. Rad 15. ročníkov výstav organizovaných formou bienále prezentuje ucelenú koncepciu predviesť širokej verejnosti tradičné ľudové umenie nášho regiónu. Je to jednak prezentácia najnovších artefaktov vytvorených majstrami ĽUT, ale i začínajúcimi ľudovými umelcami a remeselníkmi. Dôležitú úlohu tu zohráva vzájomná konfrontácia a stretnutia majstrov ĽUT a remeselníkov, ktorých spája neprekonateľné puto tvorivosti, kus remeselného fortieľu, ale hlavne túžba uchovať a oživiť niekedy zabudnuté duchovné hodnoty nášho národa.
Takmer pred 30 rokmi vznikla myšlienka organizovania výstavy, kedy sa v Podhorí, v malej rázovitej dedinke pri Banskej Štiavnici, organizovali 1. folklórne slávnosti bývalého okresu Žiar nad Hronom, kde sa v hlavnom programe predviedli pracovné zvyky od jari do zimy. Od tejto doby sa výstava Moja zem pravidelne až do roku 1996 inštalovala v Klube mladých v Žakýli. Časom však zmenila miesto pôsobenia, ale to už priniesol vývoj a doba, a tak sa tento skvost, prezentujúci tradičné ľudové umenie nášho regiónu, preniesol do priestorov predurčených na reprezentáciu duchovnej kultúry nášho národa, do priestorov Pohronského múzea v Novej Bani.
Od prvého stretnutia ľudových umelcov a remeselníkov v Podhorí sa ich rady viacnásobne rozšírili. K tomuto vývoju nesporne prispeli aj tvorivé dielne zamerané na jednotlivé remeslá, ktoré pravidelne organizuje Pohronské osvetové stredisko v Žiari nad Hronom. Taktiež v rámci krajských a celoštátnych podujatí organizovaných so zameraním na ĽUT sú ľudoví umelci a remeselníci, ale i detské výtvarné krúžky nášho regiónu už tradične hodnotené ako najlepšie v rámci Slovenska.
V tomto ročníku svoje práce vystavuje 48 autorov a 6 detských výtvarných krúžkov. Z 348 výtvarných diel odborná porota odporučila vystaviť 334. Výstava sa tradične organizuje súťažnou formou, udelením cien v jednotlivých kategóriách. Vystavené práce sú na vysokej umeleckej úrovni, zhotovené precízne so zachovaním všetkých atribútov tradičného ľudového umenia, prezentujú všetky žánre ĽUT.
Ocenení autori:
Pavel Konečný, Nová Baňa – za uchovanie tradičných baníckych vkladačiek do fliaš
Štefan Šály, Nová Baňa – za kolekciu tradičných ľudových plastík
Ľubomír Srnka, Jastrabá – za zachovanie výroby tradičných ľudových hudobných nástrojov
Rudolf Gontko, Nová Baňa – za bačovský riad zo svoru
Jozef Hrmo, Kremnica – za kolekciu tradičného bačovského riadu
Anna Holá, Nová Baňa – za kolekciu tkaných úžitkových predmetov
Michal Plankenbüchler, Žiar nad Hronom – za kolekciu tradičných výrobkov z drôtu
Anna Suchá, Nová Baňa – za tradičné kožúšky spracované pôvodnou technológiou
Zlatica Stupková, Hodruša Hámre – za tradične zdobené kraslice na vysokej remeselnej úrovni