
ktorá teplú vodu pre spoločenstvá zabezpečuje, presne v tom je pes zakopaný. „Cena teplej vody sa skladá z dvoch veličín,“ vysvetľuje konateľka spoločnosti Teplo v Žiari nad Hronom Jarmila Sklenková. „Z metrov kubických studenej vody a gigajoulov potrebných na ohrev studenej vody. Naša spoločnosť vodu vyhrieva na takú teplotu, ako si zadajú jednotlivé spoločenstvá, ale podľa platnej legislatívy, ak sa dodávateľ a odberateľ nedohodnú inak, malo by to byť v rozmedzí 45 – 55 stupňov Celzia na výtoku. Bez ohľadu na to, či sa teplá voda odoberá alebo nie, my musíme cirkulujúcu vodu stále vyhrievať na dohodnutú teplotu. Tým, že obyvatelia niektorých spoločenstiev teplú vodu málo púšťajú, množstvo odobratých kubíkov je síce nízke, no spotreba gigajoulov na ohrev je podstatne vyššia.“
Zjednodušene povedané, čím viac s teplou vodou sporíme, tým je jej výsledná cena drahšia. Pri nízkom odbere sa totiž jeden a ten istý kubík studenej vody musí ohriať niekoľkonásobne, kým ju spotrebiteľ použije. A, samozrejme, potom je aj jej cena niekoľkonásobne vyššia oproti spoločenstvám, ktoré teplou vodou šetria rozumne. Mnoho ľudí si radšej vodu na riad, či večernú toaletu zohreje na sporáku. Ba existujú aj ľudia, ktorí si večer položia na radiátor studenú vodu, aby sa im do rána zohriala... „V takýchto prípadoch idú vyslovene proti sebe,“ zapája sa do rozhovoru projektant Ján Šebeň. „Čím viacej minú energie z iného zdroja, tým viac im stúpnu celkové náklady. Nakoniec, výpočet ceny teplej vody je veľmi jednoduchý. Množstvo spotrebovanej energie (gigajoulov) vydelíme množstvom vytečenej vody (m3). Dostaneme mernú spotrebu, ktorú vynásobíme cenou za 1 GJ a pripočítame cenu studenej vody. Tento vzorec nepopustí. Na druhej strane, vplyv na cenu teplej vody majú aj predimenzované potrubia teplej vody v starších domoch, či nezaizolované stupačky, v ktorých sa nahriata voda rýchlejšie ochladzuje.“
Existuje vôbec riešenie, ako znížiť cenu teplej vody? „Minule tu bol predseda spoločenstva z Jiráskovej ulice a dohodli sme sa na nižšom vyhrievaní teplej vody, ako aj na úplnom vypínaní teplej vody v čase od 23. hodiny do 5. hodiny ráno,“ hovorí o možnostiach vedúci prevádzky Miroslav Kúšik. „Zatiaľ sme sa dohodli, že tieto opatrenia budeme realizovať počas jedného mesiaca. Po vyhodnotení sa ukáže, či toto riešenie sa pozitívne prejaví na cene teplej vody pre dané spoločenstvo.“ Otázne ostáva, či odstávka teplej vody na šesť hodín bude mať väčší efekt, ako raňajšie nahrievanie zvýšeného množstva studenej vody. Ak áno, opatrenia sa budú uplatňovať naďalej.
Čo ešte dodať? Vari len to, že podľa hygienického minima pripadá na jednu osobu spotreba 40 litrov teplej vody na deň. V spoločenstve na Jiráskovej ulici však minú na osobu len 12 litrov. Keby sa v spotrebe dostali aspoň na to hygienické minimum, s výslednou cenou teplej vody by sa zaradili medzi štandardný priemer. Takže, ako zdôraznili všetci traja spolubesedníci, šetriť áno, ale rozumne.