
„O tom, ktorá to bude, musia rozhodnúť poslanci mestského zastupiteľstva,“ hovorí primátor mesta Ján Lőwy, „Momentálne máme v Šahách šesť materských škôl, čo je na naše pomery veľa.“ Podľa primátora učiteľky dostanú možnosť zamestnať sa v niektorej z ďalších materských škôl. Nepedagogickí pracovníci budú prepustení.
„Rozviažeme s nimi pracovný pomer,“ informuje primátor. Je si vedomý toho, že racionalizačné opatrenia nesú so sebou aj nevôľu zainteresovaných. Tvrdí však, že nemá na výber, rozpočet mu viac nedovolí. Kvôli nerentabilite zrušili minulý rok po štyridsiatich rokoch Centrum voľného času.
Základné školy podľa slov primátora hospodária efektívne. „Ich finančné vykrytie je zabezpečené do konca roka, nepredpokladáme problémy,“ tvrdí primátor Lőwy. Dodáva, že nižší počet žiakov zapísaných do prvého ročníka nebol natoľko dramatický, aby zavreli základné školy, či prepúšťali učiteľov.
Priemyselná zóna láka investorov
Priemyselný park zatiaľ nemajú, zónu áno. „Rozdiel medzi priemyselným parkom a priemyselnou zónou je v tom,“ objasňuje primátor, „že park je pozemok s infraštruktúrou pripravený na začiatok investície. Je to plocha, kde je voda, plyn, elektrina, prístupové komunikácie. V územnom pláne máme vyčlenené územie, v blízkosti ktorého sa nachádzajú inžinierske
siete. To je priemyselná zóna. Keď ich sem dovedieme, stane sa priemyselným parkom.“
Ôsmy rok v Šahách podnikajú dve belgické firmy. Najprv šili čalúnenie pre nábytkársky priemysel. Od minulého roka vyrábajú nábytok. „V najbližšej dobe budú zamestnávať 170 ľudí,“ neskrýva úľavu Lőwy. Z ďalších perspektívnych investorov spomína primátor nemeckú firmu, ktorá vyrába komponenty pre automobilový priemysel, ale i obalový materiál pre potravinársky priemysel. Zaujímavý bude vstup španielskeho výrobcu topánok. „Veľa ľudí má v Šahách skúsenosti s prácou v textilnom priemysle, pretože kedysi pracovali v tunajšej Plete,“ dodáva.
Peňažné zdroje chcú čerpať zo štrukturálnych fondov
Primátor Lőwy úspešne hodnotí spoluprácu s maďarským družobným mestom Vác. Za dôležitý považuje pokus o čerpanie peňazí z eurofondov. „Bol neúspešný,“ hovorí primátor, „ale stmelil nás v spoločnom úsilí. V rámci programu cezhraničného partnerstva v ochrane čistoty družobných regiónov sme získali 133 tisíc eur.“ Tie použijú na hodnotenie vplyvov dopravy na životné prostredie. Chcú ešte požiadať o zdroje na financovanie anylýzy rozvoja infraštruktúry cestovného ruchu.