BREHY. Fotokniha s názvom Hodnoty pre budúcnosť, obsahujúca historické fotografie z obce Brehy, uzrela svetlo sveta len nedávno. V knihe sa nachádza 275 fotografií a každá si nesie svoj príbeh.
Na jej tvorbe spolupracovali dôchodcovia z Brehov, Anton Stašov (69) spoločne so svojou družkou Annou Lizákovou (67). Partneri v minulosti pracovali na oddelení kultúry v obci, preto im je kultúra odjakživa blízka. V obci v minulosti organizovali aj počítačové kurzy pre seniorov.
Obsahuje stovky fotografií
„Táto fotokniha je určená ako posolstvo pre budúce pokolenia. Chceli sme im takto ukázať, ako žili ich predkovia,“ vysvetľuje Anton a dodáva: „Vo fotoknihe som chcel sčasti ukázať, ako žili naši predkovia, ako sa obliekali, ako trávili svoj voľný čas, ak nejakí mali.“ Mnoho fotografií, ktoré sa v knihe nachádzajú, zozbierala Antonova partnerka, Anna Lizáková spoločne s jej sestrou Etelou Siklienkovou. Niektoré priamo od obyvateľov obce Brehy, ktorí ich dobrovoľne poskytli.
„Fotky, ktoré v knihe ľudia môžu vidieť, fotila či zbierala moja mama po celý život,“ hovorí Anna, ktorá sa rozhodla odložené staré fotografie jej matky takýmto spôsobom zachovať. V knihe môžu čitatelia nájsť fotografie z oblasti cirkevného života, školstva, dobrovoľníckych akcií, dedinského divadla, kultúrnych podujatí či z obecnej svadby. Identifikovať ľudí na fotografiách pomáhali autorom priamo miestni.
„V kultúrnom dome sme pripravili videoprojekciu, kde sme ľuďom fotky premietali a oni ich potom identifikovali a pomáhali nám zistiť, kto sa na nich nachádza a pri akej udalosti fotky vznikli,“ vysvetľuje Anna. Pri identifikácii prišli aj na to, že sa na niektorých fotografiách nachádza Annin otec ako malé dieťa.
Záver knihy obsahuje farebné fotografie so súčasnosti, ktoré Anton porovnal s fotografiami z minulosti. „Aby mali ľudia lepšiu predstavu, ako sa žilo vtedy a ako sa žije dnes,“ hovorí.
Fotoknihu si však záujemcovia nebudú môcť zakúpiť, keďže vyšla v počte iba dvadsaťpäť kusov. Aj tie však už porozdávali rôznym inštitúciám.



Vydali už niekoľko kníh
Ohlasy na fotoknihu boli od ľudí pozitívne. „Keby si ju chcel ktokoľvek prelistovať a popozerať, pokojne ju požičiame,“ hovorí Anna. Anton ju dopĺňa: „Z pohľadu na tieto fotografie, či už v blízkej alebo ďalekej budúcnosti, sa budú môcť vrátiť do čias svojich predkov. Ako sa obliekali do kostola, do školy, ako oddychovali. Identifikácia konkrétnych osôb, ktoré sú na fotografiách, je dnes už dosť ťažká, nie to už v budúcnosti. Poslaním však nie je opis ich života, ale jeho zobrazenie.
Potomkovia si môžu pri pohľade na niektoré fotografie pošpekulovať, že táto osoba môže byť ich prababkou či pradedkom. No určite je isté, že niekto z nich je ich praprapredok,“ hovorí s úsmevom. Fotokniha Hodnoty pre budúcnosť nie je prvá, ktorú dôchodcovia uviedli do života.
Antonovi sa už pred tým podarilo vydať niekoľko kníh o obci a živote v nej. Prvú knihu o histórii obce Brehy spísanú práve zo zápiskov Anninej matky vydali pri príležitosti 725. výročia vzniku obce. „Bolo by nám ľúto, keby zápisky mojej mamy neuzreli svetlo sveta a tak sme sa rozhodli vydať tieto knihy,“ hovorí Anna.
Ďalšou knihou, ktorú Anton vytvoril, bolo porovnanie života v Amerike a na Brehoch. „Vtedy som vycestoval do Ameriky a robil som si fotografie, ktoré som v knihe porovnal s fotografiami rovnakých situácii na Slovensku,“ hovorí o ďalšej zaujímavej knihe Anton. Túto knihu Anton vytvoril na vlastné náklady. Do budúcna plánujú vydať ešte jednu, zloženú z ľudových piesní, nielen z Brehov.
„Moja mama celý život chodila a počúvala ľudí, ako si tie piesne spievajú. Je ich okolo päťsto,“ hovorí. Ak získajú potrebné finančné prostriedky, kniha by mohla vyjsť niekedy v budúcom roku. „Aspoň sa v zime nebudeme nudiť,“ hovoria s úsmevom dôchodcovia.