Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Kam za kultúrou a oddychom

Pozvánky

Žiar nad Hronom
8. 2. – Fašiangová veselica spojená s pochovávaním basy od 17.00 do 24.00 hod. v Estrádnej sále MsKC s cimbalovou hudbou a dychovou hudbou Žiarankou. Okrem toho na vás čaká mužský spevácky zbor Sekera a folklórny súbor Hron. O občerstvenie je postarané. Vstup zdarma! Súčasťou fašiangovania je aj tradičný sprievod mestom, ktorý vyvrcholí o 15.30 hod. pred mestským úradom.
10. 2. – Po stopách Ferdinanda Coburga – výchovno-vzdelávací program. Miesto: Hvezdáreň a planetárium M. Hella Žiar nad Hronom. Čas: 8.00, 10.00, 12.00 hod. Poplatok: 10 Sk
10. 2. – Metodický deň pre recitátorov – pre mládež, dospelých a kolektívy ZPOZ. Miesto: POS Žiar nad Hronom od 8.00 hod. Poplatok: 30 Sk

Skryť Vypnúť reklamu

Výstavy

Žiar nad Hronom
Pohronské osvetové stredisko v Žiari nad Hronom vás pozýva na výstavu Exotický hmyz, motýle, živé pavúky a hady zo súkromnej zbierky Michala Zachara. Sprístupnené v pracovné dni od 9.00 do 17.00 hod, sobota/nedeľa na objednávku (t. č. 0905215848, 045/6725136). Vstupné: MŠ 5 Sk, ZŠ 10 Sk, SŠ + dospelí 20 Sk. Možnosť zakúpenia si preparovaného hmyzu a motýľov. Výstava je v Pohronskom osvetovom stredisku a potrvá do 20. 2. 2005.
Stredoveká kuchyňa – výstava Archeologického múzea SNM v Bratislave prezentuje typologickú i materiálovú rôznorodosť kuchynského riadu z dreva, ďalej kovové misy, taniere, lyžice, hrnce, kotle, naberačky i drevené črpáky alebo sklenené poháre a množstvo riadu z hrnčiny. Súčasťou výstavy je aj model typickej stredovekej pece, ktorá slúžila na prípravu pokrmov a pár receptov jedál stredovekej kuchyne. Výstava je sprístupnená každý utorok a štvrtok od 14.00 do 17.00 hod., alebo kedykoľvek na požiadanie na tel. čísle 045/6724 744, 0915 727 063

Skryť Vypnúť reklamu

Nová Baňa
Príroda a ľudia objektívom Jozefa Rusňáka – k životnému jubileu autora. Miesto: Pohronské múzeum v Novej Bani od 25. februára do 15. apríla 2005.
Dozrievanie – autorská výstava Romana Rembovského, študenta VŠVU v Bratislave. Miesto: Pohronské múzeum v Novej Bani od 20. februára do 15. apríla 2005.

Banská Štiavnica
Ochrana prírody a kultúrneho dedičstva v karikatúre – Berggericht – Mineralogická expozícia: koná sa už XVI. ročník slovenskej a III. ročník medzinárodnej výstavy. O tom, že podujatie sa stalo obľúbeným nielen na Slovensku, svedčí aj fakt, že sa do neho v tomto roku zapojilo 88 autorov, ktorí zaslali 222 prác do jednej z dvoch kategórií. Okrem účastníkov zo Slovenska nechýbajú kresby zo všetkých obývaných kontinentov sveta. Výstava potrvá do 30. 3. 2005. Otvorené: pondelok – piatok od 8.00 do 16.00 hod.
Banské múzeum v prírode – Skanzen – jedinečná expozícia s možnosťou vstupu do bane.
Kammerhof – Baníctvo na Slovensku – expozícia zameraná na prierez baníctva a s ňou spojeného rozvoja mesta.
Starý zámok – architektonický skvost je sídlom šiestich expozičných celkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Kremnica
Múzeum mincí a medailí Kremnica – bohaté dejiny múzea sú odrazom slávnej histórie mesta, v ktorom múzeum sídli. Patrí k najstarším múzeám na Slovensku, bolo založené na konci 19. storočia. Základom jeho zbierok sa stali predmety oddávna uchovávané v mestskom archíve ako klenoty mesta. Mestské, neskôr regionálne múzeum sa v roku 1976 stalo špecializovaným múzeom mincí a medailí. V roku 1994 sa vzhľadom na svoju špecializáciu začlenilo do Národnej banky Slovenska. Vzácne zbierky múzea, zhromažďované počas niekoľkých storočí, sú v súčasnosti prezentované v troch historických objektoch na hlavnom kremnickom námestí a v objektoch Mestského hradu.
Líce a rub peňazí – Peniaze a medailérstvo v dejinách Slovenska – Numizmaticko – historická expozícia bola sprístupnená v roku 2003. Prehľadne a komplexne predstavuje vo svojej hlavnej časti dejiny peňazí a peňažníctva ako aj medailérstva na území Slovenska. Nechýbajú ani dejiny baníctva, hutníctva a história mesta. Sprístupnené: utorok – sobota 8.30 – 13.00 a 14.00 – 16.30
Mestský hrad a jeho expozície – prehliadka Kostola sv. Kataríny, dominanty hradu a celého mesta. Expozície v objektoch hradného opevnenia: Barokové plastiky – Kremnické zvony a zvonolejári – Z archeologického výskumu hradu – Obrana mesta. Sprístupnené: utorok – sobota 8.30 – 12.00 a 13.00 – 16.30
Galéria – krátkodobé výstavy výtvarného umenia. Sprístupnené: pondelok – piatok 8.00 – 13.00 a 13.30 – 16.00
Meštiansky dom zo 16. storočia – dlhodobá výstava historických zbraní zo zbierok múzea.
K pocte zbraň – pondelok – piatok 8.00 – 12.30 a 13.00 – 15.00

Kiná

Banská Štiavnica
Kino Akademik
9. 2. – Fahrenheit 9/11
– Nazvať tento film dokumentom je poriadne odvážne. Jediné, čo ho spája s dokumentárnym žánrom, je využitie nehraných záberov. Označenie za propagandu tiež nie je úplne výstižné, pretože za ním nestojí žiadna záujmová skupina, ale prostý občan Michael Moore. Snímka sa dá azda najlepšie opísať výrazom obvinenie. Michael Moo- re postavil prezidenta Busha pred improvizovaný tribunál a Fahrenheit 9/11 predstavuje otváraciu reč žalobcu. Dôkladne a metodicky skladá mozaiku pochybných vzťahov a skutkov Busha a ľudí okolo neho v snahe dokázať, že prezident nechráni záujmy Američanov, ale úzkej rodinkárskej elity. Porotu, ktorú treba presvedčiť, tvoria všetci americkí občania. Vstupné: 70 Sk/18.30 hod.
12./13. 2. – Polárny expres – malý chlapec leží vo svojej posteli a nemôže zaspať... Vonku husto sneží a Vianoce sú predo dvermi. S napätím čaká, kedy sa ozve cinkanie rolničiek na saniach Santa Clausa. Náhle sa zvonku ozve ohromujúci rachot. Vybehne von iba v pyžame a v papučiach a s úžasom sa díva na čierny vlak, vynárajúci sa z oblaku hustej pary a snehových vločiek. Sprievodca vlaku už čaká len na neho. „Fajn, už ideš?“, osloví ho sprievodca. „A kam?“ „Prečo, kam? Predsa na Severný pól. Toto je Polárny expres!“ Vstupné: 70 Sk/17.30 hod.

Žarnovica
Kino Máj
12. 2. – Rodinka Úžasných
– film rozpráva o príhodách rodiny bývalých superhrdinov, ktorí odhaľujú zdroj svojich mimoriadnych schopností – jeden v druhom. Významný bojovník proti zločinu, Bob Parr (alias pán Úžasný) prenasledoval zlo a každodenne zachraňoval životy. Odvtedy prešlo 15 rokov a Bob a jeho žena Helen (tiež bývalá superhrdinka) boli prinútení zmeniť identitu a ako obyčajní radoví občania sa stiahnuť na tiché predmestie. Dnes žijú ako bežní smrteľníci a vedú normálny rodinný život so svojimi deťmi – ktoré sa tiež usilujú hrať normálnych. Dnes je Bob poisťovacím agentom a bojuje už len s nudou a so zväčšujúcou sa pneu- matikou okolo pása. Naplnený túžbou po vzruchu sa usadený superhrdina chopí novej šance vo chvíli, keď dostane záhadný odkaz, na základe ktorého sa vydá na odľahlý ostrov, kde má splniť prísne tajnú úlohu. Vstupné: 60 Sk/17.00 hod.

Žiar nad Hronom
Kino Hron
9./10. 2. – Votrelec versus Predátor
– ktokoľvek vyhrá... my prehrávame. Uctievané monštrá z dvoch najstrašidelnejších filmov spolu bojujú vo filme Alien vs. Predátor. Odhalenie starobylej pyramídy, pochovanej pod ľadovým povrchom Antarktídy priláka na tento zmrznutý kontinent tím vedcov a cestovateľov. Tam ich čaká ešte hroznejšie prekvapenie – dva bojujúce mimozemské druhy. Bez ohľadu na to, kto vyhrá, my prehrávame... Vstupné: 70 Sk/18.00 hod.

12./13. 2. – Denník princeznej 2: Kráľovstvo v ohrození – Päť rokov prešlo, odkedy sa skončili udalosti, zachytené v úspešnom filme Denník princeznej a teraz sa začínajú nové. Mia dospela do krásnej mladej ženy a je pripravená ujať sa úlohy princeznej kráľovstva Genovia. Mia sa od svojej starej mamy, kráľovnej Clarisse dozvedá, že jej dni ako princeznej sú zrátané ešte skôr, ako sa začali a na svoje bedrá musí prijať úlohu ešte náročnejšiu: stať sa kráľovnou Genovie. Zákon však hovorí jasnou rečou: kráľovskú korunu môže prijať iba vydatá princezná. A tak sa musí Mia zmieriť s tým, že ju obklopuje kŕdeľ ženbychtivých mládencov. To vyvoláva kopu komických, až turbulentných situácií, ktoré však končia šťastne, ako sa na dobrú veselohru patrí. Vstupné: 70 Sk/18.00 hod.

Oznamy

Krajská hvezdáreň a planetárium M. Hella v Žiari nad Hronom pozýva všetkých vyučujúcich fyziky a geografie v základných, stredných školách a stredných odborných učilištiach v okresoch Žiar nad Hronom, Žarnovica, Banská Štiavnica na jednodňový regionálny seminár Využitie astronómie vo fyzike a v geografii, ktorý sa uskutoční 15. februára 2005 od 8.00 hod. do 12.00 hod. v prednáškovej sále KhaP M. Hella v Žiari nad Hronom.

Dňa 15. februára 2005 od 8.00 hod. do 12.00 hod. sa uskutoční aj jednodňový regionálny seminár pre vyučujúcich prírodovedy v základných školách v okresoch Žiar nad Hronom, Žarnovica, Banská Štiavnica Astronómia v prírodovede. Na obidva semináre je možné prihlásiť sa do 7. februára 2005 na adrese: Krajská hvezdáreň a planetárium M. Hella, 965 01 Žiar nad Hronom alebo na e-mail prihodova@planetarium.sk. Súčasťou seminárov bude aj stretnutie vedúcich astronomických krúžkov, ktoré sa uskutoční 15. 2. 2005 o 13.00 hod.

Krajská hvezdáreň a planetárium M. Hella v Žiari nad Hronom pozýva všetky prázdninujúce deti na Prázdninový deň v planetáriu, ktorý sa uskutoční 17. 2. 2005 od 9.00 hod. do 12.00 hod. v KhaP M. Hella v Žiari nad Hronom. Program: 9.00 hod. Alexov svet vesmírnych tajomstiev – program vo hviezdnej sále planetária
10.00 hod. Preteky komét – rozprávka vo hviezdnej sále planetária
10.30 hod. Červená planéta Mars – videoprogram v prednáškovej sále
11.00 hod. Pozorovanie slnka – program v pozorovateľni
11.30 hod. Slnečná sústava – astromodely v UFO sále
Väčší počet žiakov alebo väčší počet rodinných príslušníkov je možné prihlásiť na e-mail prihodova@planetarium.sk alebo na t. č.045/6723615.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 7. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 8. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 9. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 1. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 2. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 4. Hygge ako životný štýl
 5. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 6. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 7. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 8. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 9. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 10. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 39 431
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 37 630
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 10 383
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 10 343
 5. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 9 007
 6. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 962
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 226
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 942
 9. Ohlúpli sme počas Covid roka? 6 742
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 637
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Antigénové testovanie na koronavírus.

Čerstvé výsledky z dnešného testovania.

8 h
Mesto zredukovalo počet odberových miest.

Na testovanie dnes prišlo menej ľudí ako očakávali.

10 h
Na mieste zasahujú hasiči.

Pri nehode sa zranila jedna osoba.

13 h
Testovanie v Žiari prebieha v plnom prúde.

Mesto bude zajtra redukovať odberné miesta.

14 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Polícia prenasledovala auto z Oravy až na Liptov. Komjatnou už vodič neprešiel.

13 h

Situácia v Žiline je po otvorení odberových miest pokojná.

15 h

Účasť je oveľa nižšia, ako mesto očakávalo.

14 h

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 1 544 pozitívne testovaných ľudí formou PCR testov a 2 097 pozitívne testovaných antigénnymi testami.

18 h

Už ste čítali?