Sobota, 1. október, 2022 | Meniny má Arnold

Kam za kultúrou a oddychom

Kiná

Žiar nad Hronom

kino Hron
23./24. 3. Zlá výchova
– film vychádza z tridsať rokov starých Almodóvarových zápiskov „La Visita“, ktoré majú do istej miery autobiografické črty. Je rok 1960. Ignacio a Enrigue vyrastajú spolu v katolíckej škole. Prežívajú hlboké priateľstvo a spolu objavujú tajomstvá vonkajšieho sveta. Najskôr len tichým svedkom ich dobrodružstiev je otec Manolo, ktorý však neskôr kruto zasiahne do ich magického sveta. Tvrdý režim v katolíckej škole silne poznačí oboch chlapcov. S otcom Manolom sa stretnú ešte dvakrát – na konci 70. rokov a v roku 1980. Tieto stretnutia sú vždy osudové. Pre niekoho možno smrteľné... Vstupné: 60 Sk/18.00 hod.

SkryťVypnúť reklamu

Banská Štiavnica

kino Akademik
22. 3. Snowboarďáci
– Rok čo rok trávili Vianoce s rodičmi a ich otravnými rituálmi. Deň za dňom snívali o svojich vlastných nadupaných Vianociach. A konečne to prišlo. Rendym a Jáchym majú konečne šestnásť rokov a môžu vyraziť na svoju prvú skutočnú pánsku jazdu. Čaká ich týždeň na horách, kde si budú užívať ako sa len dá. Naučia sa jazdiť na snowboarde, budú poriadne kaliť a samozrejme baliť baby. Na ten týždeň jednoducho rozhodne nezabudnú...ale z iných dôvodov, než si plánovali. Najskôr sa k nim pridala Jáchymova protivná sestra Marta (Geislerová), potom prišli na to, že bývať síce budú zadarmo u bratranca Milana (Langmajer), správcu horskej chaty, ale až po príchode im oznámil, že ich použije ako lacné pracovné sily. No a snowboard? Aj keď ho celý rok trénovali vo videoherni, na skutočný sneh to jednoznačne nestačí. A k tomu všetkému stretnú trojicu krásnych a neodolateľných dievčat, ktoré sú navyše na snowboarde ako doma. Nevadí, že sú staršie, a ani to, že ich obletujú miestni krásavci. Rendy a Jáchym sa jednoducho nevzdávajú a pre získanie ich priazne sú schopní spraviť čokoľvek... aj keď sa dostávajú do stále bláznivejších a šialenejších situácií a trapasov. Vstupné: 70 Sk/ 18.30 hod.
23. 3. Zväčšenina - priblíži nám jeden deň v živote slávneho fotografa. Na prvý pohľad bežných 24 hodín s každodenným zhonom umelca, ktorý svet okolo seba vníma iným okom ako menej citlivý človek. Predsa len sa však práve v tento deň stane niečo, čo vybočuje z normálu, čo ešte viac naruší vnútornú rovnováhu na prvý pohľad sebavedomého, avšak vo svojej podstate neistého Thomasa. Navyše sa sledovaním jeho ciest dostávame priamo do centra londýnskeho života polovice šesťdesiatych rokov, teda do sveta, kde vládne „tvrdá” muzika, drogová kultúra, neviazaný spôsob života. A chtiac-nechtiac ho vnímame Thomasovými očami. Vstupné: 60 Sk, s preukazom FK: 40 Sk/18.15 hod. – filmový klub entrée

SkryťVypnúť reklamu

Žarnovica

kino Máj
26. 3. Posádka 49 -
Jack Morrison, člen Baltimorského hasičského zboru, leží uprostred trosiek v horiacej budove, čaká na svojich záchrancov a v prestávkach medzi stratami vedomia spomína na najdôležitejšie chvíle svojho života... Jack Morrison (Joaquin Phoenix) je požiarnik. Jeho chlebom je zachraňovať životy. Jeho odmenou je však vyčerpanie, vysoké riziko a nízky plat. Často si kladie otázku, či tým netrpí jeho žena a deti. Už nepomáha ani podpora, ktorú mu poskytuje jeho mentor a šéf (John Travolta) a ostatní kolegovia z jednotky 49. Jedného dňa je však uväznený v najhoršom požiari, aký zažil. Teraz je to on, koho treba zachraňovať... Vstupné: 60 Sk/18.00 hod.

Oznamy

Základná škola v Hliníku nad Hronom vyhlasuje 5. záverečný prezentačno – súťažný ročník súťaže zručnosti Bábika a hračky mojich starkých. Téma 5. ročníka: Starký, starká, s čím a ako ste sa hrali, keď ste boli deťmi? Podmienky súťaže: súťaž zručnosti je určená všetkým deťom vo veku od 6 – 15 rokov, resp. všetkým, ktorí navštevujú ZŠ, ZUŠ, ZŠŠ, výrobky (bábiky, hračky) by mali pripomínať hračky vašich starkých a tomuto hľadisku treba prispôsobiť aj materiál, s ktorým budete pracovať, výrobky musia byť označené menom a priezviskom dieťaťa, názvom školy, školského zariadenia, triedou, adresou školy, menom starkej, starkého alebo vyučujúceho, pod dohľadom ktorého prišiel výrobok na svet. Budeme radi, ak k výrobku pripojíte sprievodné slovo, krátke rozprávanie, básničku či pracovný postup... Uzávierka súťaže je 6. mája 2005. Vernisáž s vyhodnotením súťaže a pozvanými víťazmi sa uskutoční 25. mája 2005 v priestoroch novej ZŠ v Hliníku nad Hronom. 5. ročník súťaže zručnosti bude pozostávať nielen zo súťažnej časti, ale aj z prezentačnej expozície, v ktorej bude možné vidieť bábiky a hračky, ktoré sa zachovali z predchádzajúcich štyroch ročníkov. Odmeňovať sa bude v troch kategóriách (ZŠ, ZUŠ, ZŠŠ). Pripravené sú aj špeciálne ocenenia. Novinkou tohtoročnej Bábiky je aj udelenie ceny za: najmenšiu bábiku a najväčšiu bábiku. Po vyhodnotení súťaže si bude možné kompletnú výstavu pozrieť vo výstavných priestoroch starej ZŠ v Hliníku nad Hronom do konca júna 2005. V prípade akýchkoľvek otázok sa môžete obrátiť na koordinátorku projektu: Mgr. Andreu Jenatovú alebo riaditeľku ZŠ v Hliníku nad Hronom Mgr. Vieru Kubičkovú. Adresa: Základná škola, Školská 482, 966 01 Hliník nad Hronom. Tel.: 045/676 13 25, 0910 944 832, web: www.zshlinik.edu.sk

SkryťVypnúť reklamu

Pohronské osvetové stredisko Žiar nad Hronom a pracovisko Banská Štiavnica
22. 3. Nebojme sa prevencie – tvorivé aktivity pre deti zo ZŠ na Ul. Jilemnického. Miesto: ZŠ Ul. Jilemnického č. 2 od 9.00 hod.
17. 3. – 7. 4. Jarný salón 2005 – 17. ročník regionálnej výstavy amatérskej výtvarnej tvorby. Miesto: MsKC Žiar nad Hronom, pondelok – piatok od 9.00 hod.
24. 3. Foto – klub – klub pre fotografov amatérov. Miesto: POS Žiar nad Hronom od 16.00 hod.
30. 3. Cineama 2005 – regionálne kolo celoštátnej prehliadky amatérskej filmovej tvorby a videotvorby. Miesto: POS Žiar nad Hronom od 15.00 hod.
30. 3. Deň poézie – nesúťažná prehliadka recitátorov regiónu a vystúpenie Dušana Cinkotu. Miesto: hotel Grand Matej Banská Štiavnica od 15.00 hod.
31. 3. Prevencia Hravo – Zdravo – odborný seminár pre výchovných poradcov ZŠ regiónu. Miesto: POS Žiar nad Hronom od 9.00 hod.
31. 3. Náckova Štiavnica – prednes Náckových vtipov a príhod. Miesto: Libresso Banská Štiavnica od 16.00 hod.
31. 3. Klub nezamestnaných – práca s drôtom. Miesto: CMK Rubigall Banská Štiavnica od 9.00 hod.

Novobanská MÚZa znovu vystupuje
Je to paradox, ale bolo tomu tak! Divadelná Nová Baňa má už dlhoročnú tradíciu, a práve Novobančania sa tejto prehliadky počas troch rokov nezúčastnili. K 30. ročníku sa to však súbor MÚZa (Malý útvar zábavy) rozhodol zmeniť. Trinásť členov súboru dalo hlavy do kopy a rozhodli sa naštudovať hru Fešák Oskar podľa predlohy Claudia Magniera, ktorú pre nich upravil bývalý režisér Mikuláš Fehér. Réžie sa ujal člen súboru, študent AU, Marcel Šály. Pod jeho vedením začal príbeh nadobúdať reálnu podobu. Úsmevne zobrazuje vzťahy v jednotlivých spoločenských vrstvách, kde hrajú svoju rolu peniaze. Príbeh končí búraním spoločenských rozdielov a víťazí láska, ako povedal režisér Marcel Šály „láske človek nerozkáže“. Súbor sa pripravuje ozaj poctivo, i keď mali obavy, pretože choroba jedného člena pripútala na lôžko. Aj tento problém prekonali a ešte s väčším nasadením sa pustili do neúnavného skúšania. „Hráme pre všedného diváka, chceme, aby sa na predstaveniach dobre zabavil,“ svorne odpovedali členovia súboru MÚZa. Poprajme im teda mnoho divákov, úspechov a šťastia na doskách, ktoré znamenajú svet. Adriana Kocianová

Cineama 2005
Pohronské osvetové stredisko v Žiari nad Hronom v spolupráci s Hvezdárňou a planetáriom M. Hella v Žiari nad Hronom organizuje okresné a krajské kolo celoslovenskej postupovej súťažnej prehliadky amatérskej filmovej tvorby a videotvorby Cineama 2005 pre všetky vekové kategórie. Súťažné žánre: dokument, reportáž, experiment, hraný film (video, animovaný film), video, videoklip. Okresné kolo (neverejné): 30. marca 2005 v priestoroch POS Žiar nad Hronom
Krajské kolo: 2. apríla 2005 v priestoroch Hvezdárne a planetária M. Hella v Žiari nad Hronom. Uzávierka: 24. marca 2005. Bližšie informácie, propozície súťaže, prihlášky: Pohronské osvetové stredisko, Miroslava Víťazková, Duklianskych hrdinov 21, 965 01 Žiar nad Hronom, tel.: 045/6725136, 6723094, e-mail: osvetaziar@stonline.sk

Banská Štiavnica

Živá galéria, Galéria J. Kollára
Kvízy o národnom umelcovi Jozefovi Kollárovi – oboznámenie sa s tvorbou a životom Jozefa Kollára, banskoštiavnického výtvarníka, maliara krajinomaľby. Prehliadka je doplnená kvízom o zaujímavú cenu. Cieľová skupina: žiaci II. stupňa ZŠ a študenti stredných škôl.
Omaľovávanka - vymaľovávanie pripravených listov podľa konkrétnych diel z tvorby J. Kollára a E. Gwerka v galérii. Cieľová skupina: deti materských škôl a žiaci I. stupňa ZŠ.
Výtvarná výchova v galérii – ponuka realizovať výtvarnú výchovu v priestoroch galérie. Možnosť realizovať rôzne techniky a spôsoby maľby (technika pastelu podľa diel E. Gwerka). Maľovanie na rovnakom stanovišti ako Edmund Gwerk. Porovnanie zmien v krajine s originálnym dielom a zdôvodnenie rozdielov. Cieľová skupina: žiaci II. stupňa ZŠ a študenti stredných škôl.
Dejepis v galérii – ponúkame spoluprácu pri výučbe dejín Banskej Štiavnice, vývoja výtvarného umenia. Prehliadka expozície je doplnená o odborný výklad s možnosťou videoprojekcie. Cieľová skupina: žiaci II. stupňa ZŠ a študenti stredných škôl.
Motívy krajiny na dielach stálej expozície – kvíz na tému zmeny krajiny v historickom kontexte na vystavených dielach. Cieľová skupina: žiaci II. stupňa ZŠ a študenti stredných škôl.

Berggericht
Poznaj a chráň
– určovanie mineralogických a petrografických zbierok, kvízy. Cieľová skupina: žiaci II. stupňa ZŠ.

Milovníci šachu možu vystavovať
Vážení priatelia šachu - vlastníci umeleckých súčastných a historických šachovníc. Obraciame sa na Vás s prosbou o ich zapožičanie na výstavu, ktorá bude súčasťou podujatia v Banskej Štiavnici venovaného šachu. Akcia je stredovekého rázu, na nej uvidíte šachovú hru so živými figúrami - hercami v stredovekých kostýmoch, a budete mať možnosť simultánnej hry so šachovými majstrami. Usporiadateľmi tohto podujatia sú Centrum mestskej kultúry Rubigall a Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici. Výstava bude otvorená 16.7.2005 a potrvá do konca júla. Exponáty budú vystavené v priestoroch budovy Berggericht na Nám. sv. Trojice č.6. Podmienky výpožičky dohodneme vopred. Uvítali by sme hlavne majiteľov šachovníc zo stredného Slovenska. Cieľom výstavy je sprostredkovať širokej verejnosti produkciu našej a zahraničnej výroby, priemyselných a umelecko-remeselných výrobcov šachovníc.
Veríme že vaším prispením podporíte našu akciu. Ďakujeme. Kontakt:O45/6912544,6949651.

Otváracie hodiny Slovenského banského múzea počas veľkonočných sviatkov
24. 3. Starý zámok 8.00 – 16.00, Nový zámok 8.00 – 16.00, Mineralogická expozícia 8.00 – 16.00, Galéria Jozefa Kollára 8.00 – 16.00, Kammerhof 8.00 – 16.00, Banské múzeum v prírode – len pre vopred nahlásené návštevy
25. 3. Starý zámok 8.00 – 16.00, Banské múzeum v prírode – jediný vstup o 13.00
26. 3. Starý zámok 8.00 – 16.00, Nový zámok 8.00 – 16.00, Banské múzeum v prírode – jediný vstup o 13.00
27. 3. Starý zámok 8.00 – 16.00, Nový zámok 8.00 – 16.00, Banské múzeum v prírode – jediný vstup o 13.00
28. 3. Nový zámok 8.00 – 16.00, Banské múzeum v prírode – jediný vstup o 13.00

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 3. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 4. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 5. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 7. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 8. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 1. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 2. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 7. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 5 728
 2. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 5 176
 3. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 4 981
 4. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 4 709
 5. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 614
 6. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 905
 7. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 767
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 510

Blogy SME

 1. Tomáš Bilik: Ach tí naši topoľčianski poslanci...
 2. Milan Hutera: Výstava Cosmos Discovery po druhý krát v Bratislave
 3. Věra Tepličková: Kto v tom má jasno alebo Keď kengury volajú
 4. Marek Mačuha: Pravda nebýva uprostred
 5. Viera Spišáková: Trapas koláčový II.
 6. Anton Sládek: Bratislava - Prezidentská (Grasalkovičova) záhrada
 7. Rastislav Puchala: Narodila sa kniha
 8. Anna Miľanová: Sloníča...2022
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 321
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 832
 3. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 690
 4. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 4 008
 5. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 975
 6. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 3 950
 7. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 3 690
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 206
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Tomáš Bilik: Ach tí naši topoľčianski poslanci...
 2. Milan Hutera: Výstava Cosmos Discovery po druhý krát v Bratislave
 3. Věra Tepličková: Kto v tom má jasno alebo Keď kengury volajú
 4. Marek Mačuha: Pravda nebýva uprostred
 5. Viera Spišáková: Trapas koláčový II.
 6. Anton Sládek: Bratislava - Prezidentská (Grasalkovičova) záhrada
 7. Rastislav Puchala: Narodila sa kniha
 8. Anna Miľanová: Sloníča...2022
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 321
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 832
 3. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 690
 4. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 4 008
 5. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 975
 6. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 3 950
 7. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 3 690
 8. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 206
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu