Utorok, 23. január, 2018 | Meniny má Miloš

Parádny úspech: Žiar má majstra Slovenska v cyklokrose!

Vyvrcholením cyklokrosovej sezóny sa v Košiciach stali majstrovstvá Slovenska, ktoré boli zároveň posledným trinástym kolom pohára BIKE PRO.

Stupne pre víťazov.(Zdroj: CK MŠK)

ŽIAR NAD HRONOM. Domáci šampionát zorganizovali agilný Cyklistický klub Pro Sport Team Košice v spolupráci s mestom na vysokej, športovej a spoločenskej úrovni.

Vytúžený titul

O vynikajúci výsledok pre žiarsku cyklistiku sa na tomto šampionáte postaral junior MŠK Ján Gajdošík, ktorý bezchybným výkonom na trati získal pre žiarske farby vytúžený titul majstra Slovenska. Vybojoval si tak priamy postup na majstrovstvá sveta v cyklokrose, ktoré sa konajú koncom januára 2016 v belgickom Hausden-Zolder.

Majstrovská trať viedla nesmierne náročným 2,5 kilometrov dlhým okruhom v areáli ZŠ M. Lechkého na sídlisku KPV v Košiciach s povrchmi, 15 percent asfaltové cesty, 15 percent škvára a 70 percent trávnaté plochy. Na trati bolo všetko, čo patrí k cyklokrosu. Nechýbali schody, umelé prekážky, dlhé a rýchle úseky na škváre, ako aj prechody cez rôzne povrchy. Takáto trať „hodná šampionátu“ si však vyžadovala od pretekárov maximálnu koncentráciu.

Kategória mladších žiakov štartovala ako prvá na dvadsať minút a v nej zastupovali Cyklistický klub MŠK Žiar nad Hronom pretekári Rastislav Paulík a Michal Holic. Paulík nakoniec obsadil nepopulárne štvrté miesto, ale za výkon si zaslúži uznanie. Michal Holic v závere výkonnostne nestačil a obsadil trináste miesto.

Zdravotné problémy

V kategórii starších žiačok reprezentovali MŠK Simona Záhorcová a Viktória Paulíková. Dievčatá napriek značným zdravotným problémom nastúpili na štart, zabojovali a obsadili vo svojej vekovej kategórii, Záhorcová druhé a Paulíková štvrté miesto.

Najpočetnejšie zastúpenie mali Žiarčania v kategórii kadetov, kde horúcim kandidátom na titul bol vedúci pretekár Slovenského pohára Adam Foltán. Jeho najväčší súper Matej Blaško z CyS Žilina prišiel na tohtoročný šampionát skutočne veľmi dobre pripravený a po neúprosnom boji na trati porazil Foltána a získal titul. Táto dvojica zviedla na trati krásny súboj, divácky veľmi atraktívny až do poslednej chvíle a výkonnostne rozdielom triedy odskočila ostaným pretekárom. Napriek druhému miestu na šampionáte získal Adam Foltán prvenstvo v seriáli pretekov Slovenského pohára BIKE PRO 2015. Nestratili sa ani ostatní žiarski kadeti, keď všetci obsadili umiestnenie v prvej desiatke. Matúš Černek šieste, Andrej Zelina ôsme a Matej Záhorec desiate miesto.

Želiezko v ohni

Aj v kategórii juniorov mal Cyklistický klub MŠK Žiar nad Hronom želiezko v ohni. Ján Gajdošík sa na tohtoročný šampionát pripravil zodpovedne, nenechal nič na náhodu a po krásnom výkone na trati zvíťazil a potvrdil, že titul je v správnych rukách. Druhé a tretie miesto obsadili cyklisti ŽP Šport Podbrezová Jakub Varhaňovský a Slavomír Kujan. Adrián Foltán sa po majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike v USA, opäť zapojil do prípravy, absolvoval cyklokrosový šampionát a obsadil ôsme miesto.

Za predvedené výkony počas celého priebehu seriálu Slovenského pohára BIKE PRO v cyklokrose 2015, ako aj na republikovom šampionáte, patrí všetkým pretekárom uznanie a poďakovanie. Poďakovanie za pomoc a podporu patrí aj celému realizačnému tímu a zapáleným rodičom.