
ešpektujú prakticky nič. Stretávam ich v horách aj uprostred noci a neraz v lavinóznych terénoch na nedostupných zvážniciach,” hovorí Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách. Spomenie prípad, keď pred časom narazil na skúter v nedostupnom teréne pod svahmi Krížnej. Podľa neho si neraz sadnú v noci na skútre ľudia, ktorí predtým pili. Že na okolitú prírodu má ich jazda neblahé dôsledky, im vôbec nevadí. Zver podľa Sanigu úplne prichádza o svoj bežný denný režim. Skútristi môžu zobudiť aj medvede a nie je vylúčené, že tie budú reagovať podráždene. Neblahý vplyv môže mať rev motorov na jeleniu zver, či hlucháne. Zvieratá môžu byť natoľko vystresované, že kým si nájdu v snehu nový úkryt, zahynú od hladu. „Kým nebudú skútre a motorky evidované ako motorové vozidlá, problém sa zrejme nepohne dopredu,” dodáva Saniga.
Horská služba v lyžiarskom stredisku Skalka zatiaľ nemá kompetencie, aby pohyb motorkárov a skútristov obmedzila. Pokúšajú sa aspoň o to, aby mali o skútristoch prehľad a aby ich prinútili rešpektovať pokyny záchranárov. So skútristami sa im to aspoň čiastočne podarilo, na motorkárov sú zatiaľ krátki. Tí prejdú bez značiek do hôr veľké vzdialenosti a je ťažké ich zastaviť. „O majiteľoch skútrov máme prehľad a skúšame sa s nimi dohodnúť. Väčšina nás rešpektuje aspoň v tom, že nechodí na trate, keď je tam najviac lyžiarov. Uprednostňujú popoludňajšie hodiny, keď vypnú vleky a lyžiarov je v horách málo,” hovorí Viktor Halíř z HS na Skalke.
Na deravú legislatívu upozorňuje aj primátor Kremnice Miroslav Nárožný. Z veľkej časti je totiž územie Kremnických vrchov majetkom mestských lesov Kremnica. „Viackrát sa mesto zaoberalo otázkou, ako tento problém riešiť. Legislatíva nám však v tomto smere veľa neumožňuje, aj keď ide o poškodzovanie nášho majetku,” dodáva primátor. Aj podľa neho by problém pohlo dopredu, keby museli byť motorky a skútre označené evidenčnými značkami. Kremnické vrchy sú popri Donovaloch a Veľkej Fatre najčastejším cieľom terénnych motorkárov a skútristov.
Menšie horstvá sa novej legislatívy obávajú
Problém so skútrami majú prakticky všetky horstvá na Slovensku. Už tento rok by sa mohla situácia zlepšiť aspoň v národných parkoch. Mala by k tomu prispieť novela zákona o ochrane prírody, ktorá vojde do platnosti od apríla. Jazda na snežnom skútri, motorových štvorkolkách a trojkolkách bude zo zákona zakázaná. Úprava sa bude týkať národných parkov a území s druhým stupňom ochrany prírody. Niektoré národné parky sa dokázali vysporiadať s týmto problémom už skôr. Napríklad v Muránskej planine už minulý rok zakotvili zákaz pre skútre v navrhovanom návštevnom poriadku. Sprísnenia legislatívy sa trochu obávajú v horstvách s nižším stupňom ochrany prírody. Po tom, čo v národných parkoch začne zákaz platiť, môžu sa skútristi presúvať práve sem.