HODRUŠA-HÁMRE. Študenti z hodrušskej Súkromnej strednej umeleckej školy sa pred niekoľkými dňami zúčastnili výstavy Hodiny a klenoty, ktorej súčasťou bola aj celoslovenská súťaž Študentský šperk 2015. V súťaži sa im podarilo obsadiť všetky tri miesta. „Získať všetky tri ocenenia sa počas histórie súťaže nepodarilo ani jednej škole na Slovensku,“ neskrýval nadšenie zástupca riaditeľa školy Dušan Zliechovec.
Témou boli kvety
Tohtoročnou hlavnou témou súťaže bola Flóra – farebný svet. Podmienkou bolo, aby boli všetky súťažné šperky vyrobené zo striebra. Víťazom sa stal zlatník Martin Šimek (21) so svojím náhrdelníkom, ktorému dominoval strieborno-medený vylisovaný lístok v tvare liečivej byliny Ginko. Do detailu prepracovaný neprehliadnuteľný šperk ozdobil malými farebnými drahokamami.

Hneď za ním, na druhej priečke sa umiestnila Katarína Víznerová (17), ktorá študuje odbor zlatník, klenotník. Jej šperk sa od iných odlišoval už na prvý pohľad a práve svojou inakosťou si získal porotu. Katarína svoj šperk ozdobila sušenými kvetmi, ktoré zaliala do živice. „Veľmi ma na sušených kvetoch fascinuje to, ako si dokážu zachovať tvar, farby a tú krásu,“ vysvetlila dôvod, prečo si ich vybrala. Výroba náhrdelníka jej trvala niekoľko týždňov. Okrem vyrábania šperkov Katku baví aj odevný dizajn. „Baví ma navrhovať oblečenie,“ prezradila.

Trojicu úspešných hodrušských klenotníkov uzatvorila Edina Kováčová. Predstavu, ako by mal vyzerať jej šperk, nemala. „Avšak keďže odmalička háčkujem, chcela som tam mať niečo háčkované,“ vysvetlila umelkyňa, ktorá si modré kvety do svojho šperku vlastnoručne uháčkovala. Výroba tohto šperku jej trvala takmer štyri týždne.

Študentky Miška Tóthová a Monika Krnáčová síce ocenenie nezískali, no ich šperky aj tak priťahovali obdivné pohľady ľudí. Obe mali o tom, ako by mali vyzerať ich šperky, jasnú predstavu už od začiatku. „Chcela som urobiť niečo farebné, čo človeku ihneď udrie do očí,“ vysvetlila Miška, ktorá vyrobila farebný náhrdelník.
Použila pri ňom farebné laky na nechty a živicu. Moniku Krnáčovú zas odjakživa fascinovali kamienky, ktorými svoj šperk ozdobila. Kamienky zvolila vo svojich obľúbených farbách, fialovej a ružovej. Zaujímavosťou je, že si Monika vlastnoručne vyrobila aj tunel, ktorý nosí v uchu.


Zaujali miestneho zlatníka
Výrobky mladých klenotníkov hodnotila odborná porota, ktorá sa skladala z významných akademických maliarov, klenotníkov či zlatníkov. Z úspechov svojich študentov bol nadšený aj samotný zástupca.
„Deti mali dosť ťažkú tému, ale myslím, že ju zvládli viac než dobre,“ povedal Zliechovec a dodal: „V takej malej doline, ako je Hodruša-Hámre, v takej skromnej malej škole sa snažíme uchovať remeslo v podobe zlatníkov a klenotníkov, ktorí našu školu aj seba reprezentujú v pozitívnom svetle.“
Všetky dievčatá však priznali, že výroba takýchto šperkov nie je jednoduchá. „Človek musí mať umelecké cítenie a navyše musí byť veľmi trpezlivý,“ zhodli sa. Pri otázke, či sa chcú výrobe klenotov a šperkov venovať aj v budúcnosti, sa umelkyne zhodli tiež.
Šperky študentiek z hodrušskej umeleckej školy zaujali natoľko, že školu navštívil miestny zlatník, ktorý študentkám ponúkol prácu či prax v jeho firme. Zdá sa, že dievčatá budú mať po ukončení školy o prácu postarané.