Obec Hronská Dúbrava

Tento rok uplynulo už 617 rokov, čo sa prvýkrát v zachovaných archívnych dokumentoch spomína Hronská Dúbrava. Pôvodní obyvatelia sa venovali poľnohospodárstvu a páleniu dreveného uhlia. Od 70-tych rokov 19. storočia je obec významnou železničnou križovatk

ou. Najvýznamnejším obdobím je však pre obec Slovenské národné povstanie. Každoročne si ho obyvatelia pripomínajú oslavami, reláciou v obecnom rozhlase, položením vencov a večer kultúrnym programom a vatrou.
Územie obce patrí do stredohornej oblasti. Leží pri rieke Hron v strede pohorí Kremnických a Štiavnických vrchov. Je tu možnosť pešej turistiky na Močiar, Demian alebo na vrch Budinnú. V letnom období je tiež možnosť pešej turistiky po hrebeňoch týchto spomínaných vrchov. Obec je aj strediskom vodáckej turistiky s možnosťou letných splavov. V súčasnosti má Dúbrava 404 obyvateľov. Najstarší obyvatelia obce sú Ján Kiš (85 rokov), Ján Moravčík (82 rokov) a Irena Rusková (81 rokov).
Hronská Dúbrava má dve časti – dolnú a hornú. Horná časť obce sa dnes využíva v prevažnej miere na rekreačné ciele a ako chalupárska oblasť. V hornej časti sa nachádza aj historické jadro obce, starý cintorín, kaplnka, pamätník SNP a masové hroby z obdobia SNP. V zimnom období je tu využívaný súkromný vlek, kde je možnosť ubytovania v súkromnej ubytovni.
V dolnej časti je zabezpečená infraštruktúra. V tejto časti obce je i miestny športový areál a vodácka základňa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Od roku 2003 je starostom Hronskej Dúbravy Dezider Kalaš, bývalý vojak z povolania. „Musím skonštatovať, že po finančných problémoch z roku 2003, sa už obec takpovediac spamätala,“ hovorí Dezider Kalaš. „V roku 2004 sa nám podarilo dlhy splatiť a začať hospodáriť.“ Aj vďaka hospodáreniu sa mohlo začiatkom tohto roku začať s opravovaním sociálnych zariadení v kultúrnom dome. „V tomto roku tiež plánujeme kúpiť nové úsporné svietidlá na verejné osvetlenie. To by bola investícia asi za 40-tisíc korún,“ vysvetľuje starosta. V pláne má však aj začať stavať garáž pre hasičskú techniku a podporiť výstavbu malej vodnej elektrárne priamo v katastri obce. Hovorí starosta: „Ako som už spomínal, v obci sa každý rok niečo urobilo. Či už to bola výstavba tenisového areálu za pomoci sponzora, alebo úprava domu smútku a oprava cintorína.“ V každej obci sa vyskytujú problémy. Ani Hronská Dúbrava nie je výnimkou. Obec nie je plynofikovaná, a vzhľadom na vývoj cien v energetickej oblasti je preto jej plynofikovanie v budúcnosti nereálne. „Finančne a energeticky náročná je však i prevádzka miestnej materskej školy. Pritom jej úroveň je veľmi dobrá. Po odbornej i prevádzkovej stránke. Musím preto pochváliť riaditeľku Beátu Kytkovú, učiteľku Máriu Matuškovú, pracovníčky Helenu Živickú a Annu Blažkovičovú. Keďže rodičia sú spokojní, obec má záujem o jej udržanie,“ približuje Dezider Kalaš. V súčasnosti je pre obec veľmi nepriaznivé zimné obdobie, pretože nevlastní vlastné prostriedky na odstraňovanie snehu. „Nebudeme však pred problémami zatvárať dvere. Práve naopak, aj v mojom záujme je, aby obec stále prekvitala a bolo vidieť, že sa tu naozaj žije. Veď naši obyvatelia sú skutočne veľmi šikovní a myslím si, že je aj v ich záujme, aby o Hronskej Dúbrave bolo počuť. Za všetkých môžem spomenúť Jána Líšku, Pavla Floreka, Annu Michálkovú, Žofiu Kostrianovú, Danielu Hricovú či Martu Šprochovú, ktorí sa zúčastňujú prehliadok a výstav šikovných rúk. Veľmi dobré oblátky pečie teta Marková z doliny,“ nešetrí chválou na domácich obyvateľov starosta. A čomu sa vo voľnom čase venuje hlava obce? „Mojou záľubou a vášňou zároveň bol vždy stolný tenis. Rekreačne ho hrávam každý týždeň. Pri ňom vždy prídem na iné myšlienky a aspoň na chvíľu tak môžem vypustiť problémy z hlavy,“ dodáva na záver Dezider Kalaš.

SkryťVypnúť reklamu

Prírodu majú pod oknami
Už štvrtý rok je riaditeľkou materskej školy Beáta Kytková, ktorá do Hronskej Dúbravy dochádza zo Žiaru nad Hronom. „Detičky nemáme iba z Dúbravy, ale aj zo susednej Hronskej Breznice, dokonca i zo Žiaru,“ hovorí riaditeľka a dodáva: „Je to pre našu škôlku veľké šťastie, pretože aj vďaka týmto deťom sa nám ako-tak darí napĺňať kapacitu škôlky.“ Zamestnanie tu našli dve učiteľky, jedna kuchárka a vedúca stravovne. Už teraz rátajú s tým, že do konca roka by sa mal počet detí zvýšiť na dvadsať. Napriek tomu, že detí je v súčasnosti menej, pedagogickému zboru sa s nimi úspešne darí pracovať. „Pracujeme cez systém diagnostikovania dieťaťa. Dôkladne spoznávame dieťa a snažíme sa aj pri tých najmenších deťoch vytvárať plány výchovno-vzdelávacieho procesu šité na mieru konkrétnemu dieťaťu,“ vysvetľuje riaditeľka škôlky. Podmienky pre zaškolenie detí sú tu výborné, aj čo sa týka okolia. Deti majú k dispozícii veľmi pekný školský dvor. V škôlke veľmi aktívne pracuje i rodičovská rada. Spolu s ňou majú učiteľky v pláne na jar tohto roku vytvoriť školskú záhradu. Tu by si deti pestovali vlastnú zeleninu, a tým by si aj prakticky overovali svoju šikovnosť. „Rodičia sú tomuto nápadu naklonení, veď dieťa je na čerstvom zdravom vzduchu a tým sa aj otužuje. Kým v meste musia deti prírodu doslova hľadať, nám sa tu stromy tlačia priamo do okien,“ dodáva riaditeľka.

SkryťVypnúť reklamu

Klub dôchodcov okresu Žiar nad Hronom
Klub dôchodcov bol založený 13. marca 2003. „Začínali sme s 35 členmi, dnes nás je 53,“ hovorí predseda klubu Anton Magula. Tento klub zastrešuje aj občanov z Hronskej Breznice. V rámci činnosti klubu členovia vychádzajú z toho, že Hronská Dúbrava je ako obec pomerne prestárla. „Schádzame sa vždy raz za štvrťrok, a to s tým, že vždy príde aj starosta a oboznámi nás, čo je v obci nové, aké sú problémy a podobne,“ vysvetľuje Anton Magula. Tento rok sa klubu podarilo na fašiangové oslavy v obci, ktoré sú spojené s pochovávaním basy, prilákať i dôchodcov z celého žiarskeho okresu. „Dozvuky boli veľmi dobré. Všetci, ktorí sa tohto podujatia zúčastnili, nás chválili. Musím však povedať, že náš klub existuje najmä vďaka starostovi a poslancom obce,“ uvádza predseda klubu. Členovia klubu sa aj napriek svojmu veku zaujímajú o dianie v spoločnosti. Dôkazom toho je, že sa zapojili do podpisovej akcie o zvýšenie starobných a invalidných dôchodkov. „Ja zdieľam problémy a starosti ľudí vždy. Nie ako politici, ktorí si na svojich voličov spomenú vždy iba pred voľbami.“

Obnovili miestne divadlo
Kultúrna komisia obce je podľa slov starostu veľmi aktívna. „Kultúrnymi podujatiami sa snažíme aktivizovať občanov, čo je však v súčasnej dobe dosť ťažké,“ hovorí starosta. Komisia zabezpečuje všetky kultúrne podujatia, ktoré sa v obci konajú. Za všetky možno spomenúť fašiangové oslavy spojené s pochovávaním basy. „Touto cestou chcem poďakovať manželom Magulovým, pretože toto podujatie spolu s klubom dôchodcov zorganizovali na veľmi vysokej úrovni,“ nešetrí chválou starosta. Okrem fašiangu sa každoročne organizujú oslavy SNP, Deň matiek, pripomínajú si mesiac úcty k starším, silvestrovské oslavy. Najviac však starostu teší obnovenie miestneho divadla. Divadlo hralo s miestnymi ochotníkmi pred 30 rokmi hru Svadobný závoj a na ňu nadviazali aj terajší ochotníci. „Pre tento rok sme sa rozhodli nacvičiť divadelnú hru Ulička. Plánujeme sa predstaviť aj v iných obciach, napríklad v Pitelovej, či Jastrabej,“ hovorí hlava divadelného súboru Helena Živická (na snímke). Divadlo zatiaľ nenesie žiadne meno, ak však bude aj naďalej fungovať, o mene určite začnú rozmýšľať. „Kostýmy si zabezpečujeme sami, tak isto i výber hier a ich nacvičovanie,“ vysvetľuje Helena Živická a starosta ju dopĺňa: „V súčasnej dobe je dosť problematické zapojiť do kultúrneho života mladých ľudí. Preto som veľmi rád, že v našej obci sa do týchto kultúrnych aktivít zapája aj mládež Hronskej Dúbravy. Za všetkých spomeniem Peťa Hanzela, Mareka Ianosteaca či Barancovcov.“

Autor: pripravila Lenka Ihradská

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žiar

Komerčné články

  1. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  4. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  7. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  8. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  2. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  3. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  4. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  6. Ktoré signály tela predpovedajú mŕtvicu
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 282
  2. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 5 942
  3. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 4 970
  4. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 879
  5. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 3 721
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 3 654
  7. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 2 567
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 2 507
  1. Martin Škopec Antal: Zbytočná nadpráca Michala Šimečku
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Vladimír Čuchran: Digi za milióny - parodický, satirický pohľad
  4. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  5. Matúš Grznár: Ako rozoznať matovičovinu od spravodajského článku?
  6. Aleksander Prętnicki: Posledná kvapka - Bratislavský expres
  7. Jozef Pivarník: Nenechajte sa oklamať! Ponziho schéma stále žije a číha na vaše úspory
  8. Nika Göthová: "Všetko, všade, naraz" nie je multiverzum od Marvel. Našťastie.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 426
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 777
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 479
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 10 232
  5. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 246
  6. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 894
  7. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 6 362
  8. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 5 745
  1. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  2. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  3. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  4. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  5. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  6. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  7. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Ilustračná fotografia.

Hotová by mohla byť do konca roka.


TASR
Park Štefana Moysesa v Žiari nad Hronom.

Inšpirácie pre pokojnú prechádzku aj napínavý výlet.


Ilustračné foto

Traja zamrznutí ešte nepovedali posledné slovo.


Vlak STADLER KISS Železničnej spoločnosti Slovensko

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) spúšťa najväčšiu modernizáciu vlakov za posledné desaťročia. Do svojho vozidlového parku v najbližších rokoch investuje viac ako miliardu eur.


  1. Martin Škopec Antal: Zbytočná nadpráca Michala Šimečku
  2. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  3. Vladimír Čuchran: Digi za milióny - parodický, satirický pohľad
  4. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  5. Matúš Grznár: Ako rozoznať matovičovinu od spravodajského článku?
  6. Aleksander Prętnicki: Posledná kvapka - Bratislavský expres
  7. Jozef Pivarník: Nenechajte sa oklamať! Ponziho schéma stále žije a číha na vaše úspory
  8. Nika Göthová: "Všetko, všade, naraz" nie je multiverzum od Marvel. Našťastie.
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 426
  2. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 777
  3. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 13 479
  4. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 10 232
  5. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 8 246
  6. Miroslav Galovič: Marečku, mohol si ostať legendou... (Mikroblog No 20) 7 894
  7. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 6 362
  8. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 5 745
  1. Radko Mačuha: Rozostavali sme Slovensko, hrdo vyhlasuje premiér Fico.
  2. Marcel Rebro: Naozaj prišla sloboda z východu? Prečo sme potom utekali na západ, pán Fico?
  3. Věra Tepličková: Možno príde aj kúzelník...
  4. Tupou Ceruzou: Toaleťák
  5. Monika Nagyova: Ako z Netflixu. Preskakoval mŕtvoly a bežal na skúšku do školy
  6. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  7. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  8. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu