Streda, 8. február, 2023 | Meniny má Zoja

Obec Hronská Dúbrava

Tento rok uplynulo už 617 rokov, čo sa prvýkrát v zachovaných archívnych dokumentoch spomína Hronská Dúbrava. Pôvodní obyvatelia sa venovali poľnohospodárstvu a páleniu dreveného uhlia. Od 70-tych rokov 19. storočia je obec významnou železničnou križovatk

ou. Najvýznamnejším obdobím je však pre obec Slovenské národné povstanie. Každoročne si ho obyvatelia pripomínajú oslavami, reláciou v obecnom rozhlase, položením vencov a večer kultúrnym programom a vatrou.
Územie obce patrí do stredohornej oblasti. Leží pri rieke Hron v strede pohorí Kremnických a Štiavnických vrchov. Je tu možnosť pešej turistiky na Močiar, Demian alebo na vrch Budinnú. V letnom období je tiež možnosť pešej turistiky po hrebeňoch týchto spomínaných vrchov. Obec je aj strediskom vodáckej turistiky s možnosťou letných splavov. V súčasnosti má Dúbrava 404 obyvateľov. Najstarší obyvatelia obce sú Ján Kiš (85 rokov), Ján Moravčík (82 rokov) a Irena Rusková (81 rokov).
Hronská Dúbrava má dve časti – dolnú a hornú. Horná časť obce sa dnes využíva v prevažnej miere na rekreačné ciele a ako chalupárska oblasť. V hornej časti sa nachádza aj historické jadro obce, starý cintorín, kaplnka, pamätník SNP a masové hroby z obdobia SNP. V zimnom období je tu využívaný súkromný vlek, kde je možnosť ubytovania v súkromnej ubytovni.
V dolnej časti je zabezpečená infraštruktúra. V tejto časti obce je i miestny športový areál a vodácka základňa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Od roku 2003 je starostom Hronskej Dúbravy Dezider Kalaš, bývalý vojak z povolania. „Musím skonštatovať, že po finančných problémoch z roku 2003, sa už obec takpovediac spamätala,“ hovorí Dezider Kalaš. „V roku 2004 sa nám podarilo dlhy splatiť a začať hospodáriť.“ Aj vďaka hospodáreniu sa mohlo začiatkom tohto roku začať s opravovaním sociálnych zariadení v kultúrnom dome. „V tomto roku tiež plánujeme kúpiť nové úsporné svietidlá na verejné osvetlenie. To by bola investícia asi za 40-tisíc korún,“ vysvetľuje starosta. V pláne má však aj začať stavať garáž pre hasičskú techniku a podporiť výstavbu malej vodnej elektrárne priamo v katastri obce. Hovorí starosta: „Ako som už spomínal, v obci sa každý rok niečo urobilo. Či už to bola výstavba tenisového areálu za pomoci sponzora, alebo úprava domu smútku a oprava cintorína.“ V každej obci sa vyskytujú problémy. Ani Hronská Dúbrava nie je výnimkou. Obec nie je plynofikovaná, a vzhľadom na vývoj cien v energetickej oblasti je preto jej plynofikovanie v budúcnosti nereálne. „Finančne a energeticky náročná je však i prevádzka miestnej materskej školy. Pritom jej úroveň je veľmi dobrá. Po odbornej i prevádzkovej stránke. Musím preto pochváliť riaditeľku Beátu Kytkovú, učiteľku Máriu Matuškovú, pracovníčky Helenu Živickú a Annu Blažkovičovú. Keďže rodičia sú spokojní, obec má záujem o jej udržanie,“ približuje Dezider Kalaš. V súčasnosti je pre obec veľmi nepriaznivé zimné obdobie, pretože nevlastní vlastné prostriedky na odstraňovanie snehu. „Nebudeme však pred problémami zatvárať dvere. Práve naopak, aj v mojom záujme je, aby obec stále prekvitala a bolo vidieť, že sa tu naozaj žije. Veď naši obyvatelia sú skutočne veľmi šikovní a myslím si, že je aj v ich záujme, aby o Hronskej Dúbrave bolo počuť. Za všetkých môžem spomenúť Jána Líšku, Pavla Floreka, Annu Michálkovú, Žofiu Kostrianovú, Danielu Hricovú či Martu Šprochovú, ktorí sa zúčastňujú prehliadok a výstav šikovných rúk. Veľmi dobré oblátky pečie teta Marková z doliny,“ nešetrí chválou na domácich obyvateľov starosta. A čomu sa vo voľnom čase venuje hlava obce? „Mojou záľubou a vášňou zároveň bol vždy stolný tenis. Rekreačne ho hrávam každý týždeň. Pri ňom vždy prídem na iné myšlienky a aspoň na chvíľu tak môžem vypustiť problémy z hlavy,“ dodáva na záver Dezider Kalaš.

SkryťVypnúť reklamu

Prírodu majú pod oknami
Už štvrtý rok je riaditeľkou materskej školy Beáta Kytková, ktorá do Hronskej Dúbravy dochádza zo Žiaru nad Hronom. „Detičky nemáme iba z Dúbravy, ale aj zo susednej Hronskej Breznice, dokonca i zo Žiaru,“ hovorí riaditeľka a dodáva: „Je to pre našu škôlku veľké šťastie, pretože aj vďaka týmto deťom sa nám ako-tak darí napĺňať kapacitu škôlky.“ Zamestnanie tu našli dve učiteľky, jedna kuchárka a vedúca stravovne. Už teraz rátajú s tým, že do konca roka by sa mal počet detí zvýšiť na dvadsať. Napriek tomu, že detí je v súčasnosti menej, pedagogickému zboru sa s nimi úspešne darí pracovať. „Pracujeme cez systém diagnostikovania dieťaťa. Dôkladne spoznávame dieťa a snažíme sa aj pri tých najmenších deťoch vytvárať plány výchovno-vzdelávacieho procesu šité na mieru konkrétnemu dieťaťu,“ vysvetľuje riaditeľka škôlky. Podmienky pre zaškolenie detí sú tu výborné, aj čo sa týka okolia. Deti majú k dispozícii veľmi pekný školský dvor. V škôlke veľmi aktívne pracuje i rodičovská rada. Spolu s ňou majú učiteľky v pláne na jar tohto roku vytvoriť školskú záhradu. Tu by si deti pestovali vlastnú zeleninu, a tým by si aj prakticky overovali svoju šikovnosť. „Rodičia sú tomuto nápadu naklonení, veď dieťa je na čerstvom zdravom vzduchu a tým sa aj otužuje. Kým v meste musia deti prírodu doslova hľadať, nám sa tu stromy tlačia priamo do okien,“ dodáva riaditeľka.

SkryťVypnúť reklamu

Klub dôchodcov okresu Žiar nad Hronom
Klub dôchodcov bol založený 13. marca 2003. „Začínali sme s 35 členmi, dnes nás je 53,“ hovorí predseda klubu Anton Magula. Tento klub zastrešuje aj občanov z Hronskej Breznice. V rámci činnosti klubu členovia vychádzajú z toho, že Hronská Dúbrava je ako obec pomerne prestárla. „Schádzame sa vždy raz za štvrťrok, a to s tým, že vždy príde aj starosta a oboznámi nás, čo je v obci nové, aké sú problémy a podobne,“ vysvetľuje Anton Magula. Tento rok sa klubu podarilo na fašiangové oslavy v obci, ktoré sú spojené s pochovávaním basy, prilákať i dôchodcov z celého žiarskeho okresu. „Dozvuky boli veľmi dobré. Všetci, ktorí sa tohto podujatia zúčastnili, nás chválili. Musím však povedať, že náš klub existuje najmä vďaka starostovi a poslancom obce,“ uvádza predseda klubu. Členovia klubu sa aj napriek svojmu veku zaujímajú o dianie v spoločnosti. Dôkazom toho je, že sa zapojili do podpisovej akcie o zvýšenie starobných a invalidných dôchodkov. „Ja zdieľam problémy a starosti ľudí vždy. Nie ako politici, ktorí si na svojich voličov spomenú vždy iba pred voľbami.“

Obnovili miestne divadlo
Kultúrna komisia obce je podľa slov starostu veľmi aktívna. „Kultúrnymi podujatiami sa snažíme aktivizovať občanov, čo je však v súčasnej dobe dosť ťažké,“ hovorí starosta. Komisia zabezpečuje všetky kultúrne podujatia, ktoré sa v obci konajú. Za všetky možno spomenúť fašiangové oslavy spojené s pochovávaním basy. „Touto cestou chcem poďakovať manželom Magulovým, pretože toto podujatie spolu s klubom dôchodcov zorganizovali na veľmi vysokej úrovni,“ nešetrí chválou starosta. Okrem fašiangu sa každoročne organizujú oslavy SNP, Deň matiek, pripomínajú si mesiac úcty k starším, silvestrovské oslavy. Najviac však starostu teší obnovenie miestneho divadla. Divadlo hralo s miestnymi ochotníkmi pred 30 rokmi hru Svadobný závoj a na ňu nadviazali aj terajší ochotníci. „Pre tento rok sme sa rozhodli nacvičiť divadelnú hru Ulička. Plánujeme sa predstaviť aj v iných obciach, napríklad v Pitelovej, či Jastrabej,“ hovorí hlava divadelného súboru Helena Živická (na snímke). Divadlo zatiaľ nenesie žiadne meno, ak však bude aj naďalej fungovať, o mene určite začnú rozmýšľať. „Kostýmy si zabezpečujeme sami, tak isto i výber hier a ich nacvičovanie,“ vysvetľuje Helena Živická a starosta ju dopĺňa: „V súčasnej dobe je dosť problematické zapojiť do kultúrneho života mladých ľudí. Preto som veľmi rád, že v našej obci sa do týchto kultúrnych aktivít zapája aj mládež Hronskej Dúbravy. Za všetkých spomeniem Peťa Hanzela, Mareka Ianosteaca či Barancovcov.“

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka
 2. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 3. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 4. INDEX: Prečo stále nemáme diaľnicu do Košíc
 5. Vyšlo februárové Doma v záhrade
 6. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu
 7. Turisti ešte v Egypte neobjavili veľa miest, hovorí delegátka
 8. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model
 1. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí
 2. Na bezpečnom internete záleží
 3. Ako vyzerá inteligentný bytový dom? Tajomstvo je v technológiách
 4. Podporujme imunitu aj vysokočistým beta glukánom
 5. Môjobchod posilňuje svoju pozíciu v Košickom kraji
 6. Európu sužuje chrípka nebývalých rozmerov. Ako sa chrániť?
 7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 8. O2 predstavilo novú generáciu O2 Paušálov
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 5 737
 2. Dom postavený z konope? Nápad, ktorý si zaslúžil envirocenu 3 951
 3. Dodajte vašej pokožke šťavu 3 264
 4. Chýbajúce zuby? Toto je trvácne riešenie, ktoré nebolí 3 138
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery 880
 6. Wüstenrot aktívne čelí výzvam trhu a mení svoj obchodný model 697
 7. McDonald's opäť medzi lídrami v ankete Najzamestnávateľ roka 659
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 392

Blogy SME

 1. Tupou Ceruzou: Norbert Bödör je obžalovaný v ďalšej kauze
 2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Prišiel si pozrieť korupčný prípad Lipšicovho nominanta. Súd mu nariadil sledovať kauzy
 3. Jozef Stasík: EU a roboty
 4. Roman Daniel Baranek: Varíme s Medveďom - Tekvica + cuketa v jednom jedle
 5. Pavel Macko: 8. február - deň, ktorý mal vojsť do dejín.
 6. Marek Mačuha: Falošný poplach - 2. Klimatické modely
 7. Tomáš Vodvářka: Morálka nebo prachy?
 8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Nitrianska Blatnica
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 30 009
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 18 384
 3. Richard Sulík: Ako sme vyriešili najväčší problém tejto krajiny a teraz ponúkame reštart 9 329
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 7 021
 5. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 611
 6. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii 3 274
 7. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 2 582
 8. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete 2 510
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 8. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Miernemu svahu sa tešia hlavne rodiny s deťmi a začínajúci lyžiari.

Problémom naďalej zostáva prístupová cesta.


6. feb
MY | TOP správy z regiónov

Pozrite si výber TOP správ z regiónov.


4. feb
Ilustračné foto.

TOP 30 prináša ďalšie výnimočné príbehy.


31. jan
Ján Kožuško, zakladateľ projektu Programko.sk

Na samotných kurzoch sa lektori nevenujú len tematike, na ktorý je workshop zameraný, ale poslucháčov upozorňujú aj na nástrahy internetu. Veď pojem kyberšikana sa v našom slovníku natrvalo usadil. V internetových vodách číhajú na deti rôzne nástrahy.


31. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

O incidente informovala mestská polícia Liptovského Hrádku.


7. feb

Zákon zakazuje znečisťovať cesty.


10 h

Skúsený jaskyniar hovorí, že tak veľké objavy nečakali.


7. feb

Radnica by mala nariadiť celoplošný zákaz kŕmenia nutrií.


7. feb

Blogy SME

 1. Tupou Ceruzou: Norbert Bödör je obžalovaný v ďalšej kauze
 2. Júlia Piraňa Mikolášiková: Prišiel si pozrieť korupčný prípad Lipšicovho nominanta. Súd mu nariadil sledovať kauzy
 3. Jozef Stasík: EU a roboty
 4. Roman Daniel Baranek: Varíme s Medveďom - Tekvica + cuketa v jednom jedle
 5. Pavel Macko: 8. február - deň, ktorý mal vojsť do dejín.
 6. Marek Mačuha: Falošný poplach - 2. Klimatické modely
 7. Tomáš Vodvářka: Morálka nebo prachy?
 8. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Nitrianska Blatnica
 1. Peter Sarkocy: 4 dôvody prečo by som si už nekúpil Škodu Enyaq 30 009
 2. Štefan Vrátny: Pohľad zvonku na Budajove vzťahy s ŠtB 18 384
 3. Richard Sulík: Ako sme vyriešili najväčší problém tejto krajiny a teraz ponúkame reštart 9 329
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá) 7 021
 5. Jana Melišová: Vdýchava drevu nový život a dušu 4 611
 6. Igor André: Dve poznámky ku „rómskemu Kanaánu“ vo Veľkej Británii 3 274
 7. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova? 2 582
 8. Ľudmila Križanovská: Veľká Británia a USA sú najväčšie zlo na svete 2 510
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Východniarom tu čas beží rýchlejšie
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 56. - Arktída - Edmund Hillary, Neil Armstrong a ich výlet na severný pól (1985)
 3. Jiří Ščobák: Bude rok 2023 na Slovensku ekonomicky príjemný? Aká bude inflácia na konci roka?
 4. Martina Hilbertová: Keď prišla na Slovensko, nechcela žiť. Pomohlo jej divadlo
 5. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 7. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 8. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu