ŽARNOVICA. O osude takzvaného horného kaštieľa týčiaceho sa nad Žarnovicou rozhodovali poslanci na poslednom mestskom zastupiteľstve. Terajší majitelia kaštieľa ho totiž ponúkli mestu na predaj. Mesto však návrh na kúpu kaštieľa neschválilo, keďže celkové náklady na jeho ďalšiu rekonštrukciu by presiahli 400-tisíc eur.
Predávajú ho na internete
„Za cenu, za akú je momentálne kaštieľ v ponuke, to my ako finančná komisia neschvaľujeme, keďže sumou, za ktorú sa kaštieľ ponúka, mesto v tomto rozpočte nedisponuje,“ povedala za finančnú komisiu poslankyňa Jana Vavrová (SMER-SD).
Rozhodnutie tiež odôvodnila tým, že nielen rekonštrukcia, ale aj samotná prevádzka kaštieľa by mesto stála ďalšie nemalé výdavky, ktoré môžu využiť na iné priority mesta, ako sú rekonštrukcia škôlky či vybudovanie chodníka k závodom.
Terajší majitelia okrem ponuky mestu zverejnili zámer na predaj kaštieľa aj na internete. Kultúrnu pamiatku tam ponúkajú za 175-tisíc eur. Mestu kaštieľ ponúkli za nižšiu sumu, no aj tak na ňu momentálne nemá vlastné prostriedky.
„Ak by sa našli vhodné finančné prostriedky z eurofondov alebo iných zdrojov, mesto by nemalo problém v budúcnosti kaštieľ odkúpiť,“ povedala viceprimátorka Alena Kazimírová. Zdôraznila však, že prioritou mesta naďalej zostáva rekonštrukcia škôlky na Ul. Andreja Sládkoviča a vybudovanie chodníka na Ul. Partizánskej vedúceho k firmám.
O téme kaštieľa mesto rokovalo so splnomocneným zástupcom majiteľky objektu Gabriely Czetoovej, Martinom Vičanom, ešte v októbri . Vičan informoval o všetkých úpravách, ktoré sa majiteľom doteraz na kaštieli podarilo uskutočniť.
„Objekt kaštieľa kúpila sestra v dražbe, kde mala okrem kúpy aj výdavky na poplatky, ako geodetické zameranie celého objektu,“ vysvetlil a zároveň poznamenal, že majiteľka následne musela dať vypracovať statický posudok budovy, projekt na obnovu hradného múru. „Na základe výzvy mesta sme oplotili celý areál a osadili novú bránu, nakoľko sa tam schádzala mládež a vandali,“ povedal vtedy Vičan.
Bude z neho stredisko?
Ďalšou z radu úprav, ktoré podľa brata majiteľky na kaštieli a v okolí kaštieľa uskutočnili, bol výrub stromov a krovín, ktoré museli dať odviesť a následne zlikvidovať. „Na základe požiadavky pamiatkarov museli majitelia kaštieľa dať vypracovať archeologický výskum, prípravu územia a následné planírovanie, ktoré ešte v súčasnej dobe prebieha,“ dodal Vičan.
Ako ďalej pokračoval, majitelia už dali vypracovať štúdiu na obnovu a následné využitie kaštieľa. Štúdia sa týka predovšetkým dispozičného, hmotného a funkčného využitia kaštieľa, návrhu architektúry, interiérov. Okrem tejto štúdie mali dať vypracovať aj statické posúdenie strechy kaštieľa.
Strecha je podľa statikov v dobrom stave. Ako sa vyjadril Vičan, krov je zdravý a nie je ho potrebné vymieňať, okrem miest, kde voda poškodila drevo.
Vičan si myslí, že do nehnuteľnosti už investovali dostatok financií. Dostali aj dotáciu na obnovu hradobného múru, ktorá však nepostačovala na pokrytie všetkých nákladov.
Ostatné náklady mali platiť z vlastných zdrojov. Takisto museli vracať dotáciu na strechu, keďže im v tej dobe pamiatkari nariadili vykonať geologický a geografický výskum, čo ich stálo tiež nemalé finančné prostriedky.
Kaštieľ odkúpila Gabriela Czetoová ešte v roku 2009 za približne 33-tisíc eur. Jej zámerom bolo a ešte stále je urobiť z kaštieľa polyfunkčný objekt, kde by sa nachádzala sobášna sieň, knižnica, miestnosti na stretávanie občanov, kaviareň, šatne či školiace stredisko.
Podľa slov Vičana majú záujem opravu kaštieľa dokončiť. Na vtedajšom rokovaní sa mal dokonca vyjadriť, že by možno kaštieľ od svojej sestry odkúpil a sám by ho zrenovoval.
Či to však skutočne bude tak a či kaštieľ nakoniec neskončí v rukách iného majiteľa, ukáže až čas. ⋌