
Máme špeciálnu učebňu fyziky a chémie, hudobnej výchovy, špecifickej prípravy dievčat, dielne i žiacku knižnicu,“ hovorí riaditeľka školy Anna Tomanová a dodáva: „Kvalitný výchovno – vzdelávací proces s individuálnym prístupom k žiakom a diferencovanou prácou zabezpečuje 11 pedagógov, vychovávateľka a farár našej obce.“
Prioritou medzi špeciálnymi učebňami je multimediálna počítačová. V súčasnom období je v škole 17 počítačov, z toho 14 s pripojením na internet. Škola dokáže zabezpečiť počítačovú gramotnosť všetkých žiakov už od 1. triedy. „V našej škole sme ako veľká rodina, v ktorej má každý o každého úprimný záujem a vôbec nemáme problém s vypuklými priestupkami voči školskému a vnútornému poriadku školy. Máme radosť, že naši deviataci už roky nemajú problém s prijímacími pohovormi a s prijatím na výberové školy. Aj v celoslovenskom testovaní deviatakov v uplynulom školskom roku sme sa umiestnili na peknom 9. mieste,“ hovorí s hrdosťou Anna Tomanová.
Pedagógovia sa snažia rozvíjať talent a nadanie svojich žiakov. Zapájajú ich do všetkých súťaží a olympiád. „Každoročne už tradične zaznamenávame úspechy v okresnom kole nemeckej olympiády, v súťaži Európa v škole naši žiaci postúpili do celoslovenského kola a v nemeckom jazyku získali ocenenie. Aj v šachových turnajoch sa umiestňujú naši žiaci na prvých miestach. Prvenstvá dosahuje škola v športových súťažiach, v prednese poézie a prózy, súťažiach Spievam, spievaš..., Deti a životné prostredie, Objavuj prírodu, v korešpondenčnom seminári MAX, v medzinárodnej súťaži Klokan i v mnohých ďalších,“ vysvetľuje riaditeľka školy.
V Janovej Lehote zmysluplne zamestnávajú žiakov aj mimo krúžkovej činnosti. Tradičnými podujatiami školy sa stali: výroba tekvičiakov, halový medzitriedny futbalový turnaj, Mikulášsky deň, vianočná besiedka, jasličková slávnosť, vianočná súťaž o najkrajšie vyzdobenú triedu, maškarný ples vo fašiangovej sezóne, cvičenie aerobic alebo tae-bo, návšteva divadelného predstavenia v Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene, nácvik dramatizácie rozprávky, príprava kultúrneho programu k Mesiacu úcty k starším a ku Dňu matiek, Deň mlieka a mnoho ďalších.
Pracovne zaneprázdnení rodičia môžu svoje deti prihlásiť v popoludňajších hodinách do školského klubu. V súčasnom období je zrenovovaný. „Rôznorodá záujmová činnosť striedaná so vzdelávacou, priateľské stretnutia s rovesníkmi zo ZŠ K. Bieleka v Lovčici – Trubíne, športové zápolenia, vychádzky do prekrásnej prírody a iné zaujímavé aktivity sú zárukou pre rodičov, že majú ich deti popoludňajší čas pestro využitý,“ uvádza Anna Tomanová a dodáva: „Teší nás aj spolupráca s Domovom sociálnych služieb v Janovej Lehote. Naši žiaci pravidelne navštevujú starenky a starčekov, čítajú im zo zaujímavých kníh, spievajú ľudové piesne alebo ich potešia kultúrnym programom.“
V tomto roku sa škole podarilo odstrániť aj dlho vytýkanú absenciu vyučovania anglického jazyka. Ako povinný predmet sa ho učia žiaci 3. a 5. ročníka.
Škola sa zapojila aj do realizácie projektu Detek I. závodu Rautenbach, ktorý sa zameriava na profesijnú orientáciu žiakov 9. ročníka. Môže sa pochváliť aj svojimi úspešnými projektmi Aj bez peňazí sa chceme vzdelávať, Lepšie šance s knihami a Cesta a ja.
„Spolutvorcom chodu školy je aktívny detský parlament, v ktorom sú zástupcovia každej triedy. Žiaci vydávajú vlastné školské noviny Lehotský zvonček. Pri jeho tvorbe využívajú prácu s počítačom. Niektoré triedy majú svoje triedne noviny. Tradične zostavujú z vlastnej tvorby Zborník najlepších prác roka,“ dopĺňa Anna Tomanová.
Škola úzko spolupracuje s rodičmi žiakov a širokou verejnosťou, spoločne vytvára podmienky pre hodnotné trávenie voľného času detí. K spoločným aktivitám patria návštevy plavárne, organizovanie zberu papiera a železa, spoločné exkurzie a výlety. Triedne učiteľky 1. stupňa pozývajú rodičov na otvorené hodiny a triedne aktivity. Veľkú pozornosť venujú aj materiálno – technickému zabezpečeniu školy.
„Darí sa nám to s pomocou sponzorov – podnikateľov našej a susednej obce Kosorín a rodičov, ktorí nám poskytli finančnú výpomoc alebo nám pomohli svojou prácou. Tak sa v spolupráci s rodičmi a širokou verejnosťou staráme o všestranný a zdravý vývin a vzdelanie detí našej obce a celého mikroregiónu,“ dodáva na záver riaditeľka školy Anna Tomanová.
V mimovyučovacom čase sa v Základnej škole v Janovej Lehote venujú záujmovému vzdelávaniu detí. Žiaci využili možnosť odovzdať vzdelávací poukaz tejto škole a prihlásili sa do ponúknutých krúžkov. Otvorilo sa 9 záujmových útvarov.
V krúžku Tvorivá dielňa pripravovali žiaci darčekové predmety – stromčeky šťastia, šperky, náramky, prívesky z medeného drôtu. Svoje výrobky predávali v stánku na Lehotských vianočných trhoch. V januári začali pracovať so slaným cestom. Vyrábajú zvieratká, venčeky, košíčky, bábiky a rôzne iné figúrky. Rezbári sa môžu pochváliť svojimi obrázkami s prírodnou tematikou. Dievčatá, ktoré navštevujú krúžok Moderný tanec, rozdávajú radosť z pohybu svojimi príležitostnými vystúpeniami v obci a domove sociálnych služieb.
Členovia šachového krúžku Juraj Kokles a Michaela Morvayová sú každoročne úspešní, v tomto roku sa umiestnili na 1. a 2. mieste v okrese. Chlapci si nacvičujú na streleckom krúžku streľbu na terč a na figúrky. Najviac žiakov navštevuje krúžok Súťažíme cez Internet. Zapojili sa do projektov Matematický kalendár, Fullova ruža, Galandova matka.
Žiaci prvého stupňa rozvíjajú svoju pohybovú schopnosť a koordináciu tela na pohybových hrách.
Základy anglického jazyka so zameraním na konverzáciu sa učia siedmaci, ôsmaci a deviataci v krúžku Anglický jazyk. Viacero súbojov majú za sebou už aj členovia stolnotenisového krúžku.
Autor: pripravila Lenka Ihradská