Levíc ale i iných mužstiev Marián Marchyn. Kadeti svoj prvotný cieľ, ktorým bol postup do celoslovenskej súťaže, splnili a s trénerom Marchynom sme sa porozprávali o práve prebiehajúcej sezóne.
* Ťaháte to s tou vekovou kategóriu už piatu sezónu. Aké boli ambície vás i mužstva pred začiatkom tejto sezóny?
- Po rozlosovaní základných skupín Oblastných súťaží bolo jasné, že postúpiť do celoslovenskej súťaže - Ligy kadetov, vlastne musíme a iné ani nepripadalo do úvahy. Poznajúc silu našich súperov to bol základný cieľ a ten sme vlastne aj dosiahli, keď sme postúpili do ďalšej fázy z 1. miesta. Liga kadetov je už o niečom inom, niektorých súperov síce poznáme zo vzájomných zápasov, ale niektorých nie. Táto súťaž už je, povedal by som, basketbal o poschodie vyššie.
* Aký je ďalší model súťaže Ligy kadetov?
- Z Oblastných súťaží postúpili ďalej po štyri najlepšie družstvá a je nás teraz spolu vlastne až 12. Hrá sa systémom každý s každým, doma - vonku, čo znamená, že odohráme celkom 22 zápasov. Štyri najlepšie družstvá z dlhodobej časti budú účastníkmi Majstrovstiev Slovenska. Ak chcem byť objektívny, tak náš postup do najlepšej štvorky mužstiev nie v tomto roku reálny, čím ale nechcem povedať, že sa oň nepokúsime, veď sa chceme umiestniť čo najlepšie.
* Beriete Ligu kadetov ako súťaž, v ktorej sa môžete od súperov čosi naučiť?
- Určite áno, je to veľmi silná súťaž a hrajú v nej mužstvá, ako Dolný Kubín, či Prešov, ktoré sú v tejto vekovej kategórii jasne pred všetkými súpermi. Naša účasť medzi najlepšou štvorkou by bola pre mňa prekvapením.
* Ktorí z vašich mladých zverencov majú predpoklady stať sa neskôr kvalitnými basketbalistami a sú terajšími ťahúňmi družstva?
- Tými našimi najlepšími sú Peter Činčura, ktorý je dynamickým hráčom s dobrou rukou, použiteľný na poste pivota aj krídla. Peter Štenko je rýchly a technický hráč, môže hrať či už na rozohrávke, ale aj na krídle. Ďalšími oporami sú Jakub Drapák, pivot s dobrým výskokom i streľbou, krídelníci Martin Černák a Matej Marchyn, ďalší klasický pivot Ľuboš Bélik. Ostatní sa k nim svojimi výkonmi približujú.
* V Lige kadetov štartujete pod hlavičkou ŠBK Junior. Aké ťažké je financovanie družstva, keď musíte počas sezóny absolvovať množstvo zápasov na palubovkách súperov?
- Väčšinu našich výdavkov hradí samotný klub ŠBK Junior, chlapci si hradia akési oddielové poplatky, ktoré sú 2.000 Sk na jednu sezónu. Hľadáme si aj sami potenciálnych drobných sponzorov, či už medzi rodičmi, každá koruna je nám dobrá.
* Koho považuje za najväčších favoritov súťaže, v ktorej teraz hráte, v Lige kadetov?
- Za najväčších favoritov považujem Dolný Kubín a Prešov, k nim by som ešte priradil Považskú Bystricu.
* Všetky tri družstvá nie sú basketbalovo príliš známe. Medzi najlepšími chýbajú tradične kvalitné basketbalové družstvá, ako Prievidza, Handlová, ale aj Inter Bratislava. Dochádza k akejsi „výmene stráží“?
- Čo sa týka Dolného Kubína, tam sa seriózne začalo pracovať s mládežou zhruba dva, tri roky dozadu a ich kvalitná práca prináša prvé ovocie. Prešov tiež nemá takú dlhú basketbalovú tradíciu, ale výkonnostne sú na tom veľmi dobre. Podobne aj v Považskej Bystrici. Čo sa týka známejších basketbalových miest, ako napr. Prievidza, tá vlastne postúpila do Ligy kadetov, ale kvôli financiám sa neprihlásila ďalej. V ostatných , vami spomínaných mužstvách, zrejme majú slabší ročník.
Postup do Ligy kadetov vybojovali títo basketbalisti: Peter Činčura, Peter Štenko, Jakub Drapák, Matej Marchyn, Martin Černák, Tomáš Brodziansky, Ľubor Hudec, Adrian Csetö, Erik Tóth, Michal Hajko, Juraj Bučko