Streda, 28. september, 2022 | Meniny má Václav

Obec Veľké Pole

Stredoveké Veľké Pole vystupuje po prvýkrát v archívnych dokumentoch, pochádzajúcich z roku 1332 – 1337. Najskôr je to pod pomenovaním Pratum (Lúka), no už o niekoľko rokov neskôr, z roku 1352, je doložený názov obce Velikapole. Najstaršie zmienky o obci


sú spojené s tunajším pustovníkom Matejom. Samotná obec patrila najskôr kráľovi, potom zemanom z Baračky a rádu Paulínov z Lefantoviec, ktorí tu roku 1395 založili kláštor.
V obci bola banícka tradícia, keďže sa tu dolovalo striebro a olovo, bane však v časoch Tureckých vojen zanikli. Obec i napriek tomu prosperovala a vyvíjala sa ako zemepanské mestečko, v ktorom pôsobili početní remeselníci. Z nich sa na prvom mieste zvyknú uvádzať stolári. Zdá sa, že táto skutočnosť našla svoj výraz aj vo voľbe obecného symbolu. V prekrásnej erbovej pečati z roku 1723 je v štíte zobrazený zvláštny upínací nástroj, patriaci zrejme do výbavy stolárskej dielne. Voľba najrôznejších pracovných nástrojov do mestských a obecných erbov je vcelku bežná, nech už ide o motív baníckych kladiviek, alebo drevorubačských, či poľnohospodárskych nástrojov. Motív, aký sme našli v erbe Veľkého Poľa, je však svojho druhu jedinečný.
Veľké Pole je v mikroregióne Medzihorie, do ktorého patrí päť obcí. Veľké Pole je jediná obec z bývalého žiarskeho okresu, ktorá v spomínanom mikroregióne pôsobí. „Cez mikroregión sa snažíme hľadať niektoré možnosti využitia eurofondov,“ hovorí starosta. „Zatiaľ sa nám to nedarí. Sme malá obec, nemáme veľké možnosti získať nejaké eurogranty.“

SkryťVypnúť reklamu

František Demeter, starosta obce Veľké Pole, vykonáva svoju funkciu prvé volebné obdobie. „Po mojom predchodcovi som nemusel dokončievať nič,“ hovorí starosta a pokračuje: „Keď som nastúpil do funkcie, začali sme s niečím novým, čo tu dovtedy ešte nebolo. A síce, začali sme s budovaním športového ihriska.“ Okrem toho sa podarilo opraviť hospodársku budovu, ktorej priestory slúžia na hospodársku činnosť obce. Je tam obchod a pohostinstvo. „Čo ma veľmi teší je, že sme dali vytvoriť pre obec erb, ktorý sme doposiaľ nemali. V roku 2003 bola aj jeho obecná vysviacka v miestnom kostole. Tejto vysviacky sa zúčastnili i občania nemeckej národnosti, ktorí kedysi vo Veľkom Poli žili, no po vojne boli z republiky deportovaní,“ vysvetľuje František Demeter. Vo Veľkom Poli chýbala kultúrna činnosť. Po nástupe súčasného starostu sa kultúra v obci začala obnovovať. „Druhým rokom praktizujeme fašiangy a okrem toho sú to klasické podujatia ako vo väčšine obcí. Za všetky môžem spomenúť deň matiek, deň detí, májové oslavy pri vatre, či mikulášsky sprievod. Touto cestou by som chcel vysloviť poďakovanie našim obyvateľkám, ktoré sa starajú o kultúrne podujatia. Sú to Mária Mesiariková, Lýdia Lazáriková, Irena Chorvátová a Agneska Müllerová.“
Vo Veľkom Poli je pomerne vysoká miera nezamestnanosti. Tá predstavuje až 30 percent. V rámci aktivačných činností v súčasnosti pracuje na obecnom úrade 23 ľudí. Ako hovorí hlava obce: „S touto činnosťou som spokojný, je to veľký prínos pre obec. Našim nezamestnaným obyvateľom som veľmi povďační. Ukázali, že aj oni sú pre spoločnosť prínosom, pretože dokážu a chcú pracovať.“
Od školstva dostala obec do vienka materskú školu. Nevyhnutné však bolo postarať sa o jej vzhľad a urobiť jej rekonštrukciu. Okrem toho sa obec podieľala aj na vnútornej rekonštrukcii kultúrneho domu. „Tu bolo potrebné urobiť nové omietky a postarať sa o vykurovanie kultúrneho domu,“ hovorí starosta. Pri materskej škole sa začalo s výstavbou spomínaného minišportového ihriska. Tento rok ho vedenie obce plánuje dokončiť.
Každý starosta potvrdí, že občanom musí byť stále k dispozícii. „Aby som povedal pravdu, takmer celý deň sa venujem vedeniu obce. Skoro žiadny voľný čas mi nezostáva ani pre moju rodinu, ktorá týmto skutočne trpí. Chcem preto poďakovať mojej manželke a trom dcéram, že majú so mnou strpenie a moju prácu tolerujú.“ Keď sa však vo Veľkom Poli konajú takzvané medzidedinské aktivity, František Demeter si veľmi rád zahrá futbal. A ako sám hovorí: „Človek si naozaj musí zažiť na vlastnej koži, čo práca starostu obnáša. Pretože predstavy sú ďaleko odlišnejšie od skutočnosti. Mnohokrát sa potom stáva, že človek z toho všetkého zostane sklamaný.“

SkryťVypnúť reklamu

Obnovili činnosť dobrovoľného hasičského zboru
V obci sa obnovila činnosť dobrovoľného hasičského zboru, ktorý bol v úpadku. Terajší zbor má družstvo dorastencov a mužov – spolu má 22 členov. Hasičský zbor funguje približne tri roky. Odvtedy sa družstvá pravidelne zúčastňujú previerky požiarnych súťaží. Dorastenci naposledy získali druhé miesto a ani muži sa medzi konkurenciou nestratia. „Keď bude dobudované spomínané miniihrisko, plánujeme požiarne súťaže organizovať aj v našej obci,“ hovorí František Demeter. Predsedom hasičov a ich pilierom je Vendelín Ivanič. Je to najstarší člen dobrovoľného hasičského zboru. „Ja som s našimi hasičmi veľmi spokojný. Všetci členovia svoje poslanie v zbore zobrali srdcom a to je dôležité,“ podotýka starosta.

SkryťVypnúť reklamu

Vyhliadky do budúcnosti
Rok 2005 by mal byť pre Veľké Pole kľúčovým. Starosta totiž plánuje pre obec získať praktického lekára, ktorý by sem chodil aspoň dvakrát do týždňa. Podľa starostu je obec pomerne prestárla, a tak by tento krok uvítali najmä tí skôr narodení občania. „Verím, že sa nám to tento rok podarí,“ hovorí.
Vedenie obce zriadilo spoločnosť Obecné lesy. Pod obec sa podarilo dostať približne 1500 hektárov lesa. Tieto lesy sú zo Žarnovice, z Topoľčian a z Prievidze. Lesy si sami aj obhospodarujú, je to určitý prínos aj pre obec.

• Najzávažnejším problémom obce je nedostatok pitnej vody, čo sa prejavuje najmä v letných mesiacoch. Riešenie tohto problému už vedenie obce zahrnulo do rozpočtu obce roku 2005. „Budeme hľadať také riešenie, aby každý náš občan mal dostatok pitnej vody, a to v každom ročnom období,“ uvádza starosta. Vzhľadom k tomu, v akej polohe obec leží, veľkým problémom sú aj miestne komunikácie, a to najmä v zime. Ľudia sú často nespokojní, že práve tá ich cesta nie je odhrnutá tak, ako by chceli. „Z našej strany sa vždy snažíme, aby to bolo čo najlepšie a v rámci pochopenia sa to dá,“ dodáva.

• V spolupráci s Domovom sociálnych služieb sa vedeniu obce podarilo spojazdniť a dať do prevádzky 6-bytovku, ktorá sa v obci nachádza. Objekt sa skrášlil a prevádzkuje sa v ňom projekt chráneného bývania, ktorý spadá pod kompetencie vyššieho územného celku. Hovorí František Demeter: „Bol to dosť závažný problém a som rád, že sa už vyriešil. Sú tam klienti, ktorí v bytoch bývajú a starajú sa o seba. Majú okolo seba opateru, to znamená sestričku, a aj určitú výchovu.“

• Najstarším občanom je pán Kamody, ktorý bude mať 90 rokov a najmladšou obyvateľkou Timea Unter- francová, ktorá sa však narodila ešte vo februári minulého roku. Odvtedy nebol v obci žiadny prírastok.
• „Minulý rok sme zorganizovali spoločné stretnutie chatárov. Toto stretnutie malo dobrú odozvu, chatári boli spokojní,“ vysvetľuje starosta. V obci je 94 chatárov, čo je skoro polovica obyvateľov Veľkého Pola. Pred rokom 1945 mala obec 6-tisíc obyvateľov, teraz je ich 471. Pri obci však bolo 15 osád, ktoré sú dnes už neobývané.
Do týchto osád chodia už iba chatári, ktorí sa o túto oblasť starajú a zveľaďujú ju.
• Rozloha obce je 3500 hektárov. Zriadená je tu cyklotrasa, tak isto je tu možnosť agroturistiky a jazdenia na koňoch. Chýba tu lyžiarsky vlek, ktorý by vedenie obce do budúcnosti chcelo dať zriadiť. Aspoň taký jednoduchý.

• Výborná spolupráca je s Domovom sociálnych služieb.
V tomto domove sa starajú o mentálne postihnutých mužov z celého Slovenska.

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 3. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 4. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech
 5. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 6. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 7. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 8. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME
 1. Jednodňovú zdravotnú starostlivosť preferujú lekári aj pacienti
 2. Union prepláca všetky doplatky za lieky pre deti do 18 rokov
 3. Medzi prírodnými izoláciami vedie celulóza
 4. Zvyšky z vašej kuchyne môžu pomôcť v boji s klimatickou krízou
 5. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 6. Nie všetko sa deje na červenom koberci
 7. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 8. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 11 776
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 11 243
 3. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 673
 4. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 3 397
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 174
 6. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 2 863
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 579
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 402

Blogy SME

 1. Anton Kaiser: Krokom po minulosti rodiny Migazzi
 2. Adriana Boysová: Šuškandou opradená sexuálna výchova
 3. Matúš Lazúr: Kto bude šetriť a kto to celé zaplatí
 4. Miriam Studeničová: Je čas poznať pravdu o astrálnom svete
 5. Martin Kiňo: RODINNÉ FIRMY: Pre rodinnú firmu je vhodný externý poradca, pomôže riešiť aj konflikty (4. časť)
 6. Marek Mačuha: Prečo odvolať Matoviča
 7. Peter Fiabáne: Riešenia najväčších výziev vyžadujú čas a rozvahu, nie statusy na sociálnych sieťach.
 8. Marián Betík: Môj mobil je debil a čo ja?
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 476
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 938
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 8 303
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 5 866
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 556
 6. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 451
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 116
 8. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, part II. 2 796
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Ilustračná fotografia.

Konať sa bude po dvojročnej prestávke.


TASR 5 h

Osobná doprava dnes patrí k bežnému štandardu, vozíme sa do práce, na nákupy, dovolenky, za koníčkami.


(PR) 26. sep
Vedenie Banskobystrického samosprávneho kraja si uvedomuje nedostatok lekárov, láka ich na nadštandardné podmienky.

Všeobecní lekári i špecialisti chýbajú vo všetkých okresoch.


24. sep
MY | TOP správy z regiónov

Prinášame výber TOP správ z regiónov.


23. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Policajti namerali v mestskej časti Považskej Bystrice Milochov 28-ročného vodiča Kie Ceed, ktorý prekročil maximálnu povolenú rýchlosť o 75 kilometrov za hodinu (km/h).


TASR 27. sep

Vodiči sa dlhodobo sťažujú, že na Hutách sa na asfalte šmýka.


26. sep

Dostavba bude trvať dlhšie a štát zaplatí viac.


13 h

Na diaľnicu muža vraj poslala navigácia.


TASR 10 h

Blogy SME

 1. Anton Kaiser: Krokom po minulosti rodiny Migazzi
 2. Adriana Boysová: Šuškandou opradená sexuálna výchova
 3. Matúš Lazúr: Kto bude šetriť a kto to celé zaplatí
 4. Miriam Studeničová: Je čas poznať pravdu o astrálnom svete
 5. Martin Kiňo: RODINNÉ FIRMY: Pre rodinnú firmu je vhodný externý poradca, pomôže riešiť aj konflikty (4. časť)
 6. Marek Mačuha: Prečo odvolať Matoviča
 7. Peter Fiabáne: Riešenia najväčších výziev vyžadujú čas a rozvahu, nie statusy na sociálnych sieťach.
 8. Marián Betík: Môj mobil je debil a čo ja?
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 476
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 938
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 8 303
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 5 866
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 556
 6. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 451
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 116
 8. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, part II. 2 796
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu