Štvrtok, 6. október, 2022 | Meniny má Natália

Kam za kultúrou a oddychom

Kiná

Žiar nad Hronom

kino Hron
1. 3. Vzbura vo väznici Carandiru –
7000 väzňov, 2000 vzbúrencov, 111 mŕtvych vo filme podľa skutočnej udalosti. Vo väzení Carandiru je jediná vec dôležitejšia ako sloboda: prežiť. Doktor Drauzia Varella bol povolaný do najväčšej väznice v Brazílii – Carandiru, aby zahájil prevenciu a liečbu postihnutých vírusom HIV. Dostal sa do prostredia jednej z najdrsnejších väzníc na svete, kde bol priamo konfrontovaný s absolútne neľudským zaobchádzaním s väzňami. Stovky väzňov žili v hrozných podmienkach. V roku 1992 vo väznici Carandiru vypukla séria nepokojov, ktoré prerástli do vzbury. Pri nej prišlo o život 111 väzňov. Vstupné: 60 Sk/18.00 hod.
2./3. 3. Muž v ohni – túžbu po pomste neuhasil. Mexické podsvetie sa začalo baviť novým športom – únosy pre peniaze. Do tohto sveta vstupuje bývalý tajný agent a zabijak, ktorý už v podstate rezignoval na život. Vstupné: 60 Sk/18.00 hod.
4./5./6. 3. Honba za pokladom templárov – už nikdy nemal byť nájdený... Pochovaný v troskách Šalamúnovho chrámu, strážený rádom templárov...Najväčší poklad, aký svet videl. 2000 rokov strážené tajomstvo sa znovu prebúdza... Vstupné: 75 Sk/18.00 hod.

SkryťVypnúť reklamu

Banská Štiavnica

kino Akademik
1. 3. Svet zajtrajška –
životom kypiace veľkomesto ohrozuje šialený zloduch s armádou smrtiacich strojov a pomôcť môže len odvážny Sky Captain. Výpravná retro sci-fi v štýle Metropolis a Indiana Jones. Vstupné: 70 Sk/18.30 hod.
5. 3. Posádka 49 – Jack je požiarnik a zachraňovanie životov je jeho denný chlieb. Jedného dňa sa však ocitne uprostred najhoršieho požiaru, aký kedy zažil a náhle je to on, komu treba ísť na pomoc. Akčná dráma s Johnom Travoltom. Vstupné: 70 Sk/18.30 hod.

Pozvánky

Krajská hvezdáreň a planetárium M.Hella v Žiari nad Hronom v spolupráci so Slovenskou agentúrou životného prostredia a ostatnými kultúrnymi a školskými zariadeniami vyhlasujú XIII. ročník regionálneho kola umelecko - odbornej súťaže Zem je len jedna, zameranej na ekologickú výchovu a výchovu k ochrane a tvorbe životného prostredia. Vyhlásená súťaž má za cieľ iniciovať tvorbu nových literárnych, výtvarných, prípadne hudobných úvah a spracovanie návrhov na zlepšenie životného prostredia - významnej oblasti ľudského snaženia.
Kategórie súťažných prác:
I. kategória:
literárna, výtvarná a hudobná oblasť: úvaha, sci-fi poviedka, esej, kreslený humor, plagát, fotografia, kresba,(čiernobiela i farebná, max. rozmer A3), krátka znelka, pieseň, krátke audiovizuálne pásmo max. 20 minút pre univerzálne využitie
II. kategória: návrhy na zlepšenie a ochranu životného prostredia.
Podmienky súťaže: súťaž je určená študentom stredných a vysokých škôl do veku 21 rokov. Súťažné práce musia byť napísané strojom alebo tlačiarňou počítača, text v rozsahu maximálne 5 normovaných strán(formát A4, 30 riadkov na strane a maximálne 60 znakov textu v riadku), okrem prílohovej časti, t.j. nákresov prípadne dokumentácie. Počet súťažných prác od jedného autora nie je obmedzený, jeden autor môže prispieť odborným návrhom i literárnou, prípadne inou umeleckou úvahou, resp. úvahami. Súťažná práca musí byť pôvodná, doteraz nepublikovaná. Súťažnú prácu zašlite v 3 exemplároch v obálke s heslom Súťaž na adresu: Krajská hvezdáreň a planetárium M. Hella, 965 01 Žiar nad Hronom do 2. apríla 2005. K zásielke priložte obálku s vloženými osobnými údajmi napísané na liste, ktoré obsahujú: meno a priezvisko autora, dátum narodenia, číslo OP, adresa bydliska a adresa, ktorú školu súťažiaci navštevuje. Bližšie informácie na email:prihodova@planetarium.sk.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenské banské múzeum Banská Štiavnica
Ochrana prírody a kultúrneho dedičstva v karikatúre
Berggericht – Mineralogická expozícia –
v tomto roku sa v Banskej Štiavnici koná už XVI. ročník slovenskej a III. ročník medzinárodnej výstavy pod názvom Ochrana prírody a kultúrneho dedičstva v karikatúre. O tom, že podujatie sa stalo obľúbeným nielen na Slovensku svedčí aj fakt, že sa do neho v minulom roku zapojilo 88 autorov, ktorí zaslali 222 prác do jednej z dvoch kategórií. Okrem účastníkov zo Slovenska nechýbajú kresby zo všetkých obývaných kontinentov sveta – autori pochádzajú z nasledujúcich krajín: Austrália, Anglicko, Grécko, Turecko, Rusko, Ukrajina, Kanada, Brazília, Taliansko, Čína, Izrael, Irán, Bosna a Hercegovina, Srbsko-Čierna Hora, Poľsko, USA, Juhoslávia, Uzbekistan, Česko, Rumunsko, Holandsko, Nemecko). Výstava potrvá do 30. 3. 2005.

SkryťVypnúť reklamu

My sa nevieme sťažovať nahlas
Galéria Jozefa Kollára –
ďalší ročník výstavy detských kresieb sa uskutoční aj v tomto roku. Rovnako ako v roku 2004, aj tentoraz boli oslovené školy nielen zo Slovenska, ale aj z miest okolitých štátov. Uzávierka pre zasielanie kresieb bola stanovená na 8. marca, vernisáž sa bude konať o týždeň neskôr. Podujatie má za sebou už 6 úspešných ročníkov. Svedčí o tom aj fakt, že do minuloročného zaslali deti z 38 škôl viac ako 500 kresieb.

Občianske združenie Klub ľudových remesiel pozýva všetkých záujemcov o ľudové remeslá z prútia, hliny, paličkovanie a tkanie a zdobenie kraslíc drôtom. Zaujať môže galéria paličkovaných obrazov a tkané odevy a prestierania. Ak je záujem, je možné dohodnúť si aj kurzy z uvedených remesiel. Podujatie sa bude konať v Rudne nad Hronom v bývalej škole č. 41, posledný dom smerom na Voznicu, dňa 9. marca 2005 o 14.00 hodine.

Jarný salón
Pohronské osvetové stredisko v Žiari nad Hronom
v spolupráci s MsKC v Žiari nad Hronom organizuje 17. ročník súťažnej regionálnej výstavy neprofesionálnej výtvarnej tvorby Jarný salón 2005. Do súťaže sa môžu zapojiť neprofesionálni výtvarníci, ktorí v roku 2005 dosiahnu vek 15 rokov s tvorbou realizovanou v rokoch 2004 a 2005. Súťažné odbory a žánre: maľba, kresba, grafika, plastika, úžitková tvorba, textil, práce intermediálneho charakteru (fotografický záznam ak- čného umenia, land-artu a pod.). Termín uzávierky: 9. 3. 2005. Bližšie informácie, propozície súťaže a prihlášky: Pohronské osvetové stredisko, Miroslava Víťazková, Duklianskych hrdinov 21, 965 01 Žiar nad Hronom, tel.: 045/6725136, 6723094, email: osvetaziar@stonline.sk

Pohronské osvetové stredisko Žiar nad Hronom a pracovisko Banská Štiavnica
1. 3. Klub Harmónia
– všeobecná – diskusné fórum alternatívnej liečebnej metódy. Miesto: POS Žiar nad Hronom od 16.00 hod.
3. 3. Art pódium – vystúpenie mladých autorov a interpretov. Miesto: Libresso Banská Štiavnica od 17.00 hod.
3. 3. PFS Podhorie 2004 – vyhodnotenie folklórnych slávností. Miesto: POS Žiar nad Hronom od 15.00 hod.
4. 3. Junior diskotéka – miesto: sála POS Žiar nad Hronom od 17.00 hod., vstupné: 30 Sk.
5. 3. Kurz paličkovania – pre pokročilých. Miesto: POS Žiar nad Hronom od 9.00 hod.
5. – 6. 3. Kurz SM – miesto: POS Žiar nad Hronom od 8.00 hod.
Pohronské múzeum v Novej Bani vás pozýva na výstavu:
Príroda a ľudia objektívom Jozefa Rusňáka
do výstavných priestorov Pohronského múzea v Novej Bani. Otvorené v pondelok – piatok od 8.00 do 15.00 hod. Výstava potrvá do 15. apríla 2005.

Krajská hvezdáreň a planetárium M. Hella v Žiari nad Hronom vás pozýva na vernisáž regionálnej výstavy Vesmír očami detí 8. marca 2005 o 14,00 hod. v priestoroch Krajskej hvezdárne a planetária M. Hella v Žiari nad Hronom.
Program:
kultúrny program
vyhodnotenie súťaže VOD
odovzdanie cien a diplomov
prehliadka výstavy
program vo hviezdnej sále planetária
Výtvarné práce žiakov MŠ, ZŠ, ZUŠ v regióne Žiar nad Hronom si môžete pozrieť od 8.3.2005 do 30.3.2005, t. j. pondelok až piatok od 8,00 hod. do 15,00 hod. Väčšie skupiny sa môžu prihlásiť mailom na:prihodova@planetarium.sk

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slováci a peniaze: Na čo sporíme a koľko investujeme?
 2. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 3. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 4. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 5. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 6. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 7. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané
 8. V Žiline projektujú železnice pre Londýn, Austráliu i Čínu
 1. 8 najčastejších problémov ústnej dutiny a zubov
 2. Nakúpte pre seba aj pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc
 3. Riešenie Atosu zachraňuje životy
 4. Nechajte sa zelektrizovať!
 5. Certifikované vzdelávanie pomáha firmám v rozvoji zamestnancov
 6. Putinovi hackeri, biznis s krytmi a špekulácie s energiami
 7. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52%
 8. Nivy oslávili prvé narodeniny a takmer 13 miliónov návštevníkov
 1. Hasič vyrába knedle. Denne ich uvarí tisíc a má vypredané 19 367
 2. Digitálne predplatné SME.sk so zľavou až -52% 7 601
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať? 7 345
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 7 278
 5. Nakupovať viac ovocia a zeleniny sa oplatí každý deň 6 003
 6. Dôležitosť duševnej pohody 5 007
 7. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 3 616
 8. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 3 292

Blogy SME

 1. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Strieborný pavilón v japonskom meste Kjóto
 2. Jan Pražák: Odsuďte mě, chcete-li
 3. Ľuboš Vodička: Maličkosti z Malých Karpát: Medvedia skala a Kukla
 4. Post Bellum SK: Bola smrť tisícov vojakov na Dukle nezmyselnou?
 5. Sabina Rehušová: Voľby v Bosne a Hercegovine - časť prvá
 6. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť tretia- Čierna Hora- Zátoka Boka Kotorska, Kotor, Bar, čiernohorské pobrežie
 7. Drahomíra Podhorcová: BANDEROVCI
 8. Štefan Vidlár: Hríby
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 6 769
 2. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 627
 3. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 178
 4. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 3 907
 5. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 859
 6. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 786
 7. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 532
 8. Pavel Macko: Nie násiliu v uliciach a extrémistickému teroru! 1 970
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Strieborný pavilón v japonskom meste Kjóto
 2. Jan Pražák: Odsuďte mě, chcete-li
 3. Ľuboš Vodička: Maličkosti z Malých Karpát: Medvedia skala a Kukla
 4. Post Bellum SK: Bola smrť tisícov vojakov na Dukle nezmyselnou?
 5. Sabina Rehušová: Voľby v Bosne a Hercegovine - časť prvá
 6. Ľudmila Magdolenová: S deťmi po Balkáne. Časť tretia- Čierna Hora- Zátoka Boka Kotorska, Kotor, Bar, čiernohorské pobrežie
 7. Drahomíra Podhorcová: BANDEROVCI
 8. Štefan Vidlár: Hríby
 1. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 6 769
 2. Ján Valchár: Gratulujeme, 60.000. A ruské tanky dostávajú defekty. 4 627
 3. Ján Valchár: Keď už aj propagandisti plačú... 4 178
 4. Ľuboš Vodička: Krvavá streda v Prešporku 3 907
 5. Miroslav Kocúr: Progresívny fašizmus voči kresťanom? 3 859
 6. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam. 2 786
 7. Matúš Lazúr: Na retardovaných vodičov platia len retardéry. Pri zastávkach MHD najlepšie také že pri 60-tke im rovno utrhne nápravu. 2 532
 8. Pavel Macko: Nie násiliu v uliciach a extrémistickému teroru! 1 970
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu