ŽARNOVICA. Cieľom projektu Aglomerácia Žarnovica – kanalizácia a čistička odpadových vôd je dobudovať kanalizáciu v meste a zrekonštruovať existujúcu, ktorá už nevyhovuje technickým parametrom. Rekonštrukciu by mali vykonať v celom meste, okrem sídliskovej časti. Projekt bude riešením odkanalizovania mesta a čistenia splaškových vôd. Realizátorom projektu je Stredoslovenská vodárenská spoločnosť v Banskej Bystrici, ktorá požiadala poslancov mestského zastupiteľstva o pomoc pri príprave tohto projektu.
„V súčasnosti je vypracovaná projektová dokumentácia na tento projekt,“ povedala viceprimátorka Alena Kazimírová. K podaniu žiadosti o vydanie územného rozhodnutia a stavebného povolenia vodári potrebujú súhlasy všetkých vlastníkov pozemkov, kadiaľ kanalizácia povedie. Tieto súhlasy sú tiež potrebné k majetkovo-právnemu vysporiadaniu. „Mestské zastupiteľstvo prijalo uznesenie, aby mesto Žarnovica, pokiaľ to bude z právneho hľadiska možné, bolo čo najviac ústretové voči požiadavkám vodárenskej spoločnosti pri riešení problémov, ktoré sa vyskytnú pri príprave a realizácii kanalizácie,“ dodala Kazimírová.
„Stredoslovenská vodárenská spoločnosť chce požiadať o nenávratný finančný príspevok z fondov Európskej únie, ktorý by bol použitý na realizáciu tohto projektu, čo by pre mesto a jeho obyvateľov bolo veľmi výhodné,“ povedala viceprimátorka. Vodárenská spoločnosť už poposielala na podpis zmluvy občanom, tí ich však viacerí naspäť nevrátili. „Nakoľko občania zmluvy nevrátili, zvolalo mesto Žarnovica pracovné stretnutia, ohľadom doriešenia zmlúv potrebných na vydanie stavebného povolenia na túto stavbu, nakoľko nám na tomto projekte záleží,“ vysvetlila Kazimírová.
Na stretnutiach boli prítomní zástupcovia vodárenskej spoločnosti, ktorí odpovedali na otázky občanov. Náklady na celú výstavbu sa predpokladajú vo výške 13,5 milióna eur, celková dĺžka kanalizácie by mala byť 16 104 metrov. „Pokiaľ nebudú občania po roku 2015 vypúšťať svoje odpadové vody do zrekonštruovanej kanalizácie, budú si musieť nakladanie s odpadovými vodami riešiť na svoje vlastné náklady,“ vysvetlila viceprimátorka.
Jediným prípustným spôsobom, kedy občan nebude musieť využívať novú kanalizáciu, je, ak využíva vlastnú vodotesnú žumpu, ktorej obsah bude musieť pravidelne vyprázdňovať. Občan o tomto spôsobe vlastnej kanalizácie musí viesť riadnu dokumentáciu. „Žiadne iné spôsoby nakladania s odpadovými vodami nebudú akceptované,“ povedala viceprimátorka na záver.