BANSKÁ ŠTIAVNICA. Banskoštiavnickej samospráve sa ešte v máji minulého roka podarilo dosiahnuť zápis ohradného múru a vstupnej brány cintorína Frauenberg do Registra nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok SR. Keďže niekoľkostoročný múr je v súčasnosti poškodený, mesto sa snaží získať prostriedky na jeho opravu.
Ako priblížila prednostka Mestského úradu v Banskej Štiavnici Ivana Ondrejmišková, ohradný múr bol postavený ešte v 50. rokoch 16. storočia. Zachované sú na ňom staršie historické omietkové a náterové vrstvy.
V zlom stave je najmä šindeľ
"Ohradný múr tvorí kompaktnú objemovú skladbu národnej kultúrnej pamiatky spolu s rímskokatolíckym Kostolom Panny Márie Snežnej a vstupnou bránou, ktorá sprístupňuje a zabezpečuje prevádzku doposiaľ funkčného cintorína Frauenberg. Ohradný múr ohraničuje plochu cintorína zo západnej, severnej a východnej strany," vysvetlila Ondrejmišková.
V súčasnosti je však podľa jej slov múr v značne poškodenom stave, miestami až dezolátnom. "Najviditeľnejším poškodením je strešná krytina, ktorá pozostáva z drevených šindľov. Vo veľkej miere sú vypadnuté a poškodené hnilobou," povedala s tým, že múr si vyžaduje kompletnú rekonštrukciu. Na tú však mesto v súčasnosti prostriedky z vlastného rozpočtu nemá a preto chce peniaze získať z dotačného programu Ministerstva kultúry SR Obnovme si svoj dom. Ešte v novembri 2015 podalo žiadosť o získanie prostriedkov na realizáciu prvej etapy obnovy ohradného múru - čelného múru.
Zapísali ho do zoznamu pamiatok
Mesto dalo vypracovať rozpočet s výkazom výmer, ktorý vyčíslil celkové náklady na kompletnú rekonštrukciu múru. "Výsledná cena je rozdelená na dve časti, a to na čelný múr (38 400 eur) a zadný múr (27 600 eur), spolu teda 66-tisíc eur," dodala Ondrejmišková.
K zápisu múru a tiež vstupnej brány do zoznamu kultúrnych pamiatok došlo v máji minulého roka. Podľa prednostky ich zapísanie do zoznamu kultúrnych pamiatok dáva mestu možnosť žiadať financie z dotačného systému ministerstva kultúry. Podmienkou na získanie dotácie totiž je, aby daná stavba bola zapísaná v Registri nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok SR.
