej na spaľovanie toxických odpadov,“ dodáva Vojtech Chovanec, konateľ spoločnosti Arguss.
V správe jednej z tlačových agentúr sa objavila informácia, že sa v odpade nachádza zvýšený obsah chlóru, pri spaľovaní ktorého by do ovzdušia uniklo veľké množstvo emisií. Podľa Chovanca však neprekáža bezproblémovému zneškodneniu odpadov spálením. Odpad plánujú zneškodniť spálením v spaľovni, ktorá vraj zodpovedá aj najprísnejším kritériám.
Ipeľská únia, ktorá v minulosti monitorovala staré pesticídy v areáloch bývalých poľnohospodárskych družstiev, však tvrdí, že technika, ktorá by zodpovedala európskym normám, na Slovensku neexistuje. „Existuje, má všetky potrebné povolenia. Je zaujímavé, že o nej vedia v Bruseli, len u nás akoby ju ignorovali,“ bráni sa Chovanec. Názov spaľovne však nechce uviesť. Pesticídy zneškodnia až po uvolnení financií zo štátnych zdrojov. „Štát by si následne uplatnil pohľadávku voči pôvodcovi v konkurze.“ Inak by im vraj nikto náklady na zneškodnenie nepreplatil. Rádovo ide o čiastku v státisícoch. V 39 sudoch, ktoré naplnila organizácia Greenpeace, bolo až 5 830 kilogramov nebezpečného odpadu (minulý týždeň sa hovorilo len o 3,5 tonách).
Voda možno kontaminovaná nie je
V okolí skladu bývalého družstva v Bielovciach prebehne v budúcnosti po uvoľnení finančných prostriedkov od štátu prieskum pôdy a spodných vôd. „Pokiaľ sa dokáže kontaminácia podložia, bude sa opäť likvidovať spoločnosťou Arguss,“ informuje Zita Nagyová, prednostka Obvodného úradu životného prostredia v Leviciach. Ako však dodáva, sú to zatiaľ len teoretické úvahy. V súčasnosti sa hľadá firma, ktorá urobí hydrometeorologický prieskum. Štát bude náklady spojené s prieskumom následne žiadať od pôvodcu.
Spodné vody by však kontaminované nemuseli byť. „Vyzerá to nádejne. Z prvých podkladov, ktoré doniesol hydrometeorologický ústav, vyzerá, že v lokalite v Bielovciach je zhruba štvormetrová vrstva ílu. Spodné vody sú v hĺbke od dvoch do štyroch metrov. Takže je tam nádej, že íl nevpustil toxíny do vôd,“ dodáva Nagyová. Vzorky vody momentálne analyzuje chemické laboratórium Civilnej ochrany Nitra. Výsledky budú známe tento týždeň.
V objekte bývalého poľnohospodárskeho družstva sa okrem skladu toxických látok našla aj stará nádrž na ropné látky, ktorá je ďalším rizikom pre životné prostredie.
Kto je zodpovedný?
Potenciálnym pôvodcom skladu starých pesticídov je podľa zistení Slovenskej inšpekcie životného prostredia Poľnohospodárske družstvo Ipeľský Sokolec – hospodársky dvor Bielovce, ktoré je momentálne v konkurze. Ak sa dokáže, že je zodpovedné za mimoriadne znečistenie životného prostredia, hrozí mu pokuta až do výšky piatich miliónov korún a zodpovednej osobe trojročné väzenie. Správca konkurznej podstaty Peter Sopko z Trnavy tvrdí, že podľa zákona môže disponovať iba s majetkom družstva, ktorý bol zahrnutý do konkurznej podstaty. Pesticídy v ňom vraj zahrnuté neboli. Polícia prípad stále prešetruje. Správcu konkurznej podstaty Sopka zatiaľ vypočutého nemajú. Podľa Nagyovej náklady na likvidáciu skladu toxických látok v Bielovciach nesie Poľnohospodárske družstvo IpeľskýSokolec.