




Združená stredná škola odevná Levice, Vajanského 23 vznikla 1. septembra 2003 zlúčením Strednej odbornej školy odevnej a Stredného odborného učilišťa textilného a odevného v Leviciach.
Počas 32-ročnej existencie formovala svoje študijné a učebné odbory od výroby priadze, tkaniny, zhotovenia odevov až po ich navrhovanie, modelovanie, výtvarné spracovanie a grafickú propagáciu. Pripravuje do praxe budúcich návrhárov a modelárov odevov, odevárov, propagačných grafikov, výtvarníkov a krajčírov.
Škola má tie najlepšie predpoklady, aby využila dlhoročné skúsenosti oboch škôl a stala sa jednou z najlepších v tomto odvetví. Vyučovanie sa tak ako inde delí na teoretickú a praktickú časť. V moderne zariadených učebniach Infoveku je pre študentov už samozrejmosťou aj prístup k internetu. Praktickú časť absolvujú v dielňach vybavených priemyselnými i špeciálnymi strojmi a žehliacou technikou. Pod dohľadom skúsených pedagógov, medzi ktorými sú aj akademickí maliari, sa žiaci učia zvládnuť náročnú výučbu.
Študijné odbory
umeleckého zamerania:
•Modelárstvo a návrhárstvo odevov
Cieľom prípravy pedagógov je pre modelárov a návrhárov vytvoriť vzájomné spojenie tohto odboru a voľnej tvorby. V prvých dvoch ročníkoch sa žiaci zoznamujú so základmi výtvarnej prípravy a cítenia pre tento odbor, učia sa zvládnuť figurálnu kresbu, konštrukciu strihov, odevnú technológiu, ktoré sú pre návrhárov veľmi dôležité. Učivo predmetu dejiny výtvarnej kultúry poskytuje žiakom celkové poučenie o základných historických, výtvarných a estetických zákonitostiach vo vývoji ľudskej spoločnosti. V ďalších dvoch ročníkoch žiaci navrhujú svoje kreatívne kolekcie, rozvíjajú sa vo výtvarnej oblasti a tým sa zdokonaľujú vo formovaní svojej vlastnej osobnosti.
•Propagačné výtvarníctvo
Obsah a zameranie štúdia v odborných predmetoch tvoria kresbové a farebné štúdie ľudskej hlavy, aktu, pohybové štúdie a štúdie poloaktu a aktu podľa živého modelu. Pedagógovia venujú pozornosť súhrnným kompozičným cvičeniam, ktoré vyúsťujú do fantazijno-kompozičných štúdií smerujúcich k rozvíjaniu predstavivosti žiakov v oblasti danej technológie. Súčasne sú žiaci vedení k poznávaniu obsahu a formy umeleckého diela a k ich analýze.
Štúdium poskytuje žiakom vedomosti a zručnosti v oblasti špeciálnych metód prác návrhára, vedie ich k originálnemu riešeniu výtvarných návrhov, k realizácii plošného a priestorového propagačného objektu a reklamy.
•Propagačná grafika
Obsah štúdia je zameraný na osvojenie si poznatkov z dejín výtvarnej kultúry, technického kreslenia, príslušných technológií výtvarného prejavu a grafických techník.
Štúdium vytvára pre žiakov predpoklady samostatnej tvorivej práce v oblasti grafického dizajnu s využitím počítačovej techniky pri riešení úloh.
V uvedených študijných odboroch umeleckého zamerania sa talentové prijímacie skúšky uskutočnia 7. apríla 2005.
•Odevníctvo
Absolvent študijného odboru odevníctvo je pripravený pre uplatnenie sa v rôznych pracovných činnostiach v odevnej výrobe priemyselného i remeselného charakteru, pre ktoré je podmienkou úplné stredoškolské vzdelanie. Absolvent je po nástupnej praxi schopný samostatne vykonávať práce v oblasti výroby odevov, technickej prípravy výroby, organizácie a riadenia odevnej výroby vo veľkovýrobe a malých odevných firmách – v oblasti vývoja a výskumu, zameraného na racionalizovanie činnosti odevnej výroby.
•Krajčír – pánske, dámske odevy
Absolvent po skončení prípravy a úspešnom vykonaní záverečných skúšok vie zhotovovať výrobky z rôznych textilných materiálov, vie zvoliť správny technologický postup prác, spočívajúci vo vrstvení a kreslení polôh, v predšívaní a
zošívaní, našívaní a predšívaní dielov, v montáži výrobkov a
žehlení výrobkov s použitím spájacej a tepelno-tvarovacej techniky.
Má vytvorené pred-
poklady, aby po príslušnej praxi vedel výrobky zhotoviť samostatným spôsobom.
Aktivity školy:
•Účasť na súťažiach:
Mladý tvorca, Zlatá Fatima – Junior, Juvyr, Stredoškolská odborná činnosť, Prostějovská zlatá jehla, výstavy prác žiakov školy, propagačné podujatia spojené s prezentáciou prác žiakov a ich tvorivými činnosťami, módne prehliadky kolekcií modelov, účasť na výtvarných súťažiach: „Prečo som na svete rád“, „Európa v škole“, „Zem a ľudia včera, dnes a zajtra“, „Výtvarné spektrum“.
•Úspechy v školskom roku 2003/2004:
- 4. miesto v krajskom kole súťaže stredoškolskej odbornej činnosti v kategórii Kultúra, umenie, umelecká a odevná tvorba s prácou Cestovanie v rýchliku,
- 1. miesto v krajskom kole Súťaže odborných vedomostí a praktických zručností o najkrajší dámsky model v učebnom odbore krajčír,
- 1. miesto v kategórii Paleta farieb impresionizmu v rámci súťaže Prostějovská zlatá jehla 2004 s kolekciou Škvrnová impresia,
- 2. miesto v krajskom kole súťaže Európa v škole v kategórii Výtvarné práce,
- 2. a 3. miesto v celoštátnej tematickej výtvarnej súťaži s protidrogovým zameraním Prečo som na svete rád/rada v kategórii Koláž,
- 2. miesto na majstrovstvách okresu vo futbale žiačok SŠ,
- 3. miesto na majstrovstvách okresu v atletike – vrh guľou.
Výtvarné a odevné práce žiakov sa úspešne prezentovali na výstavách v Tekovskom múzeu v Leviciach, v Pohronskom múzeu v Novej Bani, v Krajskom osvetovom stredisku v Nitre, v Múzeu sv. Antona v Banskej Štiavnici, v múzeu v Žiari nad Hronom, na výstave v Hronskom Beňadiku, Fórum pedagogiky.
Škola sa zapája do projektov Infovek, Sokrates, Otvorená škola.
• V rámci mimoškolskej aktivity žiaci pracujú v rôznych záujmových krúžkoch:
- Klub mladej módy – úspešne prezentuje školu módnymi prehliadkami na rôznych kultúrnych a spoločenských podujatiach,
- Krúžok mladých redaktorov – vydáva školský časopis TAO,
- Internetový krúžok,
- Výtvarný krúžok,
- Rozhlasový krúžok – pripravuje rozhlasové vysielanie do školského rozhlasu k rôznym kultúrnym, spoločenským a historickým príležitostiam, okienko populárnej hudby.
•K tradičným podujatiam školy patria:
- Deň otvorených dverí pre žiakov základných škôl,
- Výtvarná súťaž mladých módnych návrhárov a grafikov „Hľadá sa mladý talent“ pre žiakov základných škôl,
- Model školy – pre žiakov 3. ročníkov školy.
Škola už piaty rok spolupracuje so SOŠ, SOU a U oděvným, s.r.o. v Prostějove. V apríli 2005 sa uskutoční výmenný študijný pobyt žiakov a pedagógov medzi školami.
Modely študentiek Združenej strednej školy odevnej Levice. Modely na prvej fotografii vľavo získali prvé miesto v kategórii Paleta farieb impresionizmu v rámci súťaže Prostějovská zlatá jehla 2004.