Žiaci vyškolení mediačnými technikami sa spo-
lupodieľali pri riešení sporov medzi rovesníkmi. „Študenti sa naučia riešiť konflikty nielen vo svojom živote, ale aj v škole iným spôsobom ako násilným. Naučia sa komunikovať, počúvať jeden druhého, spoznať seba samého,“ konštatovala koordinátorka programu Ivetka Harváneková.
Na Slovensku existujú veľmi obmedzené možnosti odborného vzdelávania sa v riešení konfliktov. V Spojených štátoch amerických naproti tomu existuje štyridsať univerzít, kde sa spomínaná problematika študuje ako osobitný predmet. Podobné programy sú rozšírené aj v Kanade, Austrálii, Izraeli, Írsku, ale i v Holandsku a Nemecku. Prvé pokusy so zavedením majú aj v Poľsku a Maďarsku. U nás sa realizuje na školách len mimo vyučovania.
Na Pedagogickej a Sociálnej Akadémii v Leviciach sa projekt realizoval v rokoch 1996 až 2003 pod záštitou občianskeho združenia Partners for Demmocratic Change Slovakia (Centrum prevencie a riešenia konfliktov). Od začiatku tohto roku funguje pod samostatnou kontrolou školy. „Stretnutia organizujeme mimo vyučovania - v popoludňajších hodinách a sú veľmi zaujímavé. Stretávame sa aj so stredným odborným učilišťom stavebným, ktoré je rovnako ako my zapojené do tohto programu. Na základe prezentácie vyškolení mediátori oboznamujú študentov našej školy o projekte. Podľa môjho názoru by bola veľká škoda prerušiť tento program. Je to niečo nové a do budúcnosti veľmi perspektívne. Práca si vyžaduje veľa práce a zapojenie aj ostatných pedagógov,“ dodala koordinátorka programu.