M. LEHOTA/V. LEHOTA. Tradičná gajdošská kultúra tradovaná v Malej aj Veľkej Lehote sa teší svetovému úspechu.
Dostala sa do prestížneho Zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Lehoťania tak môžu byť právom hrdí.
„Samozrejme, zápisu do UNESCO sa tešíme, lebo táto tradičná kultúra a ľudový nástroj si to zaslúžia,“ neskrýva nadšenie starostka Veľkej Lehoty Marta Šmondrková.
Z generácie na generáciu
Výroba gájd a samotná hra na tento nástroj, predovšetkým na trojhlasných gajdách, sa podľa jej slov v obci traduje odnepamäti.
Gajdy sa v minulosti využívali nielen ako pastiersky nástroj. Lehotskí gajdoši hrávali na do tanca pri rôznych slávnostných príležitostiach doma aj v okolí, často na svadbách či počas fašiangov.
Vo Veľkej Lehote tradíciu udržiavajú už štyridsať rokov aj v Gajdošskej folklórnej skupine, ktorú vedie Dominik Garaj. Gajdošskú kultúru si v rodine Garajovcov odovzdalo už niekoľko generácií. Skupina so svojimi vystúpeniami na rôznych kultúrnych podujatiach, folklórnych festivaloch a súťažných prehliadkach získava pravidelne ocenenia a šíri tak dobré meno gajdošskému folklóru a zároveň zviditeľňuje obec a jej zvyky.


Organizujú niekoľko festivalov
„Nositeľom tradície je v našej obci rod Garajovcov. Dedo a otec svetoznámeho gajdoša Dominika a jeho brata Bernarda Garaja, ktorý vlani oslávil osemdesiat rokov, majú pokračovanie vo svojich synoch, Pavlovi Garajovi a Bernardovi Garajovi mladšiemu,“ dodáva starostka.
K tradíciám, ktoré spestrujú život obyvateľom obcí Malá a Veľká Lehota, patrí aj známy festival Gajdošské fašiangy s medzinárodnou účasťou. Trojdňové podujatie sa začína každoročne posledný piatok pred Popolcovou stredou a vrcholí fašiangovou zábavou. Podľa zvykov fašiangovníci v krojoch prejdú celú obec od domu k domu.
Vo Veľkej Lehote sa pravidelne konáva i letný Detský folklórny festival Pod Inovcom.