Matka ťažko chorého Peťka Gocníka: Niekedy sa hanbím za to, kde žijem

Peťko Gocník (17) z Ladomerskej Viesky utrpel pred štyrmi rokmi mozgovú príhodu. Odvtedy je pripútaný na vozík. Rehabilitovať musí chodiť s jeho matkou Katkou až do Maďarska, pretože na Slovensku nie je zariadenie pre pacientov s podobným ochorením. Poisťovňa však zahraničnú rehabilitáciu považuje za nadštandard a neprepláca ju. 

Katka trávi so synom dvadsaťštyri hodín denne. Katka trávi so synom dvadsaťštyri hodín denne. (Zdroj: Lucia Svitková)

LADOMERSKÁ VIESKA. Príbeh sedemnásťročného Peťka, ktorý pred štyrmi rokmi utrpel mozgovú príhodu a celej jeho rodine sa tým zmenil život od základov, sme vám priniesli už minulý rok. Navštívili sme ich preto aj tento rok, aby sme zistili, čo majú nové a či nastali pokroky v Peťkovej liečbe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začalo to bolesťou hlavy

Peťko Gocník bol dieťa ako všetky ostatné. Bavil ho šport, tancovanie i škola. Všetko sa zmenilo v deň, keď ho začala neznesiteľne bolieť hlava. „Na cétečku mu zistili trojcentimetrovú aneuryzmu v centre mozgu a previezli ho na ARO do Banskej Bystrice. Tam ma o všetkom informovali a zároveň oslovili niekoľko nemocníc, ktoré sa zaoberajú neurochirurgiou,“ vysvetľuje Peťkova mama Katarína Gocníková. Chlapca bolo nutné operovať, avšak na Slovensku sa do komplikovanej operácie nikto nechcel pustiť, tak ho previezli vrtuľníkom do Hradca Kráľové.

SkryťVypnúť reklamu

Do Čiech ho priviezli v stredu večer, operovať ho mali v piatok o ôsmej ráno. Lekári to však už ale nestihli. „Pár hodín predtým, o pol tretej, sa Peťo zobudil na to, že je smädný. Potom začal kričať, že ho bolí hlava, tak som zavolala sestričku. Zrazu prestal dýchať, už mu nebilo ani srdiečko. Cieva v hlave mu praskla a mozog  zakrvácal,“ spomína na ťažké chvíle Katka. Lekári začali chlapca okamžite oživovať a následne ho uviedli do umelého spánku.

Dnes už je na tom Peťko podstatne lepšie. Vníma vonkajšie podnety. Vyžaduje si však všetku možnú starostlivosť a tak s ním jeho matka trávi dvadsaťštyri hodín denne. Od doby, kedy sme o Peťkovi písali naposledy, sa zmenilo veľa vecí. Peťkovi rodičia sa koncom februára tohto roka rozhodli vyzvať ľudí, aby im pomohli a vyzbierali sa pre ich chorého syna. Za dva týždne ľudia prispeli rodine Gocníkovcov sumou vyše trinásť tisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu

Aj s pomocou nadácie sa im podarilo za vyzbierané peniaze zakúpiť plošinu aj so špeciálnym bicyklom, na ktorom môže chlapec cvičiť ruky a nohy. Plošina umiestnená pri schodoch do domu zas slúži k ľahšiemu presunu vozíka. Predtým, keď chcela ísť Katka so synom von, museli Peťka prenášať dvaja, nakoľko vozík, na ktorom je pripútaný, váži niečo cez šesťdesiat kilo. „Vďaka tejto plošine chodíme aj častejšie von,“ hovorí s úsmevom. Vďaka špeciálnemu bicyklu, na ktorom denne Peťko cvičí,  dokáže zas lepšie ohýbať svoje ruky a nohy.

Poisťovňa rehabilitácie neprepláca

Najnovšie jeho matka požiadala o nový vozík, keďže na starom sa Peťkovi začala kriviť chrbtica a začali sa prejavovať náznaky skoliózy. Nový vozík, ktorý dali Peťkovi vyrobiť na mieru, je ľahší o štyridsať kíl. Jeho cena je približne dvetisíc deväťsto eur. Podľa štátu mala mladá mamička nárok na preplatenie väčšej sumy vozíka. Prekvapenie však nastalo, keď si bola vziať rozhodnutie od úradu. „Stálo tam, že na vozík musím doplatiť 1 200 eur, pritom mi hovorili, že mi preplatia minimálne 85 percent z celkovej sumy vozíka,“ neskrýva svoje prekvapenie Katka. Kvôli vozíku sa musela dokonca zadĺžiť, len aby ho mohla svojmu synovi zaobstarať. „Vozík má sedemnásť kíl a je parádny,“ teší sa mamička z novej pomôcky, ktorá uľahčí jej synovi život.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem finančnej zbierky ľudia pomáhajú Gocníkovcom aj zbierkou vrchnáčikov. Vďaka nim môžu raz či dvakrát do roka navštíviť kúpele v Maďarsku, ktoré Peťkovi slúžia na rehabilitáciu. Chlapca totiž nikde na Slovensku nechcú zobrať rehabilitovať kvôli tomu, že ma zavedenú tracheostómiu. „Ani poisťovňa nám rehabilitáciu v zahraničí neuhradí,“ hovorí so zármutkom v hlase matka, ktorá do poisťovne veľakrát posielala papiere, faktúry a doklady a nič nepomohlo.

„Pani z poisťovne mi povedala, že to je nadštandard a luxus, že ideme rehabilitovať do zahraničia,. A kam máme ísť, keď nás tu nikde nezoberú?“ nechápavo krúti hlavou. Pritom jej syn má na rehabilitácie nárok dvakrát do roka, ktoré by poisťovňa mala preplatiť. „Je to hanba. Alkoholikom, gamblerom či drogovo závislým tu platia liečenia a chorým deťom nedokážu pomôcť?“ neskrýva svoje rozhorčenie Katka.

Riešenie by videla v tom, keby sa na Slovensku vybudovalo podobné zariadenie ako v Maďarsku alebo keby sa aspoň upravili podmienky v existujúcich rehabilitačných zariadeniach. „Ako je možné, že nezvládnu cvičiť s takýmto dieťaťom, keď ja to doma zvládam?“ Kladie si otázku Katka, ktorá dodáva, že niekedy sa aj hanbí, že žije na Slovensku.

Badá synove pokroky

Aj tento rok absolvovala s Peťkom týždennú rehabilitáciu v Maďarsku, z ktorej sa vrátili prednedávnom. „Ako sme začali chodiť na rehabilitácie do Maďarska, zlepšilo sa mu držanie hlavy, dokonca si začal šúchať oči či vŕtať v nose i zívať, čo predtým nerobil,“ hovorí Katka.

Synove pokroky pripisuje magnetickej stimulácii mozgu, ktorú mu urobili. „Takáto stimulácia obnovuje poškodené centrá v mozgu,“ vysvetľuje. Po štvrtom pobyte v Maďarsku začal v ramene hýbať aj nehybnou rukou. Procedúry majú od rána do večera do bodky naplánované. „Cítime sa tam skoro ako rodina,“ hovorí Katka. Toto zariadenie podľa jej slov navštevuje väčšina Slovákov. „Chodia tam deti, dospelí, či s Parkinsonom alebo inými pohybovými poruchami,“ hovorí Katka.

So synom má Katka doma denný režim, ktorý začína o pol ôsmej ráno. Niekoľkokrát do dňa cvičia, keď je pekne, chodievajú von. Peťko krúti rukami, potom nohami. Nasleduje strečing na žinenkách. Potom znova točenie rúk a nôh, potom cvičenie na bruchu. „Podvečer cvičíme na bokoch v popruhoch. Pomedzi to varím, riadim, žehlím, vysávam,“ hovorí s úsmevom matka, ktorá musí stíhať všetko.

Dokonca s Peťkom hrávajú magnetickú dámu. „Keď ma ide vyhodiť, je taký škodoradostný, najprv sa na mňa pozrie, začne sa smiať a vyhodí ma,“ hovorí s úsmevom Katka, ktorá sa svojmu synovi stále snaží vymýšľať nejaký program a zamestnávať ho. „Či už sa hráme, alebo kreslíme. Aj jeho dve sestry mu robia divadlá a zabávajú ho,“ dodáva. A keď je Peťko rozosmiaty, tak aj kope nohami. Keď mu poviem, aby to spravil, tak to nespraví, iba vtedy, keď sa smeje,“ hovorí.

Aj napriek ťažkému údelu a prognóz lekárov, ktorí vraveli, že Peťko nebude vidieť ani počuť, je podľa Katky jej syn veľký bojovník, ktorý sa nevzdáva. Od prebudenia sa z bdelej kómy sa musel učiť všetko odznova. „Ani by som nepovedala, že on takto zabojuje. Predtým, keď sa mu to stalo, tak sa trošku udrel a už stonal,“ hovorí Katka, ktorá sa teší z každého nového pokroku svojho syna.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žiar

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 987
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 836
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 181
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 433
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 079
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 633
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 222
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 023
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 956
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 284
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 297
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 116
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 502
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Momentka z derby.

Tréner Pohronia označil prehru za zlyhanie.


Ilustračná fotografia.

Vystavené budú v Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


Medveď hnedý.

Na území Slovenska by mali usmrtiť 350 jedincov.


SITA a 1 ďalší 2
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 023
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 72 956
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 284
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 297
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 042
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 116
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 502
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu