
Ako nám potvrdili pracovníci štiavnického pracoviska Pamiatkového úradu Banská Bystrica, zoznam je jedným z východiskových materiálov pre správu o technickom stave lokality, ktorú štát predkladá Centru svetového dedičstva UNESCO v Paríži. Na základe dohovoru o ochrane svetového dedičstva štát predkladá každé dva roky periodickú správu o stave zapísaných lokalít. V správe sa posudzujú zmeny stavebno - technického stavu, ale aj pôvodnosť, či celistvosť pamiatkového objektu. Celkove má Štiavnica okolo 300 historických objektov, veľkú časť z nich sa v uplynulých rokoch podarilo zachrániť. Problematická tridsiatka však predstavuje vážny problém. Niektoré ohrozené objekty sú totiž súčasťou radovej zástavby a môžu mať negatívny dopad na okolité objekty. Je to tak napríklad u jedného z najvzácnejších štiavnických domov na ulici A. Kmeťa. Niekoľkopodlažný dom má vzácny románsky suterén, jeho celkový stav však odborníci hodnotia ako kritický. Dom priamo susedí s opraveným hotelom Bristol. V prípade, že by prišlo k deštrukcii schátralého domu, poškodiť by to mohlo aj susedný objekt. Dom ohrozuje aj chodcov na blízkej komunikácii. Rovnako je to s domom posledného štiavnického rabína, kde sa prelomila strecha. Stojí rovno pri rušnom chodníku a aby okoloidúcim nehrozilo nebezpečenstvo, mesto tu zabezpečilo provizórny drevený podchod. Väčšina vzácnych objektov je v súkromných rukách, čo spôsobuje nemálo problémov. Pamiatkári tvrdia, že im chýbajú páky na vymáhanie práva - opravy a údržby domov ich vlastníkmi. Lepšie možnosti má podľa nich mestská samospráva s vlastným stavebným úradom, ktorá aj udeľovanie pokút môže využiť vo vlastnom rozpočte - napríklad na opravu havarijných stavov. Pamiatkári vidia záchranu pamiatok v dvoch možnostiach - buď vo vytvorení mestského havarijného fondu alebo v grantoch, ktoré si vlastníci budov podajú na ministerstvo kultúry ešte do konca roka.
Schátralý dom na ulici A.Kmeťa trápi aj mesto. Primátor Štiavnice Marián Lichner zvolal rokovanie odborníkov, aby sa dohodli, čo s rizikovým objektom. „Vo vzťahu k majiteľovi sme už vyčerpali všetky zákonné možnosti. Na pokuty, ani oznámenia, nereaguje. Musíme hľadať cesty, čo ďalej, lebo dom ohrozuje nielen susedné objekty, ale aj ľudí,” dodáva primátor. Krajnú možnosť vidí mesto v tom, že by sa dom po základy rozobral.

Niektoré domy sú výnimočné
Časť objektov, ktoré pamiatkári radia do ohrozenej tridsiatky, má vysokú historickú hodnotu. V minulosti sa najčastejšie spomínal ohrozený Hellov dom, ktorý v zozname aj naďalej figuruje. Mimoriadne vzácny je aj dom na ulici A. Kmeťa s románskym jadrom v suteréne. Pre zlý stav mu hrozí rozobratie. Dom je roky opustený a jeho stav doslova kritický. Románske jadro potvrdil až najnovší výskum, pôvodne sa uvažovalo o neskoršom datovaní. Odborníci pri novom výskume vychádzali z predpokladu, že medzi dvoma románskymi kostolmi sa musela nachádzať aj obytná časť. Výskum túto tézu potvrdil a staticky ohrozený dom je jedným z pozostatkov najstaršieho stavebného vývoja mesta. Okrem toho je v gotickej časti dvorového krídla zachovaná aj vzácna diamantová klenba. Objektu chýba v dvorovom krídle strešná krytina, nad jedným krídlom domu je strecha prelomená, obvodové múry sú stiahnuté oceľovými tiahlami, aby budova držala pokope. Vlastník z Banskej Bystrice na žiadne podnety nereaguje.