HODRUŠA-HÁMRE. Problémy so zosuvom v Hodruši-Hámroch, ktoré ohrozujú ľudí aj majetok, začala v týchto dňoch riešiť košická spoločnosť Geokontakt. Podľa rezortu životného prostredia, ktorý bol v prípade sanácie havarijného stavu objednávateľom, riešenie spočíva vo vybudovaní pilótovej steny a v odvodnení miesta. Zdroje na práce s rozpočtom asi 400-tisíc eur poskytol Environmentálny fond.
Trhliny na stenách
Svah na ľavom brehu Dolnohodrušského tajchu sa vplyvom výdatných zrážok zaktivizoval už pred časom. Obec preto ešte v auguste vyhlásila mimoriadnu situáciu a podnikla niektoré bezpečnostné opatrenia.
„Na niektorých miestach nám klesla cesta k lyžiarskemu stredisku Salamandra Resort, problémy to znamenalo aj pre prístup do stále prevádzkovanej bane Rozália. Na pár chatách sa objavili trhliny a pukliny v stenách v šírke až 10, 15 centimetrov,“ opísal situáciu, pre ktorú povolali odborníkov na geológiu a statiku, starosta obce Hodruša-Hámre Jozef Uram.
Na viacerých miestach natiahli pásky zakazujúce vstup, pre stav komunikácie obmedzili aj dopravu. „Dnes už sa na mieste pracuje, mimoriadna situácia ale trvá ďalej. O ďalších krokoch budeme informovať,“ dodal.
Zosuv podľa ministerstva životného prostredia ohrozuje aj samotnú nádrž a niektoré z jej úloh. „Voda po napustení jazera môže po preliatí hrádze ohroziť životy a majetok obyvateľov,“ popísal riziko hovorca rezortu Maroš Stano.
Budúcnosť v rekreácii
Vodohospodári začali s rekonštrukciou Dolnohodrušského tajchu ešte v novembri 2013, ukončili ju v júni tohto roku. Práce na sanácii zosuvu má firma podľa ministerstva ukončiť do konca tohto roka. Tajch by mal aj v budúcnosti opäť slúžiť na rekreáciu a kúpanie.
„S napúšťaním nádrže začneme ihneď, ako sa skončia sanačné práce, pričom chceme ešte podľa požiadavky obce upraviť aj časť príjazdovej komunikácie do priestoru nádrže, aby sa vytvorila miestna rekreačná pláž,“ informoval hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku, š.p., Ľuboš Krno.
Ako v prípade obnovy ďalších historických tajchov aj tu vodohospodári avizujú vyšší komfort pre návštevníkov. „Súčasťou rekonštrukcie bolo aj vybudovanie prístupových schodov do nádrže na bezpečný vstup do vody,“ pripomenul Krno s dôvetkom, že na rekreáciu budú môcť slúžiť aj plochy, ktoré sa takto v minulosti využiť nedali.
Výstavbu nádrže v rokoch 1743 a 1744 viedol Samuel Mikovíny. Ako jediná z miestnych tajchov slúžila až donedávna baníkom. Samotná generálna oprava tajchu sa uskutočnila za asi 1,5 milióna eur.