
a obec zmenila používaný symbol stromu za postavu svätca, ktorý sa viaže na náboženský život v dedine, spojený s umiestnením sochy svätca priamo v obci. Pri tvorbe obecného erbu sa zohľadňoval faktor pomerne častého používania symbolov stromov v obecnej heraldickej tvorbe. Tento rok bol heraldickou komisiou schválený náboženský motív.
Obyvateľstvo Ihráča sa v stredoveku, ale aj neskôr, zaoberalo predovšetkým drevorubačstvom a výrobou dreveného uhlia. Okrem toho sa rozšírila výroba šindľov a povozníctvo pre potreby panstva. V Ihráči sa tiež darilo včelárstvu, v roku 1746 tu boli včelstvá v 39 úľoch.
V druhej polovici 30-tych rokov bol zo zbierok a milodarov postavený rímsko-katolícky kostol, ktorý bol vysvätený v roku 1938 a bol zasvätený Kristovi kráľovi.

„Zastávať funkciu starostky obce si vyžaduje celého človeka. Deň čo deň prichádzam do styku s ľuďmi, u ktorých nie vždy nájdem pochopenie,“ hovorí Ľudmila Febenová, ktorá je starostkou Ihráča od decembra 2002. Predtým pracovala v kremnickom Mestskom bytovom podniku, takže práca s ľuďmi je jej veľmi blízka. V minulosti obyvatelia Ihráča uskladňovali drevo, stavebný a iný materiál na obecných a verejných priestranstvách. Ľudmile Febenovej veľmi záleží na životnom prostredí a na čistote obce. Preto sa rozhodla nielen písomne, ale i prostredníctvom miestneho rozhlasu, požiadať všetkých obyvateľov obce, aby si tieto priestory vyčistili. Nie vždy sa však stretáva iba s pozitívnymi ohlasmi na svoju prácu. Ako sama hovorí: „U niektorých rodín som pochopenie nenašla. Niektoré do dnešného dňa spomínané priestranstvá nevyčistili. Ale našťastie sa našli i občania, ktorí si uvedomili, že užívajú niečo, čo im nepatrí.“ Na vyčistených miestach dalo vedenie obce vybudovať malé parčíky s lavičkami, vysadili tam okrasné stromčeky, kríky, kvetinové záhony a skalky. Podľa slov starostky majú na tom najväčšiu zásluhu nezamestnaní občania, ktorí vykonávajú aktivačnú činnosť pre obec. „Na našich občanov však musím vzniesť aj kritické slová. V minulosti si museli priestor pred svojím domom vyčistiť sami. Teraz to robia naši nezamestnaní. Mnohí si to však nevedia vážiť. Mali by sa sami nad sebou zamyslieť,“ nešetrí kritikou Ľudmila Febenová.
Najväčšou prioritou obce je vyčlenenie miesta pre nový cintorín, prípadne vybudovanie urnového múru a verejnej kanalizácie s čističkou odpadových vôd. Nájsť miesto pre nový cintorín je pri dodržaní všetkých predpisov veľmi ťažké, takmer nemožné. „Uvažujeme preto v roku 2005 vybudovať urnový múr v miestnom cintoríne. Veľkým úspechom by bolo aj zabezpečenie dostatku finančných prostriedkov pre vybudovanie verejnej kanalizácie s čističkou, ktorá je veľmi potrebná,“ hovorí o plánoch do budúcnosti starostka. Vzhľadom na ekonomickú situáciu v našom štáte sa Ľudmila Febenová na vyriešenie tohto problému pozerá pesimisticky. Aj preto, že Ihráč nemá viac ako dvetisíc obyvateľov. To však neznamená, že sa tým vedenie obce nezaoberá. Práve naopak, spoločne s obecným zastupiteľstvom hľadajú všetky možnosti, ako získať finančné prostriedky.
Jedným z bodov volebného programu súčasnej starostky je aj udržiavanie budov patriacich Ihráču. V minulom roku za pomoci nezamestnaných občanov vymenili strešnú krytinu, žľaby, opravili omietky a urobili novú fasádu na požiarnej zbrojnici. „Pri nástupe do mojej funkcie som dostávala neustále požiadavky na vybudovanie siete pre mobilné telefóny. Po množstve žiadostí a listov, ktoré sme týmto operátorom zaslali, sa nám to tento rok konečne podarilo.“
Obec Ihráč sa nachádza vo veľmi peknom prostredí. Zo všetkých strán ho obkolesuje množstvo zelene a les. Preto, keď má starostka Ľudmila trochu voľného času, trávi ho vo svojej záhrade a v okolitej prírode. „Okrem iného je moja práca náročná i na čas. Napriek tomu ju robím rada a teší ma, keď môžem niečo urobiť pre svoju dedinu a jej obyvateľov. A čo robím, keď nestarostujem? Venujem sa udržiavaniu vlastných trávnikov a kvetinovým záhonom. Tiež sa rada so svojím psom túlam po prekrásnej ihráčskej prírode. Len keby tých medveďov bolo menej,“ so smiechom končí Ľudmila Febenová.
Veľa ľudí pozná Ihráč i vďaka rekreačnému zariadeniu s rybníkom v lokalite Ihráč – Píla. Zariadenie sa nachádza v lone prekrásnej prírody, kde si chodia oddýchnuť a načerpať sily nielen domáci obyvatelia, ale aj z okolitých obcí, zo Zvolena, Banskej Bystrice, Žiaru nad Hronom a dokonca i z Bratislavy. Vedenie obce by chcelo získať nejaké financie, pretože je veľmi potrebné toto rekreačné zariadenie vylepšiť. V chate je potrebné vymeniť nábytok a prerobiť elektrické kúrenie na krbovú vložku. Táto modernizácia je však finančne veľmi náročná. Okrem týchto úprav plánujú v tejto lokalite Ihráčania vybudovať prekryté ohnisko a pre športovcov urobiť malé ihrisko. „O ubytovanie v našej chate je veľký záujem. Mojím snom je priviesť vodu do samostatne vybudovaných sociálnych zariadení a vysporiadať majetkovo – právne vzťahy pozemkov susediacich s rekreačným zariadením. Tu by sa potom mohli robiť stanové tábory. Podotýkam, všetko závisí od finančných prostriedkov,“ hovorí starostka Ihráča.

Ihráčania sa môžu pochváliť pekným futbalovým ihriskom, ktoré bolo vybudované v roku 1980. Aby mohli udržiavať trávnik v dobrom stave, vedenie obce vyčlenilo financie na vybudovanie elektrickej prípojky pre čerpadlo na polievanie trávnika. Do budúcnosti plánujú i kúpu novej, kvalitnejšej kosačky. No pre nedostatok finančných prostriedkov sa to zatiaľ nepodarilo ani jednému starostovi. Ihráč má dve futbalové mužstvá: mužstvo dospelých, ktoré hrá II. triedu a mužstvo žiakov. Tí hrajú I. triedu A.
Okrem futbalistov je v obci i niekoľko vynikajúcich stolných tenistov – Štefan Hric, Miloš Kollár, Miroslav Hric a Ján Kostrian, ktorý sa venuje aj detským talentom. Zúčastňujú sa iba na turnajoch, ktoré usporadúvajú okolité obce, čo je škoda. Starostka však verí, že v blízkej budúcnosti sa prihlásia i do vyšších súťaží a budú tak reprezentovať Ihráč.
Veľa talentov majú Ihráčania aj medzi mladými dievčatami a chlapcami. „Skvelých športovcov máme i v atletike. Tu musím spomenúť a pochváliť súrodencov Aničku a Ondreja Kyselovcov. Anička sa len v minulom roku začala venovať behu a už dosiahla krásne výsledky. Som si istá, že o vynikajúcich výsledkoch Aničky a Ondreja budeme počuť aj v budúcnosti,“ chváli mladých športovcov Ľudmila Febenová.
A načo sa tešia domáci celý rok? Na Asfalt Cup. Už osem rokov, vždy prvú augustovú sobotu, sa v Ihráči hrá volejbalový turnaj neregistrovaných hráčov na asfaltovom ihrisku. Turnaj má výborný ohlas. Zúčastňujú sa ho mužstvá nielen z Ihráča, ale aj zo Zvolena, Kremnice, Hornej Vsi a Jastrabej. Ako hovorí starostka: „Všetkým by som dopriala zažiť atmosféru pri jednotlivých zápasoch, ale najmä pri tom finálovom. Môžem povedať, že taká atmosféra nie je ani na ligových zápasoch.“
V obci sa nachádza pomerne vzácna geologická lokalita „Kamenné more“, ktoré bolo v roku 1993 vyhlásené za prírodnú pamiatku. Po obdržaní rozhodnutia Krajského úradu životného prostredia Banská Bystrica a po osobnej návšteve zamestnancov Chránenej krajinnej oblasti, ktorí sa zaručili odstrániť všetky stromy a náletové kroviny, lokalitu „Kamenné more“ na jar vyčistili. Tak sa návštevníci a náhodní turisti obce môžu kochať týmto zvláštnym prírodným javom, ktorý sa nachádza v blízkosti rímsko-katolíckeho kostola.
Autor: pripravila Lenka Ihradská