
oblematikou starých environmentálnych záťaží, ktoré síce nie sú aktuálnou hrozbou, ale sú tzv. časovanou bombou. V každom prípade je to chronické nebezpečenstvo, ktoré treba riešiť.“
Odstraňovaním starých ekologických záťaží sa spoločnosť ZSNP intenzívne zaoberá už celé roky, pričom o ich definitívne vyriešenie má eminentný záujem aj nový majoritný vlastník ZSNP, investičná skupina Penta. Projekt rekultivácie odkaliska – kalového poľa, vypracovala spoločnosť A.S.A, ktorú ZSNP vybral z 38 domácich i zahraničných spoločností a konzorcií. „V tomto roku sa uskutoční výberové konanie na realizátora rekultivačných prác na odkalisku a začne sa aj so samotnou realizáciou,“ povedal generálny riaditeľ ZSNP Peter Ondro. Komplexná realizácia projektu potrvá šesť až osem rokov a vyžiada si náklady v objeme viac ako pol miliardy korún. Od roku 1992, kedy sa začala na kalovom poli budovať podzemná tesniaca stena, až doteraz investoval ZSNP do kalového poľa už 310 miliónov korún, pričom jeho ročné prevádzkové náklady sú od 50 do 70 miliónov korún.
„Po ukončení rekultivácie bude odkalisko izolované proti priesaku dažďových vôd do jeho telesa a nebudú vznikať nové množstvá alkalickej vody,“ zdôraznila vedúca odboru životného prostredia ZSNP Miriam Ťahúňová. „Teleso kalového poľa získa vysoký stupeň stability, budú eliminované pevné úlety a výrazne sa zvýši krajinnoestetická úroveň Žiarskej kotliny.“
Projekt prináša novú koncepciu rekultivácie kalového poľa, ktoré patrí medzi posledné takzvané historické ekologické škody, spôsobené výrobou hliníka starou technológiou a ktoré ZSNP postupne eliminuje. Pôvodné zámery riešenia problematiky kalového poľa rátali len s biologickou rekultiváciou odkaliska. Kalové pole je od roku 1997 po celom obvode izolované podzemnou tesniacou stenou pre zamedzenie prieniku kontaminovaných vôd z odkaliska do okolitého priestoru. Výsledkom tejto podzemnej izolácie je postupné zlepšovanie kvality podzemných vôd, ale zároveň aj postupné zväčšovanie množstva dažďovej vody v odkalisku, ktorá sa kontaminovala alkáliami. Toto viedlo ZSNP k nevyhnutnosti likvidovať alkalickú vodu, ktorú už spracúva a čistí. Zmenila sa aj koncepcia rekultivácie, ktorej najvýraznejšou novou časťou je zabezpečenie nepriepustnosti povrchu odkaliska. „Projekt ráta s pokrytím celej plochy odkaliska tesniacim prvkom zatiahnutým nad jestvujúcu tesniacu podzemnú stenu, čím sa zamedzí vnikaniu povrchovej zrážkovej vody do odkaliska. Potom bude teleso začlenené do okolitého prostredia biologickou rekultiváciou a sadovými úpravami,“ vysvetlil v závere prezentácie konateľ spoločnosti A.S.A. Petr Vokřál.