
vajú miestni. Voda sa dostala do pivníc rodinných domov, spôsobila lokálny zosuv zeminy, ohrozený je jeden rodinný dom.
Podľa slov starostu Brehov Milana Úškrta, problémy s vodou začali minulú sobotu, keď sa hladina Hrona dostala na úroveň viac ako štyri metre a dosiahla tretí stupeň protipovodňovej aktivity. Hasiči zo Žiaru nad Hronom a neskôr aj z Banskej Bystrice nasadili čerpadlá, ktoré pracovali nepretržite niekoľko dní. Voda však klesala iba veľmi pomaly. Miestna dažďová kanalizácia ju totiž nestačila odvádzať. Hasiči, ako povedal veliteľ zásahu Jozef Haring, preskúmali jednotlivé šachty, či nie sú niekde upchaté. Napokon zistili, že výpust kanalizácie do Hrona má sotva polovičný, ba až tretinový priemer v pomere k zberačom vody. Vlani v lete pri obci totiž pracovníci Doprastavu Bratislava vybudovali novú protipovodňovú hrádzu v rámci výstavby obchvatu a rýchlostnej komunikácie. Pritom pravdepodobne zredukovali veľkosť výpustí, takže voda nemôže dobre odtekať.
Pod vodou sa ocitol aj suterén základnej školy, kde sú umiestnené dve šatne, niektoré kabinety, aj nová plynová kotolňa. Pre 146 žiakov to prinieslo mimoriadne prázdniny, na ktoré nadviazali veľkonočné. Po prvýkrát sa do školských lavíc vrátia až zajtra. „Robím tu už pätnásť rokov, no toto som ešte nezažila,“ hovorí riaditeľka základnej školy Mária Škodová, pre ktorú veru prázdniny neplatia. „Voda klesá len veľmi pomaly, nemá kde odtekať. V šatniach sme stihli zachrániť časť prezúvok, zvyšok je premáčaný. Veľa škody nám voda narobila na zbierkach, mapách, športových potrebách a nábytku v kabinetoch.“ Mária Škodová sa však najviac obáva o osud troch úplne nových plynových kotlov. „Musíme ustrážiť, aby sa k nim voda nedostala,“ pokračuje. „Našťastie, nová kotolňa je o meter a pol vyššie ako stará, ktorá je pod vodou.“ Z nej vodu odčerpávajú vo dne, v noci a vypúšťajú ju rovno do Hrona. Lenže, koľko vody odčerpajú, toľko jej vzápätí naspäť pritečie. „Škola je odpojená od elektrickej energie, aj od plynu,“ vysvetľuje riaditeľka a dodáva, že jej znovuzapojenie bude záležať od revízneho technika. V suteréne mali uložený aj odpadový papier, ktorý deti nazbierali. Už objednali kontajner, do ktorého ho vyhodia.
A čo robili pedagógovia v utorok v škole, keď sa nevyučovalo? „Už dve hodiny čakáme na pracovníkov Doprastavu,“ informuje nás Mária Škodová. „Mali by napraviť to, čo spôsobili.“ Ešte v ten deň pracovníci Doprastavu prisunuli k hrádzi potrebnú techniku, aby sa mohli prekopať ku kanalizačnému vyústeniu v telese hrádze. Po jeho rozšírení odtiekla všetka nahromadená voda aj zo zatopenej komunikácie v obci a ustal prítok vody aj do miestnej školy. Za pomoci starších žiakov, ale aj dospelých obyvateľov, začali učitelia čistiť priestory od nánosov a vysušovať učebné pomôcky.