Streda, 29. marec, 2023 | Meniny má Miroslav

Obec Ihráč

Prvá zistená písomná zmienka o Ihráči sa viaže k roku 1388. Územie vtedajšieho chotára pokrývali čierne ihličnaté lesy. Názvy Ihráča sa v písomnostiach uvádzajú ako Ihracz, Jehracz, Ihrats a od 18. storočia ako Dallos. Pravdepodobne v polovici 19. storoči

a obec zmenila používaný symbol stromu za postavu svätca, ktorý sa viaže na náboženský život v dedine, spojený s umiestnením sochy svätca priamo v obci. Pri tvorbe obecného erbu sa zohľadňoval faktor pomerne častého používania symbolov stromov v obecnej heraldickej tvorbe. Tento rok bol heraldickou komisiou schválený náboženský motív.
Obyvateľstvo Ihráča sa v stredoveku, ale aj neskôr, zaoberalo predovšetkým drevorubačstvom a výrobou dreveného uhlia. Okrem toho sa rozšírila výroba šindľov a povozníctvo pre potreby panstva. V Ihráči sa tiež darilo včelárstvu, v roku 1746 tu boli včelstvá v 39 úľoch.
V druhej polovici 30-tych rokov bol zo zbierok a milodarov postavený rímsko-katolícky kostol, ktorý bol vysvätený v roku 1938 a bol zasvätený Kristovi kráľovi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Zastávať funkciu starostky obce si vyžaduje celého človeka. Deň čo deň prichádzam do styku s ľuďmi, u ktorých nie vždy nájdem pochopenie,“ hovorí Ľudmila Febenová, ktorá je starostkou Ihráča od decembra 2002. Predtým pracovala v kremnickom Mestskom bytovom podniku, takže práca s ľuďmi je jej veľmi blízka. V minulosti obyvatelia Ihráča uskladňovali drevo, stavebný a iný materiál na obecných a verejných priestranstvách. Ľudmile Febenovej veľmi záleží na životnom prostredí a na čistote obce. Preto sa rozhodla nielen písomne, ale i prostredníctvom miestneho rozhlasu, požiadať všetkých obyvateľov obce, aby si tieto priestory vyčistili. Nie vždy sa však stretáva iba s pozitívnymi ohlasmi na svoju prácu. Ako sama hovorí: „U niektorých rodín som pochopenie nenašla. Niektoré do dnešného dňa spomínané priestranstvá nevyčistili. Ale našťastie sa našli i občania, ktorí si uvedomili, že užívajú niečo, čo im nepatrí.“ Na vyčistených miestach dalo vedenie obce vybudovať malé parčíky s lavičkami, vysadili tam okrasné stromčeky, kríky, kvetinové záhony a skalky. Podľa slov starostky majú na tom najväčšiu zásluhu nezamestnaní občania, ktorí vykonávajú aktivačnú činnosť pre obec. „Na našich občanov však musím vzniesť aj kritické slová. V minulosti si museli priestor pred svojím domom vyčistiť sami. Teraz to robia naši nezamestnaní. Mnohí si to však nevedia vážiť. Mali by sa sami nad sebou zamyslieť,“ nešetrí kritikou Ľudmila Febenová.
Najväčšou prioritou obce je vyčlenenie miesta pre nový cintorín, prípadne vybudovanie urnového múru a verejnej kanalizácie s čističkou odpadových vôd. Nájsť miesto pre nový cintorín je pri dodržaní všetkých predpisov veľmi ťažké, takmer nemožné. „Uvažujeme preto v roku 2005 vybudovať urnový múr v miestnom cintoríne. Veľkým úspechom by bolo aj zabezpečenie dostatku finančných prostriedkov pre vybudovanie verejnej kanalizácie s čističkou, ktorá je veľmi potrebná,“ hovorí o plánoch do budúcnosti starostka. Vzhľadom na ekonomickú situáciu v našom štáte sa Ľudmila Febenová na vyriešenie tohto problému pozerá pesimisticky. Aj preto, že Ihráč nemá viac ako dvetisíc obyvateľov. To však neznamená, že sa tým vedenie obce nezaoberá. Práve naopak, spoločne s obecným zastupiteľstvom hľadajú všetky možnosti, ako získať finančné prostriedky.
Jedným z bodov volebného programu súčasnej starostky je aj udržiavanie budov patriacich Ihráču. V minulom roku za pomoci nezamestnaných občanov vymenili strešnú krytinu, žľaby, opravili omietky a urobili novú fasádu na požiarnej zbrojnici. „Pri nástupe do mojej funkcie som dostávala neustále požiadavky na vybudovanie siete pre mobilné telefóny. Po množstve žiadostí a listov, ktoré sme týmto operátorom zaslali, sa nám to tento rok konečne podarilo.“
Obec Ihráč sa nachádza vo veľmi peknom prostredí. Zo všetkých strán ho obkolesuje množstvo zelene a les. Preto, keď má starostka Ľudmila trochu voľného času, trávi ho vo svojej záhrade a v okolitej prírode. „Okrem iného je moja práca náročná i na čas. Napriek tomu ju robím rada a teší ma, keď môžem niečo urobiť pre svoju dedinu a jej obyvateľov. A čo robím, keď nestarostujem? Venujem sa udržiavaniu vlastných trávnikov a kvetinovým záhonom. Tiež sa rada so svojím psom túlam po prekrásnej ihráčskej prírode. Len keby tých medveďov bolo menej,“ so smiechom končí Ľudmila Febenová.

SkryťVypnúť reklamu

Veľa ľudí pozná Ihráč i vďaka rekreačnému zariadeniu s rybníkom v lokalite Ihráč – Píla. Zariadenie sa nachádza v lone prekrásnej prírody, kde si chodia oddýchnuť a načerpať sily nielen domáci obyvatelia, ale aj z okolitých obcí, zo Zvolena, Banskej Bystrice, Žiaru nad Hronom a dokonca i z Bratislavy. Vedenie obce by chcelo získať nejaké financie, pretože je veľmi potrebné toto rekreačné zariadenie vylepšiť. V chate je potrebné vymeniť nábytok a prerobiť elektrické kúrenie na krbovú vložku. Táto modernizácia je však finančne veľmi náročná. Okrem týchto úprav plánujú v tejto lokalite Ihráčania vybudovať prekryté ohnisko a pre športovcov urobiť malé ihrisko. „O ubytovanie v našej chate je veľký záujem. Mojím snom je priviesť vodu do samostatne vybudovaných sociálnych zariadení a vysporiadať majetkovo – právne vzťahy pozemkov susediacich s rekreačným zariadením. Tu by sa potom mohli robiť stanové tábory. Podotýkam, všetko závisí od finančných prostriedkov,“ hovorí starostka Ihráča.

SkryťVypnúť reklamu
Šport v obci
Ihráčania sa môžu pochváliť pekným futbalovým ihriskom, ktoré bolo vybudované v roku 1980. Aby mohli udržiavať trávnik v dobrom stave, vedenie obce vyčlenilo financie na vybudovanie elektrickej prípojky pre čerpadlo na polievanie trávnika. Do budúcnosti plánujú i kúpu novej, kvalitnejšej kosačky. No pre nedostatok finančných prostriedkov sa to zatiaľ nepodarilo ani jednému starostovi. Ihráč má dve futbalové mužstvá: mužstvo dospelých, ktoré hrá II. triedu a mužstvo žiakov. Tí hrajú I. triedu A.
Okrem futbalistov je v obci i niekoľko vynikajúcich stolných tenistov – Štefan Hric, Miloš Kollár, Miroslav Hric a Ján Kostrian, ktorý sa venuje aj detským talentom. Zúčastňujú sa iba na turnajoch, ktoré usporadúvajú okolité obce, čo je škoda. Starostka však verí, že v blízkej budúcnosti sa prihlásia i do vyšších súťaží a budú tak reprezentovať Ihráč.
Veľa talentov majú Ihráčania aj medzi mladými dievčatami a chlapcami. „Skvelých športovcov máme i v atletike. Tu musím spomenúť a pochváliť súrodencov Aničku a Ondreja Kyselovcov. Anička sa len v minulom roku začala venovať behu a už dosiahla krásne výsledky. Som si istá, že o vynikajúcich výsledkoch Aničky a Ondreja budeme počuť aj v budúcnosti,“ chváli mladých športovcov Ľudmila Febenová.
A načo sa tešia domáci celý rok? Na Asfalt Cup. Už osem rokov, vždy prvú augustovú sobotu, sa v Ihráči hrá volejbalový turnaj neregistrovaných hráčov na asfaltovom ihrisku. Turnaj má výborný ohlas. Zúčastňujú sa ho mužstvá nielen z Ihráča, ale aj zo Zvolena, Kremnice, Hornej Vsi a Jastrabej. Ako hovorí starostka: „Všetkým by som dopriala zažiť atmosféru pri jednotlivých zápasoch, ale najmä pri tom finálovom. Môžem povedať, že taká atmosféra nie je ani na ligových zápasoch.“

V obci sa nachádza pomerne vzácna geologická lokalita „Kamenné more“, ktoré bolo v roku 1993 vyhlásené za prírodnú pamiatku. Po obdržaní rozhodnutia Krajského úradu životného prostredia Banská Bystrica a po osobnej návšteve zamestnancov Chránenej krajinnej oblasti, ktorí sa zaručili odstrániť všetky stromy a náletové kroviny, lokalitu „Kamenné more“ na jar vyčistili. Tak sa návštevníci a náhodní turisti obce môžu kochať týmto zvláštnym prírodným javom, ktorý sa nachádza v blízkosti rímsko-katolíckeho kostola.

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 3. Ako sa vás dotknú nasledujúce mesiace? Predpovedajú traja odborníci
 4. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
 5. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 6. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 7. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 8. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 1. Fellner je 6 týždňov bez internetu, ako reaguje BUBO?
 2. Dopestujte si vlastné potraviny. Toto poteší nielen záhradkárov
 3. Novelizácia druhého piliera: doplatia chudobní na bohatých?
 4. Ako poraziť vysokú infláciu? Napríklad výnosom 24 % za 3 roky
 5. 8 vecí, na ktoré záhradkári pravidelne zabúdajú
 6. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 7. 7 rýchlych tipov, ako lepšie hospodáriť v domácnosti
 8. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 647
 2. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 7 143
 3. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 721
 4. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 3 749
 5. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 2 647
 6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 590
 7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 578
 8. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 1 695

Blogy SME

 1. Viera Spišáková: Trapas topánkový
 2. Roland Ondrus: Bolt
 3. Jozef Drahovský: Rýchlejšia výstavby diaľnic
 4. Irena Šimuneková: Náučný chodník obcou Rybník
 5. Vladimír Hatara: Mizme tu páni!
 6. Ľubomír Maretta: Sto krát
 7. Martina Paulenová: Veľké pocity malých detí
 8. Ľubomír Maretta: Pena
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 22 999
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 681
 3. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 643
 4. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 6 768
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 384
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 858
 7. Ján Valchár: Tak teda dobre, vy otravy 2 806
 8. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 2 613
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Nezvestný 15 ročný Matúš.

Naposledy ho videli na stanici.


TASR 10 h
Ilustračné foto.

Najviac zasiahnuté sú lokality v horskom prostredí.


15 h
Rodina Valentovcov; vľavo Peťko, uprostred Gitka, v náručí otca sedí Helenka.

Tragický príbeh je obrazom totalitného režimu.


27. mar
Nové schody na Sitno.

Pôvodné z 19. storočia doslúžili.


TASR 27. mar

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Víchrica, ktorá v nárazoch dosiahla silu orkánu, napáchala obrovské škody.


14 h

Polícia už prípad vyšetruje.


a 1 ďalší 18 h

Policajt mimo službu išiel okolo chlapca a zastavil.


27. mar

Tragický príbeh je obrazom totalitného režimu.


27. mar

Blogy SME

 1. Viera Spišáková: Trapas topánkový
 2. Roland Ondrus: Bolt
 3. Jozef Drahovský: Rýchlejšia výstavby diaľnic
 4. Irena Šimuneková: Náučný chodník obcou Rybník
 5. Vladimír Hatara: Mizme tu páni!
 6. Ľubomír Maretta: Sto krát
 7. Martina Paulenová: Veľké pocity malých detí
 8. Ľubomír Maretta: Pena
 1. Ján Valchár: Rusko sa opevňuje, 1.500 nových ruských tankov na ceste 22 999
 2. Ivan Bošňák: Menej Agresivity a viac Analytiky pani Kovačič Hanzelová 10 681
 3. Magdaléna Cifrová: Rozdielna emočná výbava chlapcov a smutná prognóza nedostatku učiteľov 7 643
 4. Radko Mačuha: V Moskve nie je všetko s kostolným poriadkom. 6 768
 5. Ľudmila Križanovská: Ťažký život bratislavského taxikára. Aj takíto ľudia chodia na ,,mierové" pochody 5 384
 6. Michal Porubän: Desatoro Maroša Žilinku 4 858
 7. Ján Valchár: Tak teda dobre, vy otravy 2 806
 8. Rastislav Puchala: Ohavnosť spustošenia 2 613
 1. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 3. Jiří Ščobák: Chcete od Hegera krev?
 4. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
 5. Jiří Ščobák: Jak vykrmit akvárium?
 6. Jiří Ščobák: Ako zdaniť dividendy z akcií a ETF? Ako konkrétne vyplniť daňové priznanie?
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 57. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 1/2 (1989)
 8. Jiří Ščobák: Recenze služby: Tři roky se Slovnaftbajkem (aneb Bratislava bez auta a električenky)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu