Úlohou súťažiacich bolo zostrojenie elektronického zabezpečovacieho systému automobilu. S úlohou si najlepšie poradili spomínaní štvrtáci zo SPŠ v Leviciach a postupujú do celoslovenskej súťaže, ktorá bude vo februári 2005 v Prešove.
„Bol som vo výhode, že dosku plošných spojov som si vedel naprogramovať v počítači. To mi prinieslo body navyše,“ dozvedáme sa od víťaza súťaže Štefana Greksu. Jediný, ktorému sa podarilo zabezpečovacie zariadenie aj sprevádzkovať bol druhý Juraj Horváth. „Namiesto alarmu však narušenie signalizovala iba indikačná dióda. Keďže sa rozsvietila, ako jedinému mi započítali päť bodov za funkčnosť plošného spoja,“ hovorí Juraj. Nie je však špecialista na prácu s počítačom, takže schému plošného spoja zhotovoval podľa vlastnoručného nákresu. To mu, žiaľ, odobralo zopár potrebných bodov a v celkovom poradí obsadil druhé miesto v súťaži. Baví ho najmä práca s rôznymi prototypmi a zostrojil už viacero funkčných stavebnicových zariadení. Tomu prispôsobil aj výber školy a podal si prihlášku na štúdium na elektrotechnickej fakulte.
Štefan Greksa je v práci s počítačmi a v programovaní ako doma. Venuje sa im od svojich školských rokov. Po nástupe na
školu získal potrebné ve-
domosti aj z oblasti elektroniky. „Je to dokonca moje hobby. Naučil som sa mnoho nového a najviac ma teší, že toto bola moja prvá súťaž a hneď som v nej zvíťazil. Časový limit mi však neumožnil uviesť prístroj do funkčného stavu,“ poukazuje na drobný nedostatok. Dozvedeli sme sa však, že organizátori súťaže kládli dôraz najmä na to, aby žiaci zvládli tému ako takú, sprevádzkovanie už považovali za akúsi samozrejmosť. Oboch chlapcov na súťaž pripravil stredoškolský profesor Bohumil Birčák. V škole vyučuje odborné elektrotechnické predmety, najmä výpočtovú a automatizačnú techniku, vedie praktické práce z elektroniky a mikroelektroniky a krúžok mikroelektroniky. Zaoberá sa aj záujmovými aktivitami najmä v oblasti modelárstva a diaľkového ovládania rôznych objektov.
„Snažíme sa zachytiť momentálne trendy v požiadavke trhu. Veď takmer všade už prevláda mikroelektronika a elektronizácia. Najvýraznejšie pokročila v automobilovom priemysle a v energetike. Mnohí absolventi našej školy našli uplatnenie najmä v Atómových elektrárňach v Mochovciach, alebo po doplnení si vedomostí na vysokých školách nachádzajú uplatnenie aj v rôznych projekčných a realizačných firmách a kanceláriách, napríklad aj v neďalekých Tlmačoch.“ Vraj sa ešte uvidí, aké požiadavky vyplynú z príchodu nového priemyselného parku, s výstavbou ktorého sa v priebehu dvoch až troch rokov má začať aj priamo v Leviciach.
„Juraj Horváth sa napríklad zapojil do projektu, vyhláseného podnikom v Novom Meste nad Váhom. V spolupráci s ich výskumným ústavom riešime úpravu vodičov pri výrobe transformátorov, cievok a rôznych navíjacích procesov, najmä ich spevňovanie na určitý počet závitov a technické vyriešenia nastavovania bifiálnych vývodov z transformátora.
Štefan Greksa zas pracuje na aplikácii riadiaceho systému Siemens 200.
Využíva napríklad malého robota zhotoveného našimi žiakmi, ktorý ako názorná pomôcka slúži na demonštráciu využitia systému S 200. Riadený je mikroprocesormi a rôznymi servomotorčekmi. Experimentuje aj s počítačovými systémami riadenia križovatiek či demo verziami využitia rôznych riadiacich systémov,“ spomína ich úspechy B. Birčák. Škola sa vraj ku každému technickému problému snaží zaujať čo najodbornejší postoj.