Štvrtok, 6. október, 2022 | Meniny má Natália

Obec Župkov 1

Prvá zmienka o obci sa datuje od roku 1674, kedy obec patrila pod Revištské panstvo. V roku 1828 bolo v obci 35 domov a 337 obyvateľov. Ako najstaršie osady sa spomínajú Debnárovci a Angletovci. Obyvatelia prevažne pracovali v baniach a ako drevorubači. P


očiatočný názov obce bol Zsupkó, v rokoch 1877-1882 Zsupkóv, neskôr Erdosurany a od roku 1927 Župkov. V abecednom poradí je na poslednom mieste v rámci celého Slovenska. Obec sa nachádza vo výške 400 metrov nad morom a jej rozloha je 1024 hektárov. V súčasnosti má 733 obyvateľov. V Župkove je nálezisko vzácnej rudy tetradymit, ktorá sa nachádza v Európe ešte vo Švédsku. Počas II. svetovej vojny bola obec za pomoc poskytovanú partizánskemu hnutiu dňa 24. januára 1945 Nemcami takmer celá spustošená a vypálená. Obec bola oslobodená rumunskou armádou 31. marca 1945. Na znak bojových zásluh za boj proti fašizmu bola Župkovu udelená pamätná medaila a v roku 1994 i čestný odznak Partizánskej brigády kapitána Jána Nálepku.

SkryťVypnúť reklamu

„Ako starosta som sa vždy riadil radou – Radiť si daj a svojho rozumu sa drž.“
Neuveriteľných 38 rokov je starostom obce Župkov 62-ročný Emil Barbora. Do funkcie bol navrhnutý náhodne, ešte ako mladý človek plný elánu a plánov do budúcnosti. „Na úlohu starostu som sa zvlášť nepripravoval. Ponuka prišla nečakane, keď ma obecné zastupiteľstvo požiadalo, aby som na istý čas zastupoval vtedajšieho starostu. A zastupujem doteraz,“ s úsmevom hovorí Emil Barbora. V jeho prípade je naozaj čo bilancovať. Veď za také dlhé obdobie urobil pre obec skutočne kus poctivej práce. Odmenou a vďakou je pre neho spokojnosť obyvateľov Župkova. „Obec som preberal v dosť žalostnom stave. V roku 1966 totiž Župkov postihla živelná pohroma, povodeň. Boli zničené niektoré budovy a skoro všetky miestne komunikácie. Do budovy školy sa dovážala pitná voda v cisternách. Naozaj bolo čo naprávať,“ spomína na neľahký začiatok vo funkcii starosta.
Aj keď nie v takom rozsahu ako v minulosti, obec stále žije aktívnym spoločenským životom. Organizuje sa fašiangový sprievod, cez vianočné obdobie do obce zavíta Mikuláš či koledníci. „Naposledy sa u nás konala rozlúčka s rokom 2004. Vtedy k nám prišla Organizácia jednoty dôchodcov Slovenska z okresu Žarnovica. Tou- to cestou by som chcel poďakovať aj Rozálii Repiskej, Margite Repiskej, Valérii Barborovej a Márii Kosťovej, ktoré sú vždy ochotné pomôcť a napiecť pri rôznych spoločenských udalostiach.“
Za najväčšiu kultúrno-spoločenskú udalosť v obci však považuje Emil Barbora stretnutie rodákov zo Župkova, ktoré sa konalo v jubilejnom roku 2000. Stretlo sa na nej takmer tristo ľudí. Župkov má svojich rodákov roztrúsených nielen po celom Slovensku a v Čechách, ale i v Nemecku či dokonca v ďalekej Kanade. „Myslím si, že na toto stretnutie budú všetci spomínať len v dobrom. Najkrajšie bolo, keď sa títo naši rodáci po rokoch stretli, pozerali po sebe a rozmýšľali, že kto je kto.“
Je január, začiatok roka. Ako hodnotí uplynulý rok a aké sú plány starostu do budúcnosti? „V uplynulom roku sme sa stretli s pochopením vedenia Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý nám finančne vykryl náklady na opravu cesty do Kľakovskej doliny v úseku obce Župkov. Náklady predstavovali 4,2 milióna korún. Začiatkom roka si vždy kladiem ciele a predsavzatia, čo je ešte v obci potrebné urobiť. Najaktuálnejším problémom, ktorý bude potrebné vyriešiť, je dokončenie plynofikácie obce. Žiaľ, myslím si, že sa to nepodarí ani tento rok. Ale okrem toho je potrebné opraviť budovu základnej školy. Máme už projekt z fondov Európskej únie, ktorý je vypracovaný na dva milióny korún. Bol by som veľmi rád, keby sa to podarilo, pretože naša škola reprezentuje celú Kľakovskú dolinu.“
Je akýmsi pravidlom, že starostovia majú málo času pre seba i svoju rodinu. Väčšinou sa venujú riešeniu problémov v obci. „Voľného času mám naozaj málo. Ale ak ho mám, baví má práca v záhradke, kedy pomáham manželke. Tiež mám veľmi rád spoločenský život,“ dodáva na záver Emil Barbora.

SkryťVypnúť reklamu

„Ťažko sa žije človeku, keď je sám.“
Jednou z mála žijúcich, ktorí si ešte pamätajú na vypálenie časti Župkova, je i Mária Hudecová. Hoci má dnes už takmer 83 rokov, pamäť jej ešte slúži veľmi dobre. „Na vypálenie dediny si veľmi dobre spomínam. Bolo to práve 24. januára, išla som si na poštu vyzdvihnúť peniaze. Muž mi bol na fronte,“ hovorí Mária a pokračuje: „Náš dom nevypálili, ale ostatné domy som videla horieť. Z domov nezostalo nič, zhoreli do tla.“ Domy pálili Nemci, ktorí bývali vo vedľajšej dedine. Jedného Nemca totiž ktosi zabil a tí potom údajne povedali, že za jedného Nemca zabijú sto Slovákov. „Masaker bol skôr v Kľaku a Ostrom Grúni, ale vytrpeli si aj naši zo Župkova. Domy nám podpaľovali tak, že strieľali do povalí a tie sa potom chytili horieť.“ My si už len ťažko dokážeme predstaviť, aké ťažké bolo cez vojnu žiť, starať sa o deti či hospodárstvo. Doma väčšinou zostávali iba samé ženy s deťmi alebo starci. Muži boli na fronte. „Ani po vojne sa nežilo ľahko. Kto mal statok a hospodárstvo, musel odvádzať kontingenty štátu. Nikoho nezaujímalo, že sú v domoch malé a hladné deti a ani to, keď bol napríklad neúrodný rok,“ spomína na neľahký život po vojne Mária.
Napriek pomerne vysokému veku žije Mária sama a nepotrebuje žiadnu opateru. Sama si navarí, operie a keď je dobré počasie, tak i nakúpi. Vdovou je už takmer tridsať rokov a prežila si aj svoju jedinú dcéru. Ona sama prekonala dve porážky i nedávnu operáciu oka. „Možno to znie ako fráza, ale keď je človek zdravý, aj ten život sa mu akosi ľahšie žije.“

SkryťVypnúť reklamu

Zaujímavosti
I keď obec nepodniká, stále občanom poskytuje dopravné služby osobným aj nákladným automobilom. Za rok 2004 sa narodili 2 deti a zomrelo 10 ľudí. Podľa slov starostu ešte taká nízka pôrodnosť v obci nebola. Zaujímavosťou je, že v Župkove dali kostol postaviť pomerne neskoro, až v roku 1991. Dokonca i vlastný cintorín majú až od sedemdesiatych rokov.
V obci kedysi pôsobil i úspešný divadelný súbor „Mladosť“ (na snímke dole). Aktívnu činnosť v obci vykonáva Dobrovoľný hasičský zbor, družstvo stolno-tenisových hráčov a úspešní sú i žiaci vo futbale. Lesanka – miestna hudobná skupina, ktorá účinkuje na kultúrno-spoločenských podujatiach a Zbor pre občianske záležitosti je v obci ešte stále funkčný.
Rok 2000 bol nielen prelomový, ale pre Župkov i významný. A to tým, že boli vysvätení dvaja novokňazi – rodáci z obce.

Úspešná základná škola
Základná škola má v súčasnosti 224 žiakov. Vyučujúci v miestnej základnej škole, ktorú navštevujú deti z celej Kľakovskej doliny, pripravili pre deti mnoho podujatí i mimo vyučovania. Za všetky môžeme spomenúť výstup na Vtáčnik, futbalový turnaj, návštevu a vystúpenie ruského tanečného a speváckeho súboru, divadelné predstavenie pre deti – súbor z Trenčína, Miss bábiku, predvianočnú diskotéku, popoludnie na ľade, turnaj v šachu a dáme, karneval, turnaj v šípkach, orientačný beh žiakov I. stupňa či zber plastov.
V školskom roku 2002-2003 získala škola za všetky športové súťaže ocenenie SAŠŠ Škola roka!
Niektoré súťaže, ktorých sa zúčastnili žiaci školy:
Okresné kolo v geografickej olympiáde:
1. miesto Daniel Siekela
1. miesto Janka Andoková
2. miesto Zuzka Baniariová
3. miesto Michal Gonda
3. miesto Ivan Repiský
4. miesto Jakub Siekela
Za ostatné spomenieme prednes poézie a prózy, matematickú olympiá- du, biologickú olympiádu, olympiádu v nemeckom jazyku, pytagoriádu, fyzikálnu a chemickú olympiádu. Zo športových súťaží cezpoľný beh, futbal, stolný tenis, basketbal, vybíjanú, volejbal, atletiku a štafetový beh. Škola sa zúčastnila aj súťaže Slávik Slovenska. Na 2. mieste skončila žiačka II. triedy Sajková.
Okrem regionálnych a krajských kôl sa škola zapojila aj do medzinárodných súťaží. V Ostrave to bola výtvarná súťaž „Krásna ako kvietok je naša vlasť“. V celoslovenskom matematickom korešpondenčnom seminári bola diplomom ocenená Zuzana Štefanková – trojnásobná hviezda matematického neba.

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 2. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 3. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 4. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 5. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 6. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 7. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 8. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 1. Kedysi boli takéto šóry na práčku PHILCO. Dnes ju môžete VYHRAŤ!
 2. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 3. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 4. Riešenie Atosu zachraňuje životy
 5. Nechajte sa zelektrizovať!
 6. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 7. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 8. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 21 708
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 790
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 353
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 292
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 6 013
 6. Dôležitosť duševnej pohody 5 084
 7. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma 3 352
 8. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami 2 966

Blogy SME

 1. Erik Kriššák: Dotyk rán
 2. Anton Kaiser: Zlatomoravecký jarmok
 3. Katarína Vanišová: Gólový fenomén opäť úradoval. Bude lepší ako Messi s Ronaldom?
 4. Nicholas Wintzler: Niektoré maľby a zápisky za posledný polrok.
 5. Viktória Holejová: Na zdravie (Slovensko)!
 6. Ján Marton: Vlčanov odkaz potravinovým podvodníkom - poďte, u nás sa Vám nič nemôže stať.
 7. Marián Betík: "Smrť má s nami ľahšiu prácu"
 8. Anna Miľanová: Medvedík...
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 586
 2. Matúš Lazúr: Koľko rôznych "dedečkov" s platmi ako minister živíme z našich daní v rôznych organizáciách napojených na štátne peniaze ? 4 819
 3. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 801
 4. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 233
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 4 052
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 111
 7. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 816
 8. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 766
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Relax vo vírivkovej vani v akvaparku Vyhne.

Obec zvažuje úsporné opatrenia.


TASR 52m

V ponuke sú ďalšie tikety.


7 h
1. miesto - Základná škola E. Lániho v Bytči.

Koncom septembra bolo v troch základných školách - na Ul. Eliáša Lániho v Bytči, v Jazernici a v Čimhovej, rušno.


7 h
Ilustračná fotografia.

Modernizácia bude stáť 42,8 milióna eur.


SITA 4. okt

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Dôvodom je výstavba kanalizácie aj diery na ceste.


16 h

Miesto výskytu držia v tajnosti.


5. okt

Gangsterka, ktorú natáčali v Lučenci aj Rimavskej Sobote, prichádza do kín.


a 1 ďalší 5. okt

Štvorročné dieťa utrpelo poranenia hlavy.


a 1 ďalší 5. okt

Blogy SME

 1. Erik Kriššák: Dotyk rán
 2. Anton Kaiser: Zlatomoravecký jarmok
 3. Katarína Vanišová: Gólový fenomén opäť úradoval. Bude lepší ako Messi s Ronaldom?
 4. Nicholas Wintzler: Niektoré maľby a zápisky za posledný polrok.
 5. Viktória Holejová: Na zdravie (Slovensko)!
 6. Ján Marton: Vlčanov odkaz potravinovým podvodníkom - poďte, u nás sa Vám nič nemôže stať.
 7. Marián Betík: "Smrť má s nami ľahšiu prácu"
 8. Anna Miľanová: Medvedík...
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 5 586
 2. Matúš Lazúr: Koľko rôznych "dedečkov" s platmi ako minister živíme z našich daní v rôznych organizáciách napojených na štátne peniaze ? 4 819
 3. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 801
 4. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 233
 5. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 4 052
 6. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 111
 7. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 816
 8. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 766
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu