NOVÁ BAŇA. Miesto, kde ľudia budú môcť priniesť čokoľvek, čo doma nepoužívajú a urobiť tak radosť iným, vznikne aj v Novej Bani. Mesto sa v spolupráci s komisiou kultúry a miestnymi dobrovoľníkmi rozhodlo pridať k šesťdesiatim mestám na Slovensku a otvoriť takzvanú Zónu bez peňazí.
Nevyhadzujte, radšej darujte
Akcia bude trvať dva dni, a to od piatku (27. 11.) od 13. do 20. hodiny a v sobotu (28. 11.) od 8. do 13. hodiny. „Zámerne sme vybrali taký čas, keď centrom mesta prechádza najviac ľudí, rovnako miesto konania sme vybrali blízko zóny, kam ľudia chodia na víkendový nákup,“ vysvetlila jedna z organizátoriek Zóny bez peňazí Lívia Polcová. Akcia sa bude konať v priestoroch Základnej umeleckej školy v Novej Bani.
Ľudia budú môcť priniesť čokoľvek, čo je ešte funkčné a pekné a čo môže niekomu urobiť radosť – napríklad knihy, CD, hračky, oblečenie, obuv, bižutériu či bytové doplnky a spotrebiče. „Zóna nie je len miestom, kde ľudia prinesú nepotrebné a nepoužiteľné veci. Treba mať na pamäti, že toto nie je odpadkový kôš. Ide o veci, ktoré sú pekné a ľuďom sa zrazu prestali páčiť či ich prestali používať a nechcú ich vyhodiť,“ vysvetlila organizátorka.
Ľudia môžu ponúknuť aj svoje služby
Zaujímavosťou je, že okrem hmotných vecí tu ľudia budú môcť ponúknuť aj svoje služby. „Či už to bude doučovanie angličtiny, upratovanie, stráženie detí či pílenie dreva,“ vymenovala príklady Polcová. Ak niekto bude mať záujem o službu alebo ju bude chcieť ponúknuť, vyplní na mieste predtlačený lístok.
Hlavnou myšlienkou celej novembrovej akcie je urobiť krajšie Vianoce tým, ktorí si ich nemôžu pre nedostatok peňazí dovoliť. Ďalším z cieľov akcie je podporiť medzi ľuďmi recyklovanie a výmenu vecí, ktoré už nepotrebujú, no zároveň ich nechcú vyhodiť.
„Cením si najmä malé cielené darčeky, venované pre radosť a potešenie druhého. Hodnota daru nemusí byť peňažná, ale úprimná. Ľudia nemusia kupovať nové veci, aby nimi potešili svojho blízkeho, pokojne to môžu byť pekné veci práve zo Zóny bez peňazí,“ povedal celoslovenský organizátor Manik, zakladateľ komunitného Projektu Život.
Veci, ktoré zostanú, dobrovoľníci prerozdelia organizáciám venujúcim sa bezdomovcom, imigrantom, prípadne knihy knižniciam, školám, hračky a detské oblečenie materským centrám.