Pravda sa hľadá veľmi ťažko... a ešte ťažšie sa vyslovuje

Ale práve preto ju treba hľadať a vyslovovať nahlas. Aj keď tu hrozí riziko, že si pohneváme priateľov a známych, že získame ďalších nepriateľov. Pravda je už taká. A tá sa dotýka aj našich dejín. Dávnejších, ale nie až tak dávnych. Veď šesťdesiat rokov j


e len kvapka v mori stáročí a tisícročí.
Po potlačení Slovenského národného povstania sa partizáni museli stiahnuť hlboko do našich hôr, aby unikli nemeckej presile disponujúcou technikou, ktorá partizánom chýbala. Za pomoc civilného obyvateľstva partizánom sa Nemci kruto pomstili. Zanechávali za sebou vypálené obce Telgárt, Baláže, Kalište, Kľak, Ostrý Grúň... Ale aj mnohé horské osady a majere. V našom regióne to bol majer Rumplovská, ktorý sa nachádzal na hrebeni Štiavnických hôr, medzi Hodrušou, patriacou k Banskej Štiavnici a obcou Vyhne. Niekoľkomesačný teror len v stredoslovenskom regióne má na svojom účte 2876 osôb (na celom Slovensku 3956), ktoré svoj život skončili v 186 hromadných hroboch, na cintorínoch alebo hroboch, z ktorých sa mnohé podnes nenašli. Takmer tri štvrtiny z celkového počtu obetí fašistickej zvôle mali na svedomí členovia 14. oddielu SIPO a SD s členmi jednotiek Edelweiss. Za pomoci našich vyznavačov fašizmu, členov tzv. Hlinkovej gardy. Pokiaľ „gardisti“ Nemcom „len“ zrádzali rodiny, z ktorých chlapi odišli do Povstania, mohli by sme prižmúriť oči, lebo boli medzi nimi aj takí, ktorí vzápätí dávali rodinám avízo o nebezpečenstve. Ktorí sa však na zverstvách podieľali v pohotovostných oddieloch (POHG), na odpustenie asi nie je dôvod myslieť. Mnohí z nich boli totiž neraz horlivejší ako Nemci. Partizánska brigáda „Za slobodu Slovanov“, v ktorej bol začlenený Zemanov novobanský 6. oddiel, sa po potlačení Povstania presunula do horstva Poľany. Tuhá zima, veľa snehu, problémy so zásobovaním vyše osemsto partizánov a stála hrozba pred obkľúčením nemeckými jednotkami vycvičenými na boj v horách, si vyžiadali nekompromisné riešenie. Základná časť brigády dostala príkaz premiestniť sa na východ, novobanský oddiel na západ do okolia Novej Bane a Žarnovice. Presun začal 7. októbra 1944 a partizáni mali šancu prejsť obkľúčením len v menších skupinkách. Niektorým sa to podarilo, niektorí padli do zajatia a ďalší uverili textu letákov, ktoré zhadzovali Nemci z lietadiel. V ňom sľubovali, že tým ktorí sa vzdajú dobrovoľne, sa nič nestane. Opak bol však pravdou.
Podľa textu na pamätníku na majeri Rumplovská, partizáni sem prišli 3. októbra 1944 a patrili k novobanskému partizánskemu oddielu partizánskej brigády „Za slobodu Slovanov“ a bol medzi nimi Rus, Nemec a Maďar, no celkový počet sa menil, pretože jedni z majera odchádzali, iní zasa prichádzali. Prístrešie a stravu im poskytli rodiny Juraja, Jána a Jozefa Farbiakovcov. Pre potraviny bolo treba chodiť do Hodruše, a tak sa čoskoro správa o partizánoch na Rumplovskej rozšírila medzi ľuďmi. Neskôr ponosy, že partizánom musia poskytovať aj fajčivo či pijatiku, domáci obchodníci avizovali na miestnu expozitúru. Zástupca banskoštiavnického mestského úradu sa snažil tieto ponosy usmerniť a Hodrušanov varoval, že ak sa o partizánoch dozvedia na veliteľstve gestapa, Nemci vypália celú Hodrušu. O partizánoch vedeli aj hodrušskí gardisti, ktorí si však sami na nich netrúfli. Podľa spomienok ešte žijúceho pamätníka týchto udalostí, ktorý mal sedemnásť rokov, neraz partizáni sedeli v krčme (mal byť medzi nimi aj Karol Dolinský), ktorá bola vzdialená od krčmy, kde mulatovali gardisti, len pár desiatok metrov. Tí však čakali na prvú príležitosť, kedy to partizánom zrátajú. Naskytla sa im zrejme vtedy, keď hodrušskí partizáni (dvaja vysokoškoláci) odzbrojili nemeckú hliadku, ktorá pravidelne chodila na kontrolu do Hodruše.
Hodrušianka I.Š., ktorá šila plátené papuče pre jednu štiavnickú firmu, včas ráno 8. januára 1945 zbalila svoje výrobky do batoha a vybrala sa do mesta. Čoskoro pred ňou zostali len dve stopy po čižmách, ktoré smerovali tiež do Štiavnice. Keď prichádzala k Červenej studni, z hmly sa vynorila početná skupina vojakov SS, ktorých viedli hodrušskí gardisti B.M. a J.B. Tušila, že sa stane niečo hrozné, no najviac sa bála o svoj dom a rodinu.
Na hodrušskej expozitúre sa 8. januára 1945 tlačilo viacero ženičiek, ktoré si prišli vybavovať podporu, pretože ich manželia boli v zajatí, mnohí nezvestní a rodiny hladovali už niekoľko mesiacov. Vybavovanie prerušil telefón, z ktorého sa vedúci expozitúry dozvedel, že do Hodruše mieri skupina SS, zrejme s cieľom vypáliť Rumplovskú. Ženičky poslal domov a obecnému sluhovi prikázal, aby sa snažil za každú cenu varovať obyvateľov Rumplovskej pred pohromou, ktorá ich čaká. Jeho snaha už však bola zbytočná.
Skupina nacistov sa pri Teplom potoku rozdelila na dve časti. Prvá pokračovala hrebeňom cez osadu Hadová, druhá cez Hodrušu časťou Grüntal, vedľa Brénnerského jazera. Pomáhala im hustá hmla a sprievodcovia, ktorí zrejme dobre poznali, kde sa zväčša partizáni zdržiavali, a možno aj nedostatočná opatrnosť partizánov, ktorých strážil údajne len jeden strážny. Okrem strelných zbraní Nemci použili aj granáty a čoskoro bol celý majer v plameňoch. Obeťami sa stali bratia Juraj a Ján Farbiakovci, Katarína Farbiaková, Jozef Ružička a štyria neznámi partizáni. Pri prestrelke padli traja príslušníci SS, štyria boli zranení. Týchto musel zviesť na povoze Jozef Farbiak do hodrušskej expozitúry, ženy a deti sa sem brodili hlbokým snehom bez teplého oblečenia. Odtiaľto ich odviezli na gestapo v Štiavnici, odkiaľ sa vrátili domov až po týždni stáleho vypočúvania. Zásluhu na prepustení mal aj v tomto prípade banskoštiavnický farár František Jankovič. Jozef Farbiak si pobudol vo väzení v Banskej Bystrici do 23. marca 1945. Na návrat do majera Rumplovská ženy a deti nezabudnú do smrti. Čo nezničili Nemci, vyrabovali chamtivci z Hodruše, možno aj z okolia. Dobytok, ovce, hydina, ale aj domáci riad, posteľné oblečenie, odev... Všetko, čo nezhorelo v plameňoch.
Čo sa stalo s gardistami, ktorí Nemcov na Rumplovskú priviedli? U V.M. zamleli božie mlyny veľmi rýchlo a jeho umieranie nebolo ľahké. Ďalší gardista J.B. si bol vedomý svojej viny a odišiel s ustupujúcimi Nemcami do západných Čiech, kde údajne po úspešnej kariére v KSČ, zastával dôležitý post v jednom závode. V Hodruši sa však nikdy neukázal.
Aj v tomto prípade sa pravda nehľadá a možno ešte nebude hľadať ľahko. Priamych svedkov je už veľmi málo. A aj tí, čo o tragickej udalosti na majeri Rumplovská vedia viac, radšej stále mlčia. Možno aj preto, aby neublížili potomkom tých, ktorí za túto tragédiu nesú svoj podiel viny. Po rokoch by možno aj text na pamätníku na Rumplovskej mal dostať iný obsah. Slová „bojovali“ a „hrdinskou“, by si iste zaslúžili skromnejšie pojmy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na My Žiar

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  2. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  3. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  4. Relaxačný raj v resorte Drevenice Terchová
  5. Koniec bolesti! Využite výstavné dotácie na masážne kreslo
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 796
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 803
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 485
  4. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 078
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 3 045
  6. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 2 956
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov 2 601
  8. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 597
  1. Martin Škopec Antal: "Kontrolné" dni na ministerstvách? Hypnotizér Fico v akcii
  2. Marcel Rebro: Munícia pre Ukrajinu - keď nie vláda, posielame my
  3. Michal Ježek: Prelet nad kukučím, pardón, orlím hniezdom
  4. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi
  5. Zuzana Valachovičová: Koniec príspevkov na zubné ošetrenie
  6. Peter Franek: Facka od ľudí.
  7. Jozef Varga: Krkavci / 57. /
  8. Jozef Ďanovský: Aký vzťah k Bohu, taký vzťah k človeku
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 111 223
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 45 166
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 060
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 618
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 279
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 397
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 687
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 10 013
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Odstavený od dopravy bol aj Kunešov.


TASR

Je to tak, spevák legendárnej kapely SCORPIONS úspešne absolvoval operáciu chrbtice a dnes je plný sily a teší sa na koncertovanie.


Advertorial


Kaštieľ kedysi slúžil ako pevnosť.


  1. Martin Škopec Antal: "Kontrolné" dni na ministerstvách? Hypnotizér Fico v akcii
  2. Marcel Rebro: Munícia pre Ukrajinu - keď nie vláda, posielame my
  3. Michal Ježek: Prelet nad kukučím, pardón, orlím hniezdom
  4. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi
  5. Zuzana Valachovičová: Koniec príspevkov na zubné ošetrenie
  6. Peter Franek: Facka od ľudí.
  7. Jozef Varga: Krkavci / 57. /
  8. Jozef Ďanovský: Aký vzťah k Bohu, taký vzťah k človeku
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 111 223
  2. Lucia Nicholsonová: List zápasníkovi Véghovi 45 166
  3. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 41 060
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 35 618
  5. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 35 279
  6. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 20 397
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 687
  8. Leonard Malacký: Kam z Bratislavy - na trip do najkrajšej obce na Dunaji 10 013
  1. Yevhen Hessen: Mobilizačný zákon: čo on znamená pre Ukrajincov v zahraničí?
  2. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  3. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  4. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  6. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  7. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  8. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu