BANSKÁ ŠTIAVNICA. Hrob na banskoštiavnickej kalvárii, ktorý sa pri jeho nedávnej obnove zmenil z miesta odpočinku neznámeho vojaka na hrob príslušníka Červenej armády, červenoarmejca – osloboditeľa, je označený nesprávne. Definitívne to potvrdil rezort vnútra. Ten celú situáciu začal preverovať na náš podnet ešte v máji po tom, čo nová podoba hrobového miesta nepríjemne zaskočila mnohých miestnych.
Pamätník označenie nazval nezmyslom
Celá udalosť vyvolala búrlivé diskusie, 70. výročie konca II. svetovej vojny si totiž mesto, ktoré dalo hrobové miesto nedávno obnoviť, pripomenulo okázalo priamo na mieste, a to spolu s bývalým veľvyslancom v Rusku Jozefom Migašom či ruským veľvyslancom na Slovensku.
„Je to nezmysel,“ povedal vtedy o novom označení pamätník Ľudovít Dupal (88), ktorý hrob na kalvárii vnímal už pred vojnou.
Ako reakciu na náš článok nám onedlho ďalšie svedectvo poslala dcéra Valérie Bernáthovej (nar. 1927). „Mamina má výbornú pamäť. Požiadala ma, aby som vám napísala, že sporný hrob je hrobom neznámeho vojaka z prvej svetovej vojny. Od detstva si pamätala, že pri každej návšteve kalvárie na ňom s mamkou zapaľovali sviečku a doniesli kvietky ako spomienku na mladého akademika Titusa, švagra starej mamy Ondrejkovičovej, ktorý patril medzi prvé obete prvej svetovej vojny,“ napísala.


Ministerstvo: K náprave dôjde budúci rok
„Podľa príslušného evidenčného listu je v jednotlivom hrobe pochovaný František Brož narodený v roku 1897, ktorý zomrel v roku 1919 na následky zranení,“ prikláňal sa už v máji k nesprávnemu označeniu hrobu aj rezort vnútra.
„Na základe vášho podnetu sme začali celú záležitosť riešiť v spolupráci s mestom Banská Štiavnica. Ak sa rozpor v označení potvrdí, bude zo strany mesta vykonaná náprava,“ napísala už vtedy Michaela Paulenová z tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra SR. Totožnosť pochovaného neznámeho vojaka si však rezort najskôr nechal potvrdiť u historikov v Česku. Stanovisko Vojenského historického archívu v Prahe potvrdilo, že vojnový hrob je z 1. svetovej vojny a „je v ňom pochovaný František Brosch.“
„Ministerstvo v spolupráci s mestom zabezpečí, aby bol hrob označený správne,“ informoval nás rezort. K náprave by malo dôjsť v budúcom roku.
Mesto zatiaľ mlčí
Primátorka Banskej Štiavnice Nadežda Babiaková (Smer-SD, SNS, SMS) nám na naše otázky v súvislosti s chybou v označení miesta posledného odpočinku neodpovedala, nezdvihla nám ani telefón.Ešte v máji však tvrdila, že mesto postupovalo na základe podkladov z roku 2009, ktoré mala k dispozícii miestna správa cintorínov.
Ani po takejto chybe, ktorá navonok pôsobí ako falšovanie histórie, ministerstvo systémové opatrenia nechystá. „Tento prípad nesprávneho označenia vojnového hrobu je zatiaľ jediným prípadom, ktorý evidujeme,“ zdôvodnilo. Za udalosťou pritom vidí omyl, nie úmysel. Dnes starostlivosť o takéto miesta odpočinku vrátane ich označovania definuje zákon o vojnových hroboch.
„Ak sa situácia v tejto oblasti zmení a budeme evidovať zvýšený počet takýchto prípadov, nevylučujeme prijatie príslušných opatrení,“ odpovedali nám z tlačového odboru rezortu.