
í za nákupmi do Poľska najviac zájazdov. Nultý ročník poľského trhu sa mal podľa pôvodných plánov konať v Dolnom Kubíne už v decembri tohto roka. Zaujímavá myšlienka však narazila na problémy pri organizovaní trhov. „V prvom momente to vyzeralo veľmi jednoducho. Slováci by nemuseli cestovať za hranice na trhy v Jablonke, či Nowom Targu, ale predávajúci z Poľska by prišli za nimi,” povedal nám riaditeľ Mestského kultúrneho strediska v Dolnom Kubíne Štefan Stieranka. Postupne však organizačný štáb trhov narážal na neriešiteľné problémy. „Nemôžeme prekročiť slovenské zákony a pri organizovaní trhov by s tým mohol byť problém. Poľskí trhovníci napríklad zriedka používajú registračné pokladnice a bolo by komplikované ustrážiť to. U nás sú zákony v oblasti predaja omnoho prísnejšie,” dodáva Stieranka. Dolný Kubín sa myšlienky celkom nevzdal a v spolupráci s poľskou stranou bude hľadať cesty, aby sa takýto trh mohol v budúcnosti konať aj na Slovensku. Tento rok to však nebude. Akciu zatiaľ zredukovali na remeselníkov z mesta Nowy Targ, ktorým chcú ponúknuť možnosť prezentácie na decembrových remeselníckych trhoch.
Poľské trhy v Nowom Targu a Jablonke sú medzi Slovákmi veľmi obľúbené. Predovšetkým v novembri a decembri smerujú cez hraničný prechod v Trstenej stovky autobusov a osobných automobilov na vianočné nákupy. Hlavným lákadlom sú podstatne nižšie ceny ako na Slovensku. Z mnohých slovenských miest organizujú v týchto dňoch do Poľska jednodňové zájazdy. Trhy sú pre Slovákov neobyčajným zážitkom. Rozprestierajú sa na rozľahlých lúkach pri meste a dostanete tu naozaj všetko. Na tráve sú rozložené nábytkové zostavy, hneď vedľa ponúkajú gazdovia kone a prasce. Kuchynskú linku tu dostanete už za 8 tisíc korún, kilogram vegety za 70 korún. Slováci robia nájazdy aj na vianočné stromčeky, instantnú kávu, vegetu, či maslo. Poliaci sú natoľko podnikaví, že rýchlo zriadili strážené parkoviská vo svojich vlastných dvoroch. Keďže obe mestá sú v čase konania trhov doslova zapratané autami a autobusmi, nebolo kde parkovať. Domáci vám auto postrážia za symbolických 30 korún a predídete tak početným krádežiam.
Podľa pôvodných vízií sa za rovnako nízke ceny mal predávať aj tovar na trhu v Dolnom Kubíne. Na Oravu by to zrejme pritiahlo rovnako veľké množstvo Slovákov ako na poľské trhy. Otázne je, či by sa táto myšlienka pozdávala dolnokubínskym podnikateľom. Z poľskej strany bol o predajné miesta záujem hneď potom, ako myšlienka vznikla. Slovákov považujú za kľúčovú klientelu.