Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Vianočná mozaika

Keď sa dni nápadne skrátia a k moci prídu opäť dlhé zimné noci, keď vonku prituhne a z neba sa začnú sypať nežné snehové vločky - to všetko je neklamným znakom, že onedlho nás opantá neodolateľné čaro Vianoc. Aby aj tie tohtoročné boli krásne a nezabu

Keď sa dni nápadne skrátia a k moci prídu opäť dlhé zimné noci, keď vonku prituhne a z neba sa začnú sypať nežné snehové vločky - to všetko je neklamným znakom, že onedlho nás opantá neodolateľné čaro Vianoc. Aby aj tie tohtoročné boli krásne a nezabudnuteľné, ponúkame pestrú nádielku vianočných zvykov a príjemnej atmosféry.

Trochu zvykov a štedrovečernej mágie
Akéže by to boli vianočné sviatky bez romantiky dávnych zvykov a štipky štedrovečernej mágie? Veď mnohým z nás by sa bez nich Vianoce ani nerátali.
• Samozrejme, že každá dobrá gazdinka má už niekoľko dní pred Vianocami napečené chutné vianočné koláčiky. Tradičné makovníky, orechovníky, tvarohovníky a obradné pečivo sa však podľa starého zvyku malo miesiť až na Štedrý deň skoro ráno, sotva čo pominula polnoc 23. decembra. Gazdinky sa museli pousilovať, pretože podľa tradície museli byť koláče z pece vonku ešte pred východom slnka. Týmito čerstvými koláčmi potom aj obdarúvali koledníkov. Ani v oblastiach, kde sa tento zvyk nedodržiaval, sa pečenie nesmelo pretiahnuť cez poludnie. Panovala totiž povera, že ak nejaká gazdinka pečie ešte na Štedrý deň na poludnie, môže k nej pribehnúť nadprirodzená bytosť v podobe mrmlajúceho býka. Aby sa nevítaná bytosť opäť vrátila tam, skadiaľ prišla, musela od gazdinej dostať čerstvo upečený malý bochníček.
• Aby sa všetkým v dome dobre darilo a aby všade panovala láska, zhoda a pevné zdravie, vybral sa gazda ešte pred večerou s malým kahančekom so zapálenou živicou po celom hospodárstve a vošiel s ním do každej izby, pričom všetkým domácim vinšoval dobré zdravie. Pri tomto obrade, ktorý sa ešte aj dnes dodržiava v niektorých rodinách, sa celý príbytok nádherne a sviatočne prevonia.
• Vyskúšať si možno aj štedrovečerné čary. Príjemnú štedrovečernú atmosféru vyčaríme plávajúcimi orechovými škrupinkami s malými sviečočkami, pričom každá plávajúca škrupinka symbolizuje jedného člena rodiny. Podľa toho ako sa škrupinky pohybujú, možno vykladať, ako sa jednotlivým členom rodiny bude po celý rok vodiť.
• Dôležité sú aj omrvinky zo štedrovečerného stola. Mali by si ich odkladať najmä dievčatá túžiace po pozornosti mládenca, ktorý si ich neveľmi všíma. Omrvinky vraj stačí zahrabať na označené miesto do záhrady. Zelinku, ktorá na tom mieste vyrastie, musí potom dievča vložiť vyvolenému mládencovi do vrecka. Povera hovorí, že nevšímavec sa potom do dievčaťa zaľúbi...
• Prvé písmeno mena svojho nastávajúceho zisťovali dievčence pomocou jabĺčka zo štedrovečerného stola. Jabĺčko bolo treba bez jediného prerušenia ošúpať nožom a šupku potom hodiť za seba. Aké písmeno tvar šupky pripomínal, také malo byť počiatočné písmeno ženíchovho mena.
• Ak sa všetci domáci vyberú na polnočnú, mali by na prestretom stole nechať pripravené jedlo, pretože podľa dávnej povery sa traduje, že takýto prázdny dom navštevujú o polnoci duchovia. Ak by vraj nenašli nikoho doma a nebolo by pre nich ani pohostenie, mohli by sa domácim pomstiť. Neveríte? No v každom prípade si na stole nejaké jedlo nechajte. Ak neprídu duchovia, aspoň si budete mať na čom pochutnať po polnočnej.

Ako splniť vianočné prianie deťom
Aj vy patríte k tým, čo so zúfalstvom v očiach obzerajú výklady hračkárstiev a márne dúfate, že vás osvieti nejaká nadpozemská sila a našepká, čo tej vašej najmilšej ratolesti na svete vyčarí šťastný úsmev pri vianočnom stromčeku? Nuž, trh je dobre zásobený a ak práve nevidíte až na dno peňaženky, dá sa všeličo vymyslieť. Zahrajte sa so svojimi deťmi takú hru, že každé ráno napíšu svoje želanie na papierik, vhodia ho do väčšej nádoby a keď príde deň D o zábavu je postarané. Skrátka, keď prídu Vianoce, napíšte na všetky papieriky to isté pomenovanie pre darček, ktorý čaká vaše dieťa pod stromčekom a dajte papieriky naspäť do nádoby. Potom nechajte dieťa, nech si vyberie z nádoby jedno napísané želenie. Všetci sa tvárte vzrušene, či sa tá správa - po ktorej splnení túžilo vaše dieťa, dostala telepaticky aj do krajiny, kde sa pripravujú vianočné darčeky. Radosť, príjemné napätie, prekvapenie a zábava budú zaručené!

Čím potešíte na Vianoce?
Ak to nie je auto, mužom je v podstate jedno, či si pod stromčekom vybalia obligátnu košeľu, kravatu, kolínske alebo niečo k víkendovému športu a záľubám. Nový mobil a elektroniku si kúpi najradšej sám.
V palete darov pre ženy prekvapujúco nie sú šperky na prvom mieste. Polovica žien dá prednosť výletu s milovanou osobou - víkendový oddych, nákupná turistika, dovolenka v cudzine. Štvrtina privíta „sponzorstvo“ pri zveľaďovaní krásy - značková kozmetika, modely šiat, obuvi, kabeliek, okrášľovanie v salóne a na plastickej chirurgii. Ďalšie si zas želajú doplnenie a voľnú dispozíciu so svojím kontom a niečo do šperkovnice. Nasledujú obligátne knihy, sladkosti, lístky na kultúru, zábavné podujatia a kvety ako samozrejmosť. Len naivný (lakomý a sebecký) muž považuje za dar žene niečo na vylepšenie kuchyne alebo dajaký nábytok. Podstatné je, aby radosť z „nepovinného“ nakupovania vyústila v úprimné potešenie obdarovaného!

Nepečené cukrovinky
Kávové zrná
120 g rastlinného tuku Helia, 120 g práškového cukru, 1 balíček BB pudingu, 1 žĺtok, 2 čajové lyžičky mletej kávy, truchu rumu
Prísady zmiešame. Z cesta tvarujeme asi trojcentimetrové valčeky. Rúčkou varechy dotvarujeme na kávové zrná. Môžeme namáčať v čokoládovej poleve.

Skryť Vypnúť reklamu

Orechové guľky
250 g sušienok, 100 g mletých orechov, 100 g práškového cukru, 100 g želé cukríkov, 130 g Helie, 50 g ovocného sirupu, 1 vajce, strúhaný kokos na obaľovanie
Heliu, vajce a cukor vymiešame do peny. Sušienky rozdrvíme valčekom a pridáme ich spolu s orechami a na kocky narezanými želé cukríkmi do maslovej hmoty. Hmotu oblejeme sirupom. Po dokonalom premiešaní vyformujeme prísady mokrými rukami do hmoty, z ktorej vytvarujeme guľky a pováľame ich v strúhanom kokose. Necháme stuhnúť v chladničke a až potom podávame.

Rafaelo
250 g práškového cukru, 1 dl vody, 1 rastlinný tuk Cera, 1 vanilínový cukor, 250 g sušeného mlieka, 120 - 150 g kokosovej múčky
Všetko spolu zohrejeme na sporáku, aby sa zmes rozpustila. Do vychladnutej zmesi pridáme sušené mlieko a kokosovú múčku. Necháme stuhnúť. Keď je masa stuhnutá, robíme z nej guľky veľkosti orecha. Do každej guľky vložíme ošúpanú mandľu. Hotové obalíme v kokosovej múčke.

Skryť Vypnúť reklamu

Študentská pečať
200 g práškového cukru, 250 g rastlinného tuku Cera, 3 vajcia, 3 lyžice kakaa, 100 g posekaných vlašských orechov, 100 g hrozienok, 100 g želé cukríkov, 100 g čokolády na varenie, 4 kusy nalámaných oblátok
Nad parou miešame cukor, vajcia a Ceru do zhustnutia. Postupne pridáme orechy, cukríky, hrozienka, kakao, čokoládu a polámané oblátky. Hmotu necháme trošku vychladnúť a potom ju dáme do formy na srnčí chrbát, ktorú sme vyložili mikroténovou fóliou. Necháme stuhnúť v chladničke. Potom ju z formy vyklopíme a krájame na tenké plátky. Táto pochúťka vydrží aj mesiac.

Šuhajdy
250 g práškového cukru, 2 dl mlieka, 2 lyžice kakaa, 3 lyžice maizeny, 250 g rastlinného tuku Cera, 50 g hrozienok
Cukor vsypeme do mlieka, pridáme kakao a maizenu, dobre rozmiešame a za stáleho miešania uvaríme dohusta. Potom odstavíme zo sporáka, pridáme Ceru, hrozienka a dobre vymiešame. Zmesou naplníme papierové košíčky, povrch ozdobíme polovičkami vlašských orechov. Necháme stuhnúť v chladničke.

Skryť Vypnúť reklamu

Vianočné gule
2,5 balíka burizónov, 250 g Helie, 250 g kryštálového cukru, 1 kondenzované sladené mlieko
V hrnci upálime cukor na karamel, pridáme teplé sladené mlieko, vopred zohriate v konzerve v nádobe s horúcou vodou. Odstavíme zo sporáka a za stáleho miešania pridávame Heliu. Keď je hmota hladká (Helia nesmie plávať na povrchu), pridáme burizóny, ktoré sme vopred dali na chvíľu do horúcej rúry na plech, aby ostali chrumkavé. Všetko dokopy zmiešame. Kým je hmota ešte horúca, tvoríme gule.

Žiacke prskavky
◊ Vianočné darčeky rozoznávame balené, voľné a nijaké.
◊ Pri štedrovečernom stole sa zíde celá naša rodina so psom, mačkou a príbuznými tvárami.
◊ Koledy u nás spieva celá rodina, ale len tak pre seba, bez televíznych divákov.
◊ Po Vianociach je u nás na sídlisku toľko stromčekov, že si človek pripadá ako vo vyrúbanom lese.
◊ Ja, ani sestra cez sviatky alkoholické nápoje nedostávame, nám býva zle len z prejedania.
◊ Stromček mávame vysoký, niekedy je dokonca ešte o niečo vyšší.
◊ Pred Vianocami má mamička veľa práce, preto jej pomáham tým, že radšej nič nerobím.
◊ Zo starých vianočných zvykov dodržujeme v našej rodine najmä ten, že sa dívame dlho na televíziu.
◊ Na Štedrý deň čakáme celý rok už od rána.
◊ Vianočný stromček je lepší ako smrek, lebo býva veselý.
◊ Stromček máme ožiarený sviečočkami z rôznofarebnej elektriny.
◊ Krása Vianoc spočíva tiež v tom, že vstávam, až keď vstanem.

Detský horoskop
Ľudskú povahu vraj určujú nielen gény, výchova a prostredie, v ktorom malý človiečik vyrastá, ale aj znamenie, v ktorom sa narodí. Iste, nemusí to byť pravda do slova a do písmena, ale z nasledujúcich riadkov možno vyskočí obraz vášho potomka ako namaľovaný.
Barani (21. 3. - 20. 4.) - či už chlapci alebo dievčatá - sú mimoriadne energickí. Ich rodičia, netušiac súvislosti s ich znamením, majú neraz vážne obavy, či nemajú do činenia s chorobne hyperaktívnymi deťmi.
Býci (21. 4. - 20. 5.) - sú nenapraviteľní zberatelia všetkého možného. Deti - Býkov môžete odhaliť aj vďaka ich veľkej chuti do jedla, no môže to byť aj naopak.
Blíženci (21. 5. - 21. 6.) - to sú tí, čo nikdy neprestanú klásť otázky. Ich prvé slovo častokrát nie je „mama“, ale „prečo?“ Ak si rodičia nedajú pozor, posledné slovo ich roztomilého Blíženca bude: „A prečo nie?“
Raci (22. 6. - 22. 7.) - sú láskaví a prítulní, radi prejavujú svoje city. Vedia sa mimoriadne pripútať k svojmu zvieratku, či už k hračke, ale najmä k ozajstnému, živému. Ak ho nemajú, nie je pre nich problém nájsť si ho a priviesť domov.
Levy (23. 7. - 23. 8.) - väčšinou predstihujú svojich vrstovníkov vo vývoji po všetkých stránkach a nebojácne sa vedia predierať dopredu. Sú to tí, čo chcú spievať najnovšie hity alebo napodobňovať svojho obľúbeného televízneho komika.
Panny (24. 8. - 23. 9) - často bývajú vážne, veľa čítajú a dožadujú sa pozornosti, pohladenia... To im však nebráni robiť neplechy a tak im neraz treba o niečo viac pritiahnuť uzdu.
Váhy (24. 9. - 23. 10) - ľahko ich odhalíte. Vyhrávajú prvé ceny v rôznych detských pretekoch a roztápajú srdcia dospelých nevinnými úsmevmi - hoci práve prilepili žuvačku na kreslo!
Škorpióni (24. 10. - 22. 11.) - Majú tendenciu citlivo vnímať a prežívať dianie okolo seba. Ak sa im dostane náležitého povzbudenia, vyniknú vo všetkom, čo robia, ale ak je napätie v dome, sú prví, ktorí to vycítia.
Strelci (23. 11. - 21. 12.) - podľa možnosti nie sú nikdy doma, ale sú vylezení niekde na strome, neustále obklopení priateľmi alebo sa hrajú na slávnych detektívov.
Kozorožci (22. 12. - 20. 1.) - udávajú tón detských hier, sú väčšinou ich veľkými organizátormi. Radi konštruujú a vymýšľajú veci, na ktoré by tak ľahko neprišli ani dospelí.
Vodnári (21. 1. - 19. 2.) - sú mimoriadne bystrí, neraz uvádzajú do rozpakov aj dospelých otázkami, na ktoré im nevedia odpovedať a nikdy sa nedajú zastaviť. V spoločenských hrách radi vedú a poháňajú svojich pomalších spoluhráčov.
Ryby (20. 2. - 20. 3.) - snívajú s pohľadom upretým do diaľky a milujú fantastické hry. Svoje hračky však nikdy nepustia z dohľadu. Vedia rozprávať tie najzábavnejšie veci, ale je pre nich problém nájsť pár topánok, ktoré by im riadne pasovali.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 7. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 10. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 1. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 2. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 5. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 6. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 7. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 10. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 31 079
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 896
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 898
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 355
 5. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 12 757
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 786
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 223
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 905
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 751
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 9 083
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Testovanie v Žiarskom okrese: Starostovia myslia aj na záložné tímy

V Žiari nad Hronom po znížení počtu testovacích dní len na dva prehodnocujú systém na zverejnených odberových miestach.

Ilustračné foto.

Vydra pripravila chovateľa o desiatky rýb v jazierku

Škody tak môže počítať v stovkách eur.

Vydra mu vyprázdnila jazierko.

Stredoslovenská energetika, a.s., prijíma nové preventívne opatrenia

S účinnosťou od 26. októbra 2020 do odvolania SSE, z dôvodu zhoršenia epidemiologickej situácie, zatvára svoje zákaznícke centrá pre verejnosť.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Ako sa penzistom zvýšia dôchodky

Aj od januára budúceho roku môžu dôchodcovia počítať so zvyšovaním penzií o valorizáciu. V tom istom mesiaci sa zvýšené dôchodky začnú aj vyplácať.

Epidemiológovia v Trenčíne vyšetrujú ohniská nákazy v dvoch závodoch

V rámci Slovenska prevažuje reťazové šírenie ochorenia v rodinách.

Banská Bystrica zverejnila zoznam odberných miest ( + Zoznam)

Mesto sa pripravuje na celoplošné testovanie obyvateľov, sú známe odberné miesta. Bude ich 68.