Utorok, 31. január, 2023 | Meniny má Emil

Oslava výročia vzdelávania v oblasti obchodu a služieb v Združenej strednej škole obchodu a služieb v Leviciach

Dňa 3. marca 2005 sa uskutočnila slávnostná akadémia na Združenej strednej škole obchodu a služieb, o ktorej prinášame informáciu.







Dňa 3. marca 2005 sa uskutočnila slávnostná akadémia na Združenej strednej škole obchodu a služieb, o ktorej prinášame informáciu.

Z príhovoru riaditeľa
„Niet hodnoty, ktorá by sa vyrovnala hodnote času,“ napísal Johann Wolfgang Goethe. „Múdrosť je majetkom generácií. Hodnota času sa odzrkadľuje na úrovni vzdelávania a prenáša sa na nás pedagógov i našich žiakov. 120 rokov je taký vzácny čas, ktorý si zaslúži pozrieť sa späť, zaspomínať si na dôležité udalosti v histórii školy, na vynikajúcich pedagógov, ktorí zanechali stopy svojho pôsobenia v povedomí generácií absolventov školy, na mnoho prekrásnych chvíľ, strávených výchovou a vzdelávaním, i na chvíle ťažké, ktoré sú neodmysliteľne späté s neľahkou prácou učiteľa...“
Uvádzame slová zo slávnostného príhovoru riaditeľa školy PaedDr. Jána Klucha, ktorý v ďalšej časti svojho prejavu v krátkosti priblížil históriu vzdelávania v oblasti obchodu a služieb v Leviciach. O súčasných úspechoch školy uviedol: „V posledných rokoch sa snažíme kráčať s dobou a pružne reagovať na požiadavky trhu vzdelávania. Otvorili sme nové učebné a študijné odbory na škole: kozmetička, strojárstvo, zamerania pre kuchárov a čašníkov. Zriadené boli nové školské pracoviská praktického vyučovania - cukráreň, kozmetický, kadernícky salón a stolárska dielňa. Vytvorili sme 15 nových učební v bývalej administratívnej budove OSP, vybudovali sa nové odborné učebne, medzi nimi multimediálne učebne a školský klub pre mimoškolskú činnosť. Rozvinuli sme aktivity aj v oblasti projektov. Moderné informačno-komunikačné technológie vnášame do práce školy cez projekt Infovek. K európskemu občianstvu vychovávame cez európske vzdelávacie projekty Socrates a Leonardo. Vytvorili sme partnerské vzťahy so školami v 8 európskych krajinách.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Z činnosti školy
Rozvíjame aktivity v cechoch a v živnostenských spoločnostiach. Cieľové požiadavky na absolventov získavame priamo z praxe. Od roku 2000 organizujeme záverečné skúšky v spolupráci so Slovenskou obchodnou a priemyselnou komorou. Úspešní absolventi dostávajú ich osvedčenie. Aktívne sa zapájame do stredoškolskej odbornej činnosti a do rôznych okresných, krajských, celoslovenských a medzinárodných súťaží. V uplynulých rokoch sme v nich získali výrazné úspechy. Každoročne sa zakladá študentská spoločnosť, ktorá umožňuje žiakom rozvoj ich podnikateľských schopností.
Pravidelne sa prezentujeme na celoslovenských vzdelávacích aktivitách a výstavách ako je JUVYR, Mladý tvorca a Fórum pedagogiky. Na základe bilaterálnych dohôd rozvíjame družobné vzťahy s dvomi školami v MR v Balašských Ďarmotách a v Pápe.
Od 1. júla 2003 po zriadení Združenej strednej školy obchodu a služieb v Leviciach sme si za svoj prvoradý cieľ vytýčili vyprofilovanie školy na centrum vzdelávania a kultúry v oblasti obchodu a služieb. Ponúkame moderné vzdelávacie programy, sme Otvorená škola, máme zriadenú Microsoft IT Academiu a Školiace centrum Infoveku. Snažíme sa prenášať najnovšie trendy do služieb v regióne. Získavame ich v rámci odbornej praxe, ktorú umožňujeme vykonávať žiakom aj v zahraničí v krajinách Európskej únie. Usilujeme sa o zvýšenie záujmu domácich i zahraničných zamestnávateľov o našich absolventov. Podporujeme záujmovú činnosť prostredníctvom 35 záujmových krúžkov.
V roku 2004 bola škola medzinárodne certifikovaná organizáciou IES so sídlom v Londýne a získala rating „Kvalitná vzdelávacia inštitúcia na veľmi dobrej profesionálnej úrovni“. Odvtedy vydávame medzinárodné certifikáty pre absolventov školy.
V ďalšej časti svojho príhovoru riaditeľ poďakoval bývalým aj terajším pedagogickým, nepedagogickým pracovníkom školy a všetkým, ktorí sa v minulosti snažili a v súčasnosti snažia o rozvoj a skvalitnenie vzdelania a kultúry v oblasti obchodu a služieb.

SkryťVypnúť reklamu

Prišli aj hostia
Akadémiu poctili svojou prítomnosťou vzácni hostia Doc. Ing. Milan Belica, PhD., predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja, Mgr. László Szigeti, štátny tajomník Ministerstva školstva Slovenskej republiky, Ing. Štefan Mišák, primátor mesta Levice, ktorí odovzdali riaditeľovi školy PaedDr. Jánovi Kluchovi pamätné listy, poslanci Nitrianskeho samosprávneho kraja, riaditelia stredných a základných škôl, členovia Rady rodičov, riaditelia mestských inštitúcií, podnikatelia mesta a regiónu, ako aj iní významní hostia.
Moderátori kultúrneho programu Štefánia Lacušová a Tibor Urminček elegantne sprevádzali všetkých prítomných programom, obsahom ktorého bola minulosť, prítomnosť i budúcnosť školy. Študenti rozdávali svoje pocity, zážitky a skúsenosti vyjadrené slovom, tancom a hudbou. Koniec 19. storočia priblížili tanečníci polonézou a čardášom. Spomienku na 50. roky vyvolala pieseň Jana Wericha – Ten umí to a ten zas tohle, veľký úspech zožala choreografia z muzikálov Rebelové a Pomáda. Vtip, humor a intelekt vniesli do programu scénky s názvom Niet kráľovskej cesty ku geometrii a Vnútorný školský poriadok. Záverečná pieseň od Zuzany Smatanovej – Tam, kde sa neumiera roztlieskala celé obecenstvo. Posolstvo ukryté v programe určite zanechalo tie najkrajšie spomienky v srdciach mnohých prítomných.

SkryťVypnúť reklamu

Recepciu pripravili žiaci
Oslava pokračovala slávnostnou recepciou pre vyše 200 pozvaných hostí v réžii študentov odborov spoločného stravovania, kuchár, čašník a cukrár so svojimi majstrami odborného výcviku. Priestory estrádnej sály Domu kultúry Družba nekonvenčne predstavili zážitkovú gastronómiu naozaj ako pani vedu. Gazdovský dvor ponúkal typické regionálne špeciality teplej kuchyne. Atmosféru gazdovského domu dotvárali melódie ľudovej hudby nášho študenta. Dominantou recepcie bola bohatá ponuka studeného bufetu na slávnostne dekorovanej tabuli. Torta s reliéfom školy bola ukážkou majstrovstva cukrárov.
Svoju zručnosť prezentovali čašníci pri flambovaní exotického ovocia, pri príprave likérových káv a pri ponuke ovocných šalátov, ktoré dochucovali podľa želania hostí. Na osvieženie prítomných barmani elegantne miešali lahodné drinky, čašníci ponúkali teplé i studené nápoje. Vínna pivnica zaujala hostí nielen svojim pôvodným dobovým vybavením, dekoráciou, ale aj odborným servisom regionálnych vín študentami spoločného stravovania. Ľudový tón v tejto časti recepcie vylúdila skupina Rikkoňovci. Na vyvýšenom pódiu sály mala svoje miesto „historická“ kaviarnička. V prítmí lámp a prekrásnych klavírnych melódií Aladára Birnera ponúkala svojim návštevníkom niekoľko druhov káv a cukrárskych výrobkov. Kaviarenskú atmosféru dotváral malý tanečný parket.
Sprievodnými akciami slávnostnej akadémie boli ukážky slávnostného stolovania, 16 panelov zo života školy, zahraničné aktivity a projekty školy doplnené audiovizuálnou projekciou. Slová vďaky a uznania sa dostali riaditeľovi školy, ako aj všetkým organizátorom a realizátorom slávnostnej akadémie a recepcie.

Krátko z histórie
Vzdelávanie v oblasti obchodu a služieb od svojho začiatku v roku 1885 na svojej ceste prekonalo veľa lepších i horších období. Menila sa forma vzdelávania, názov školy, miesto pôsobenia. Škola sa za posledné obdobie stala jednou z dominánt mesta a vychovala tisícky slušných a pracovitých ľudí. Mnohí z nich v oblasti obchodu a služieb držia ruku na pulze života našej krajiny. V tomto školskom roku škola zaznamenala rekordný počet žiakov 902 pod vedením 113 členného kolektívu zamestnancov školy.
Uplynulých 120 rokov sa stalo históriou. Zaželajme našej škole do ďalších rokov pevné základy, pedagógom a ostatným pracovníkom veľa síl a zanietenia pre školskú prácu, študentom veľa radosti z nového poznávania a všetkým spoločne veľa šťastia a spokojnosti z rozvoja školy.

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 3. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 4. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 6. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 7. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska
 8. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia
 1. Ako možno získať prídavky na dieťa v Nemecku?
 2. Kupujete balenú vodu? Vypočítajte si, koľko za ňu ročne miniete!
 3. Táto váha berie vaše chudnutie vážne: Kalórie počíta za vás!
 4. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 5. Svalovice sa netreba obávať
 6. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 7. Study program MANAGEMENT in English language
 8. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 11 855
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 7 167
 3. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 213
 4. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 2 079
 5. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 1 584
 6. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 1 490
 7. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 287
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 960

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Kresby prírodným uhlíkom...
 2. Matúš Mathis: Ponuka bytov v Košiciach po prvýkrát od septembra 2022 klesla - Píše Matúš Mathis
 3. Jozef Stasík: Niekto zhasína a niekto myslel dopredu
 4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Veľké Rovné
 5. Anna Miľanová: Snívanie... 2022
 6. Peter Maroncik: Tak už máme v Čechách nového, dobrého prezidenta.
 7. Irena Šimuneková: Keď sme na SME
 8. Ján Škerko: Všetko ide podľa plánu, Putinovi sa kráti čas
 1. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 10 666
 2. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 7 826
 3. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 4 894
 4. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 687
 5. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 4 637
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 765
 7. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 315
 8. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 286
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Ilustračné foto.

TOP 30 prináša ďalšie výnimočné príbehy.


7 h
Ján Kožuško, zakladateľ projektu Programko.sk

Na samotných kurzoch sa lektori nevenujú len tematike, na ktorý je workshop zameraný, ale poslucháčov upozorňujú aj na nástrahy internetu. Veď pojem kyberšikana sa v našom slovníku natrvalo usadil. V internetových vodách číhajú na deti rôzne nástrahy.


10 h

Kypí vám pri pohľade na deti pozerajúce do telefónu alebo sediace za počítačom krv v žilách? Pozor, aby ste ich nepripravili o úspešnú kariéru. Namiesto zákazov ich naučte počítačom rozumieť - a zabezpečíte im lepšiu budúcnosť.


30. jan
Vodiči, ktorí chcú pokračovať v smere na Košice, musia prejsť cez mesto Zvolen.

Výstavba by bola rýchlejšia a finančne menej náročná.


29. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Kresby prírodným uhlíkom...
 2. Matúš Mathis: Ponuka bytov v Košiciach po prvýkrát od septembra 2022 klesla - Píše Matúš Mathis
 3. Jozef Stasík: Niekto zhasína a niekto myslel dopredu
 4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Veľké Rovné
 5. Anna Miľanová: Snívanie... 2022
 6. Peter Maroncik: Tak už máme v Čechách nového, dobrého prezidenta.
 7. Irena Šimuneková: Keď sme na SME
 8. Ján Škerko: Všetko ide podľa plánu, Putinovi sa kráti čas
 1. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 10 666
 2. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 7 826
 3. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 4 894
 4. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 687
 5. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 4 637
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 765
 7. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 315
 8. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 286
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu