
Fond sociálneho rozvoja rozšírilo svoje pôsobenie z východu Slovenska aj do iných obcí, okrem iných aj do Levíc.
V zasadacej miestnosti Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Leviciach sa v stredu dopoludnia stretli zástupcovia neziskových mimovládnych organizácií, obcí a škôl. Zástupkyne Fondu sociálneho rozvoja ich informovali o možnostiach využitia grantových programov na pomoc chudobným.
„Cieľovou skupinou sú ľudia, ktorí sú sociálne vylúčení zo spoločnosti,“ vysvetlila Zuzana Tordová z fondu. Nejde pritom iba o dlhodobo nezamestnaných, ale aj o ženy po materskej dovolenke, bývalých narkomanov, alkoholikov, starých osamelých ľudí, Rómov, ľudí s príjmom pod hranicou chudoby a bezdomovcov. Od januára tohto roku rozšíril Fond sociálneho rozvoja – štátna príspevková organizácia zriadená ministerstvom práce – svoje pôsobenie z Košického a Prešovského kraja aj na iné kraje a okresy, okrem iných aj na Levice. Dôvodom je vysoká miera nezamestnanosti, v ktorej podľa Tordovej nasledujú za okresmi z východného Slovenska.
Princíp fondu je komunitný. „Cieľové skupiny ľudí sú priamo zatiahnuté do diania, aktívne sa podieľajú na projekte. Okrem toho fond podnecuje vznik lokálnych partnerstiev, čo je podmienkou, aby sa peniaze dostali priamo k ľuďom,“ vysvetlila Tordová. V budúcnosti plánujú stretnutie prvých členov, ktorí by mali záujem do partnerstva vstúpiť. Pre Levický okres je na granty zvýšenia zamestnanosti a na rozvoj lokálnej inraštruktúry určených 17 miliónov korún. Maximálna doba ich použitia je 24 mesiacov. „Závisí iba od nás, ako rýchlo sa budeme schopní zorganizovať, aby sme ich dokázali využiť,“ prízvukovala Tordová.
Podľa Agnes Horváthovej z Fondu sociálneho rozvoja musia byť členmi partnerstva aj zástupca Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, zástupca vyššieho územného celku, úradu splnomocnenkyne vlády a zástupca fondu. Ďalšími budú zástupcovia mimovládnych a neziskových organizácií, samospráv, ale aj podnikateľov a škôl. Tí budú mať podľa nej za úlohu zmobilizovať komunitu ľudí, ktorá sama musí chcieť svoj problém vyriešiť. „Aby považovali projekt za svoju ideu,“ dodala Horváthová. Peniaze z grantov majú pomôcť naštartovať dlhodobé projekty.
Na rozdiel od iných fondov nefungujú granty Fondu sociálneho rozvoja na báze splácania už použitých finančných prostriedkov. „Keď sa prijme projekt, komunita dostane 20 percent sumy a po jej vyúčtovaní ďalšiu splátku,“ vysvetlila Horváthová.
Na ponúkanú pomoc zo všetkých pritomných reagoval pozitívne iba Karel Vávra, ktorý sa venuje olašským Rómom. „Určite sa tejto možnosti chopíme. Medzi olašskými Rómami sa nájdu ľudia, ktorí si chcú zlepšiť svoje vzdelanie,“ konštatoval. Ostatní pravdepodobne zatiaľ zvažovali, ako ponuku čo najlepšie využiť.