ŽIAR NAD HRONOM. Autorka Pozitívnych rozprávok, ktoré svojou odlišnosťou od ich hrôzostrašných predlôh nadchli vlani deti aj rodičov, má na konte ďalšie CD s názvom Bájky spod baobabu. Pod vianočným stromčekom si tak deti tento rok mohli nájsť darček v podobe poučných príbehov zvieratiek z Afriky.
Inšpirovali ju kolegovia
K výletu na iný kontinent inšpirovali Michaelu Pribilincovú kolegovia, ktorí sú detskému publiku nielen v regióne známi ako dvojica škriatkov, a ich pesničkové CD Lolo a Piškót na safari. Od klasických rozprávok sa psychologička a v súčasnosti riaditeľka Mestského kultúrneho centra v Žiari nad Hronom posunula k bájkam.
„Sú to krátke príbehy o zvieratách. Každý z nich pritom v sebe skrýva ponaučenie. Napríklad, keď sa niekomu vysmievaš, môže sa ti to vrátiť, či, keď má niekto stále hlavu v oblakoch, mal by aspoň počúvať tých, čo stoja nohami pevne na zemi. Do niektorých sme skryli aj hádanky,“ priblížila.
Zvieratá nahovoril herec Roman Pomajbo, ktorý je známy aj z one man šou Ocko. „Práve tento jeho potenciál som chcela využiť. Má to pôsobiť, ako keď ocko číta rozprávky svojim deťom a mení pri tom hlas podľa toho, aké zviera práve predstavuje,“ objasnila, prečo si na spoluprácu vybrala práve Pomajba.

Radí sa so synom Peťkom
Aj v prípade bájok sa autorka snažila deti zbytočne nedesiť. „V desiatich príbehoch príde o život len jedno zvieratko,“ povedala s úsmevom a s dôvetkom, že deti skôr či neskôr aj tak pochopia, že v prírode to tak chodí.
Práca na textoch ju pohltila, oproti vlaňajším Pozitívnym rozprávkam však pre ňu bola tvorba druhého audio cédečka jednoduchšia.„Bájky sú krátke útvary, sú pútavejšie, je v nich menej rozprávača,“ vysvetlila.
Aj tentoraz bol veľkým poradcom autorky jej päťročný syn, s ktorým sa aktuálne pripravujú na Vianoce. „Veľmi mi pomáhal Peťo, ktorý ma usmerňoval, aby to pre 4-, 5-ročného poslucháča nebolo príliš komplikované. Stávalo sa, že som pôvodnú verziu zjednodušila a upravila tak, ako mi poradil. Je pre mňa najlepšou spätnou väzbou. Hovoril mi: Nie, maminka, toto veľmi nechápem, daj to radšej takto,“ opísala domácu tvorivú spoluprácu.

Zvieratá ožijú v ilustráciách
Bájky spod baobabu sú už v ponuke kníhkupectiev a možno si ich objednať i cez webovú stránku Pozitívnych rozprávok.Čoskoro by k nim mala pribudnúť aj ich knižná verzia s hravými ilustráciami oceňovanej medovnikárky a všestrannej umelkyne Andrey Pribilincovej.
„Audio CD je fajn, ale chcem, aby rodičia mohli deťom rozprávky čítať, prezerať si spoločne obrázky a tráviť spolu s nimi čas. Podobne už pracujeme aj na tlačenej podobe prvých Pozitívnych rozprávok. Vyžadujú si ju mamičky, ktoré mi píšu, volajú, a ja sa im snažím vyjsť v ústrety,“ zdôvodnila.
Chce motivovať deti
Keď si Michaela pred časom vymyslela koncept pozitívnych rozprávok, myslela si, že vydá jedno CD a bude to pre ňu uzavretá kapitola. Nečakané množstvo pozitívnych reakcií od rodičov aj od malých poslucháčov ju ale motivuje pokračovať.
„Zatiaľ to beriem ako svoje hobby, mám svoju prácu a som hlavne mamou. V budúcich rokoch sa ale chcem zamerať najmä na pozitívnu literatúru pre deti. V ponuke je totiž množstvo motivačnej literatúry pre dospelých, ale žiadna, ktorá by nejakým základným zásadám vhodnou formou učila už deti,“ naznačila smer, ktorým sa už vydala.
Vo výchove preferuje prístup, že matka by mala počúvať svoje inštinkty a nenechať sa ovplyvňovať zažitými stereotypmi. Rodičom radí, aby u detí podporovali ich silné stránky a prirodzený talent.
„Nemali by sa zameriavať na to, čo im nejde, ale naopak na to, v čom sú dobré a podporovať ich v tom. Keď budeme rozvíjať ich slabé stránky, možno dosiahnu priemerné alebo nanajvýš dobré výsledky, ale keď budeme podporovať ich silné stránky, môžu z nich byť hviezdy,“ prezradila svoj recept.
