LUTILA. Dychovka Lutilka funguje v obci už osemdesiat rokov. Za ten čas sa v nej vystriedalo niekoľko desiatok hudobníkov, svoju tradíciu si zachovala až dodnes. Pred rokom sa vedenia skupiny ujal Lutilčan Eduard Čierny, ktorý sa rozhodol pokračovať v šľapajách svojho otca, ktorý v skupine pôsobil tridsať rokov.
S novými nástrojmi i piesňami
Do Lutilky nastúpil Eduard zhruba pre rokom. „Skupina mala všelijaké obdobia. Aj slávne, aj menej slávne. Ja som tam prišiel v období, keď pomaly začínala upadať, tak som sa to rozhodol zmeniť,“ vysvetľuje.
Spoločne s ostatnými členmi kapely sa im podarilo zmobilizovať sa a taktiež vynoviť repertoár skupiny, ktorý sa dovtedy zameriaval len na dychovú hudbu, o nové piesne. „Chceli sme podať latku interpretácie dychovej hudby v podaní amatérskych muzikantov na čo najvyššiu úroveň,“ hovorí Eduard.
S rozbehnutím skupiny členom veľmi pomohla aj obec, ktorá im zakúpila nové nástroje. Na pomoc kapele prišli aj noví hudobníci. „Aj vďaka nim sa nesmierne pozdvihla úroveň skupiny,“ hovorí.
Lutilku momentálne tvorí šestnásť členov, mužov aj žien. Tvorbe ľudovej hudby zostali verní. Za tento zaznamenali niekoľko úspechov, ako napríklad prvé miesto na Bellovom festivale v Kremnici, odkiaľ postúpili na celoštátnu súťaž v Lednických Rovniach. Tam obsadili tretie miesto.
No a najnovším a zatiaľ najväčším úspechom skupiny je vydanie ich prvého vlastného CD, ktoré okrem klasickej dychovej hudby obsahuje aj päť vlastných skladieb, na ktorých sa spolupodieľal aj Eduard. Ich skladby sú práve o Lutile a o jej krásach, ktoré vyzdvihujú. Texty a hudbu k piesňam im pritom trvalo vytvoriť iba mesiac.


Album pokrstia vo februári
Prvé CD skupiny Lutilka by malo byť uvedené do života v Lutile 7. februára 2016 za účasti známej dychovkovej kapely z Moravy. Plány má Eduard do budúcna jasné. „Nastavili sme si latku tak vysoko, že podliezť ju už nechceme,“ hovorí smelo.
Kapela plánuje do budúcna rozšíriť svoj repertoár a najmä, osloviť svojou hudbou aj mladších poslucháčov či nových budúcich členov.
„Chceli by sme poňať klasickú dychovú hudbu modernejším spôsobom,“ prezrádza kapelník.
Na CD sa nachádza dvanásť skladieb, vrátane piatich vlastných. Svoj prvý album nahrávala skupina v miestnom kultúrnom dome, keďže v štúdiu by to bolo pre tak početnú kapelu problematické. „Chlapci zo štúdia prišli do Lutily a celý album sa nahrával na pódiu,“ vysvetľuje Eduard.
Nahrávalo sa iba dva dni, a to v piatok a v sobotu. „Bolo to dosť náročné, trvalo to až desať hodín, ale s výsledkom sme nadmieru spokojní,“ dodal. Najbližšie skupina ešte bude dohrávať v štúdiu posledné sólové spevy a klavír. CD skupiny Lutilky by malo vyjsť v počte päťsto až osemsto kusov a bude voľne predajné.
Album je určený prevažne starším ľuďom, no Eduard sa už stretol aj s tým, že ho oslovili mladší poslucháči, ktorí bežne dychovú hudbu nepočúvajú, že sa na ich album tešia.
„Chcel by som sa poďakovať všetkým, ktorí pri príprave CD alebo inak pomáhali. Či už obci alebo členom, ktorí robia to, čo ich baví bez nároku na honorár, len tak, z lásky,“ hovorí.
Ďalším smelým plánom, ktorý by skupina chcela uskutočniť, je natočenie videoklipu k jednej z ich piesní. Vo videoklipe by chceli poukázať najmä na obec a na všetko, na čo sú v nej hrdí. Nemali by chýbať ani letecké zábery.