opäť zišiel novovzniknutý výbor, na ktorom sa objavil aj primátor Levíc Ing. Štefan Mišák. Keďže sme pred týždňom informovali o pohľade na daný problém futbalových funkcionárov, tentoraz sme dali slovo druhej strane, primátorovi Štefanovi Mišákovi.
* Levický futbal je na pokraji krachu. Pár týždňov pred začiatkom futbalových súťaží to vyzerá tak, že ak sa nezlepší finančná situácia, futbal v Leviciach jednoducho dostane červenú. Mieni mesto Levice problém riešiť? Čas sa kráti, veľa času už rozhodne nezostáva...
- Otázka futbalu a športu vôbec, v Leviciach, je trošku komplexnejšia a nedá sa jednou vetou povedať, že bude dobre, alebo zle. Vo všetkých okresných týždenníkoch sa znieslo na moju hlavu množstvo kritiky. Som vo funkcii primátora zhruba dva roky a nespomínam si, či sa niekto, okrem poslanca Zaujeca, o futbal z mestského zastupiteľstva zaujímal. Skôr mi to pripadá ako problém primátor kontra striedajúce sa futbalové výbory. Nedôvera okolo levického futbalu má hlbšie korene a trvá minimálne desať rokov. A je to v prvom rade nedôvera podnikateľských subjektov voči futbalovému klubu. Hlavne preto je problematické finančne pomôcť futbalu v našom meste.
* Naznačili ste, že vo futbalovom klube to v minulosti nebolo vždy úplne v poriadku...
- Tiež neprospieva futbalu, že v poslednom čase je nový výbor opäť po ixtý raz. Bohužiaľ, väčšina z futbalových funkcionárov vychádza z myšlienky, dajte mi peniaze a ja to urobím. Myslím si, že by to bolo priveľmi jednoduché a podľa môjho názoru by výška financií aj tak stále len stúpala. Na počet obyvateľov mesta, keď porovnám také mestá, ako sú Levice, dávame do športu asi najviac na Slovensku. Pravdou však je, že peniaze nejdú priamo klubom, ale cez Správu športových zariadení, ktorá sa kompletne stará o všetky mestské športoviská. A zhruba okolo 10 miliónov ročne nás stojí splátka úveru na športovú halu. Ak by sa tá, výstavbou, nepredražila, mohlo byť voľných prostriedkov už teraz viac. Ja uznávam, že futbal je fenoménom na Slovensku a sám som kedysi aktívne hrával, ale v Leviciach nie je jediným športom a z toho musíme, či chceme, či nie, vychádzať. Okrem toho sa musím vrátiť trošku do minulosti. V Leviciach vyrástli hráči, ako Števko, Hajdúch, Kubala, Čvirik, hrali tu Fall, Pavlíkovci a mnohí iní. Všetci prestúpili do I. ligy a určite boli dobre zaplatení. Kde skončili peniaze za týchto futbalistov? Tu treba hľadať príčiny, prečo nemá futbal peniaze...
* Je niečo, v čom máte rovnaký názor, ako funkcionári Slovana Levice?
- V jednom musím dať futbalovým funkcionárom za pravdu. V Leviciach je až priveľa športov, ktoré sú nepriamo mestom podporované. Možno, ak sa určili priority a tých športov by bolo menej, zostalo by vlastne viac peňazí pre fungujúce športy. Aj to si treba uvedomiť. Ale kto povie napríklad mladému hokejistovi, alebo basketbalistovi, že už viac nebude môcť hrať ten svoj šport, lebo tu bude len futbal? Ja to určite byť nemôžem. Rád by som sa ja opýtal funkcionárov Slovana, kto za posledné dva roky a akým spôsobom pomohol futbalu. Boli to ľudia z mesta, alebo....? Koľko oni dodnes získali peňazí, aby sa naplnila pokladňa klubu? Ja som pomohol futbalu už dosť a určite mu ešte napriek všetkému pomôžem. Veď kto inicioval zmenu názvu klubu a vystúpenie zo spoločnej TJ, aby sa futbalový klub zbavil konečne starých hriechov?
* Na tlačovke odzneli názory, že keď to ide vo Vrábľoch, kde primátor pomohol futbalistom cez firmy v ich priemyselnom parku, prečo to nie je možné aj v Leviciach?
- Je pravda, že v niektorých mestách vyčleňujú priame finančné prostriedky do futbalu. Ale keď sa všetko spočíta, vyjde fakt, že v Leviciach sa do športu dáva viac peňazí, ako inde. Keď spomínate Vráble, aký iný šport tam ešte existuje? Tam už firmy vyrábajú, pokiaľ tu sa len začína stavať. A v tom je tiež dosť podstatný rozdiel.
* Nebolo z tohto pohľadu zbytočné vyhodiť zhruba 1,3 milióna korún na zatrávnenie štvrtého ihriska?
- Štvrté ihrisko bolo výmyslom vtedajšieho futbalového výboru a mesto zabezpečilo jeho zatrávnenie. To je všetko.
*Čo povedať na záver? Bude vedieť mesto, či vy sám osobne, pomôcť futbalu?
- To môže rozhodnúť jedine mestské zastupiteľstvo. Ja sám určite nie. Na druhej strane musia funkcionári Slovana hľadať finančné zdroje vlastným spôsobom. Čakať, že príde bohatý sponzor a donesie niekoľko miliónov, to určite nehrozí. Je tam niekoľko šikovných ľudí a verím, že sa všetko obráti k lepšiemu. Treba mravenčou prácou získavať korunku ku korunke, inak futbal z krízy nevyjde.