
úradných novinách v apríli 1955. V niektorých archívnych materiáloch spoločnosti ZSNP sa uvádza, že rozhodnutie bolo prijaté so spiatočnou platnosťou, čo je celkom zaujímavé. Samozrejme, že to nebola v histórii tohto mesta jediná zmena, faktom však je, že ak sa v minulosti menil jeho názov, nikdy nebolo vynechané slovo Kríž.
V listine z roku 1247, ktorou sa udeľujú Svätému Krížu privilégia mestečka, sa v latinskom origináli uvádza názov Santa Crucis de Susal. Udelením týchto výsad sa vlastne naši predchodcovia stali mešťanmi. V ďalších obdobiach sa spomína názov mestečka Kerestur, čo v preklade z maďarčiny znamená Kríž Pána. Od roku 1773 sú v encyklopédiách uvádzané názvy podľa jednotlivých jazykov - latinsky Santa Crux, maďarsky Szent Kerest, nemecky Heiligs – Creitz a slovensky Swaty Kriss. Od roku 1786 sa volalo naše mesto maďarsky Szent Kerest, 1808 Szent – kerest, 1783 – 1888 Barsszentkerest (v preklade Tekovský svätý Kríž), 1892 – 1913 znova maďarsky Saramszentkerest (po slovensky Hronský Svätý Kríž). Od roku 1920 je tu už slovenské pomenovanie Svätý Kríž a od roku 1927 Svätý Kríž nad Hronom.
Od 1. januára 1955, ako už bolo spomínané, došlo k premenovaniu na Žiar nad Hronom. Vládna moc v tom období nebola naklonená tomu, aby mestá niesli vo svojom názve náboženské symboly a vtedy boli premenované aj iné významnejšie mestá (Turčiansky Svätý Martin, Liptovský Svätý Mikuláš a rad ďalších).
Vráťme sa však k histórii premenovávania nášho mesta. V archívnych materiáloch z tohto obdobia sa najskôr začalo neoficiálne vynechávať slovo „Svätý“ a písalo sa len jednoducho Kríž nad Hronom. Takúto formu využívali len pracovníci na nižšom stupni riadenia. Súčasne vtedajší miestny národný výbor prijal 29. augusta 1953 uznesenie na premenovanie mesta na Železnovo. Zrejme to bol dôsledok eufórie, ktorá zavládla pri vyrobení prvého hliníka za účasti sovietskeho experta Železnova, pomáhajúcemu pri štarte hlinikárne. Samozrejme, že tu boli aj iné návrhy ako Kyrov, Malinovské, Jegorov a Gorké. Našťastie Povereníctvo vnútra ani premenovanie, ani ďalšie návrhy neakceptovalo.
O rok podal miestny národný výbor nové návrhy: Mier – Mierové, Prelom, Prielom, Budovateľ – Budovateľské, Povstalec, Povstalecké, Družba, ale aj názvy odvodené z histórie: Šúšolie, Orlov. Ďalšie návrhy zo 17. novembra 1954 boli Hronokov, Žiar nad Hronom. Nakoniec posledný návrh Žiar nad Hronom Povereníctvo vnútra akceptovalo. A tak úradné noviny zo dňa 4. apríla 1955 uvádzajú: „Povereník vnútra zrušil doterajšie názvy podľa paragrafu 1, zákona 266/1920 Zb. a určil s platnosťou od 1. januára 1955 iné úradné názvy. V okrese Kremnica doterajší názov Svätý Kríž nad Hronom sa zrušuje a určuje sa nový názov Žiar nad Hronom.“ Keď si pozorne prečítame návrhy vtedajšieho miestneho národného výboru, tak návrh Žiar nad Hronom bol asi najlepší.