radného múru je vo veľmi zlom stave a hrozí, že by sa mohol zosypať. Keďže kaštieľ leží na kopci v centre mesta, zosunutím múru by bolo ohrozených niekoľko domov pod ním a jedna z miestnych komunikácií.
„Nechceme, aby to dopadlo tak ako v Trenčíne, preto sme začali konať,” povedal nám primátor Žarnovice Dušan Gréger. Horný kaštieľ, ako domáci pamiatku nazývajú, je už roky vo veľmi zlom stave. Oporný múr sa na mieste, kde je narušený aj dnes, zosypal už v roku 1988. Vtedy sa ohrozená časť podoprela drevenými výstužami. Tie však časom zvetrali a problém sa otvoril nanovo. Stavebný úrad preto opakovane upozorňoval vlastníka, aby situáciu riešil. Ten murivo aspoň v najrizikovejšej časti vystužil oceľovou konštrukciou. Kaštieľ a múry však potrebujú kompletnú rekonštrukciu a tú nebol dva roky schopný začať. Majiteľ na upozornenia úradu, že rekonštrukčné práce treba začať, dlhšiu dobu nereagoval. Španielska hotelová spoločnosť zrušila svoju pobočku, a tak sa pošta do Žarnovice istý čas vracala. Až po tom, čo doručili list priamo do Madridu, majiteľ sa ozval. Po tomto upozornení majiteľ navštívil Žarnovicu aj so svojím právnikom. Požiadal o odklad splatenia sankcie a prisľúbil, že s rekonštrukčnými prácami začne už v tomto roku. Ak tak neurobí, primátor je pripravený aj na krajnú možnosť - odkúpiť kaštieľ späť do vlastníctva mesta a hľadať nového investora. Náklady na rekonštrukciu kaštieľa sa odhadujú na 50 - 60 miliónov korún.
Kaštieľ v Žarnovici: Pôvodne postavený ako gotický hrad v 15. storočí Dóczyovcami. Neskôr prestavaný na neskorogotický hradný palác . V 16. a 17. storočí pribudlo protiturecké opevnenie, veľkú časť z neho neskôr zbúrali. Do roku 1976 tu sídlilo drevárske učilište, po jeho odsťahovaní do nových priestorov sa nenašla iná možnosť využitia. Budova je roky neobývaná a chátra. Mesto Žarnovica niekoľko rokov bojovalo o to, aby ju získalo do vlastníctva. Za 120 tisíc korún ju nakoniec kúpilo od ministerstva životného prostredia a za rovnakú sumu ju predalo španielskemu investorovi.