Nedeľa, 21. október, 2018 | Meniny má Uršuľa

Šedivý a Simon opäť najlepší

Úspešná premiéra pred rokom, rozsiahla propagácia a na 9. január príjemné počasie, prilákali na žarnovický štadión najväčšiu návštevu za posledných 20 rokov. Žarnovické ulice zaplnili stovky automobilov z celého Slovenska, z Čiech a z Maďarska a súboje 32

pretekárov z týchto krajín na druhom ročníku Autoslide sledovalo v hladisku takmer 15 000 divákov.
Dráha bola tentokrát po dažďoch rozbahnená, čo si síce pochvaľovali pretekári jazdiaci autokros, či relykros, no menej nadšení boli pretekári jazdiaci preteky do vrchu, či okruhy. Už tréning priniesol dve vážnejšie havárie. Na tie síce doplatili len automobily a mantinely okolo pretekárskej dráhy, ale prvú sériu kvalifikačných jázd automobilov 4 x 2 poznamenala opatrnosť. Zato hneď v prvej jazde štvorkoliek najprv na seba vôbec nebrali ohľad maďarskí pretekári, aby nakoniec Móricz počkal na Simona, keď ten urobil hodiny. Maďarská dvojica ovládla kvalifikáciu automobilov s pohonom všetkých štyroch kolies, keď spomínaní pretekári získali 11 resp. 10 bodov. Ako jediný im dokázal konkurovať domáci Zimmermann, ktorý nazbieral tiež 10 bodov. Okrem toho bol na dráhe najrýchlejší. Na štyri kolá dosiahol čas 1:24,82 min., s ktorým len o 0,52 sekundy zaostal za Simonovým najlepším časom z vlaňajška. Už v prvej svojej jazde vypadol po havárii Blanár, s poškodenými motormi dokončili kvalifikáciu Béreš a Packa. Marek Zeman z Česka potvrdzoval úlohu favorita. Po prejdení cieľom prvej jazdy na druhom mieste však nečakane narazil do bariéry a poškodil svoju Fabiu. Druhú jazdu vynechal a potom sa ešte raz objavil na dráhe. Hoci dlho viedol svoj bodový zisk nakoniec nerozšíril a na ďalšie pretekanie rezignoval.
V dvojkolkách dominoval rovnako ako v roku 2004 Karol Šedivý. Vyhral všetky svoje kvalifikačné jazdy a dosiahol aj najlepší čas 1:28,04 min. Pred rokom to bolo 1:27,21 min. v podaní Beckerta, ktorý bol tentokrát najrýchlejší z trojice 11 – bodových, do ktorej okrem neho patrili ešte Slížik a Machovič. Dlho sa zdalo, že najväčším súperom Šedivého bude Troška. Aj on trikrát zvíťazil, a keď sa zdalo, že zvíťazí aj po štvrtýkrát, z jeho Felície sa zadymilo a víťaz Posledného tankovania preteky predčasne ukončil. Postup do finále si aj napriek zle vyzerajúcej kolízii v polovici pretekov vybojoval Siekel, čo sa nepodarilo vyrovnanej skupinke Pospíchal, Kotek, Argan a Bánkuti z Madarska. Rovnakým smoliarom ako Zeman bol v slabšej kategorii jeho krajan Kotek. Svoje auto si na tréningu rozbil, nestihol ani slávnostný nástup, ale nakoniec predsa štartoval. Po bojovných výkonoch raz zvíťazil, dvakrát skončil druhý, ďalšia porucha ho však vyradila z postupu do finále.
Kvalifikačné boje na Autoslide spestril ďalší program. Predstavili sa v ňom žarnovické mažoretky, dychovka Hodrušanka, mladí začínajúci pretekári na plechových autách, špeciálne autokrosové buginy, športové terénne vozidlo, mladí žarnovický plochodrážnici, motokrosový reprezentant Bučenec, ale aj spevák Peter Pačut a olympijská víťazka z Atén Elena Kaliská.
Maratón 35 jázd na Autoslide 2005 uzatvárali finálové jazdy. Nepriniesli toľko napätia ako finálové jazdy v roku 2004, alebo niektoré kvalifikačné jazdy, ktoré im predchádzali. V kategórii 4 x 2 bolo hneď od úvodných metrov jasné, že Šedivého môže o víťazstvo pripraviť len nešťastná náhoda. V prvej zákrute sa prepadol dozadu Slížik a ostávajúci traja finalisti sa zoradili v poradí podľa kvalifikácie. Pätica finalistov, kedže Troška vo finále nemal na čom štartovať, potom odkrúžila relatívne pokojne šesť finálových kôl, v ktorých Šedivý dosiahol čas 2:08,66 min.
S väčšou pozornosťou sa čakalo druhé finále a najmä vystúpenie Jozefa Zimmermanna. Ešte pred štartom však Toyota majstra Slovenska začala vynechávať a Jozef nakoniec ani neodštartoval. A keďže Béreš s Packom nastúpili do finále so sebazaprením, favorizovaní Maďari „bez boja“ obsadili prvé dve priečky. Veľa nechýbalo a na stupne víťazov sa mohol dostať Dobranský, hoci v kvalifikácii porazil len jedného súpera. Tak ako vlani zvíťazil Zoltán Simon, tentokrát v čase 2:08,34 min.
Autoslide 2005 v podaní agentúry MMI z Piešťan a Automotoklubu Plochá dráha Žarnovica úspešne odštartoval novú motoristickú sezónu na Slovensku a na žarnovickej plochej dráhe. Tieňom podujatia bola kolízia dvoch pretekárov v 19. jazde. V cieľovej rovinke neovládateľný automobil vyletel z dráhy na trávnatú plochu futbalového ihriska. Zasiahol troch ľudí, pričom zranil športového komisára.
Výsledky:
Automobily 4 x 2: 1. Karol Šedivý (Slovensko) Seat Ibiza, 2. Ján Beckert (Slovensko) Opel Kadet, 3. Milan Machovič (Slovensko) VW Golf, 4. Miroslav Siekel (Slovensko) VW Golf, 5. Martin Slížik (Slovensko) Seat Ibiza, 6. Milan Troška (Slovensko) Škoda Felicia, 7. Miroslav Pospíchal (Slovensko) VW Golf, 8. Tomáš Kotek (Česko) Š Felicia, 9. Martin Argan, SK, VWGolf, 10. Viliam Liedl ml., SK, Seat Leon.
Automobily 4 x 4: 1. Zoltán Simon (Maďarsko) Mitsubishi, 2. József Móricz, (Maďarsko) Ford Escort, 3. Jozef Béreš st. (Slovensko) Mitsubishi, 4. Maroš Dobranský (Slovensko) Mazda, 5. Vladimír Packa (Slovensko) Lancia, 6. Jozef Zimmermann (Slovensko) Toyota.

10. Dana Kleinert sa vzdáva v prospech zmeny v Starom Meste
  1. Objednali ste sa už u zubára? Preventívne ...
  2. Virtuálne sídlo v Bratislave
  3. Dovolenka snov či chladnička plná jedla? Oslavujte s BILLA
  4. Bardejov by mal byť konečne nezávislý
  5. Karibik aj Európa: Plavte sa za dobrodružstvom
  6. Zuzana Žirková: Šport v meste je v polčase rozpadu
  7. Čo nemôžete zaregistrovať ako ochrannú známku?
  8. Potrebujete ochrannú známku pre Váš produkt ?

Na žiarskom námestí už v najbližších dňoch vysadia stromy

Zeleň má priniesť najmä tieň, ktorý Žiarčanom v kruhovej časti námestia roky chýba.

Možno posledný teplý víkend v tomto roku prilákal do Bojníc množstvo ľudí.

V Žiari nad Hronom našli telo zastreleného policajta

Bližšie informácie o prípade zatiaľ neposkytli.

Podivný koniec futbalového stretnutia. Hráči odišli z ihriska predčasne

Duel medzi Starou Kremničkou a Prochotom sa skončil predčasne. Hostia opustili ihrisko, a tak sa prítomní diváci druhého polčasu nedočkali.