ŽIAR NAD HRONOM. Obec Horné Opatovce, ktorá musela v minulosti ustúpiť fabrike na výrobu hliníka, dnes pripomína už len Kostol svätého Vavrinca z roku 1911.
V týchto dňoch ho zdokumentoval Zdenko Dzurjanin, ktorý stojí za projektom Kostoly Slovenska. Osobne navštívil všetky slovenské chrámy, odfotografoval ich a vytvoril ich prehľadnú mapu, vďaka ktorej ich môže na internete aspoň takto navštíviť každý. Projekt aj kostoly, ktoré zmapoval, chce pretaviť aj do knižnej publikácie, presnejšie do nosnej knihy venovanej jeho putovaniu a 85 menších po okresoch a mestách s viac ako desiatimi kostolmi.
Zbiera fotografie aj príbehy
Hornoopatovský kostol autora projektu zaujal práve jeho osudom, tentoraz do Žiaru prišiel, aby si odfotografoval jeho interiér.
„Rozhodol som sa fotiť kostoly, ktoré tu máme, aby som priblížil kultúrne dedičstvo krajiny všetkým ľuďom a zachoval ho do budúcna,“ hovorí.
Už dnes niektoré z objektov, ktoré zachytil, nestoja alebo výrazne schátrali. „Napríklad kostol v obci Láb, ktorému sa medzitým zrútila veža, alebo aj žiarsky kostolík v Kupči,“ pripomína stavbu, ktorú zrovnal so zemou majiteľ pozemku, kde pamiatka na biskupa Moysesa stála.
Za fotografiami precestoval 500-tisíc kilometrov, prevažne vlakom, autobusom, autom, ale aj pešo. Počet kostolov, ktoré zaznamenal je neuveriteľný, zastavil sa na čísle 4146. „Bol som v každej obci, nevynechal som ani jeden,“ vyhlasuje Dzurjanin. Tento fakt potvrdzuje aj názov výstavy venovanej projektu – Videl som všetky kostoly Slovenska.

Ostrov v pustatine
Rodáci z Horných Opatoviec sa stretávajú a snažia sa o záchranu svätostánku a o jeho zachovanie pre nasledujúce generácie. Hovoria o ňom ako o jednej z mála spomienok na zaniknú obec a zhodujú sa, že musí vydržať ďalšie storočia a rozprávať príbeh dediny, ktorá zanikla. Ten je silný.
V dôsledku produkcie množstva škodlivých látok pri výrobe hliníka v Závode SNP vtedajšia československá vláda pristúpila v 60. rokoch 20. storočia k postupnej likvidácii obce a k vysťahovaniu jej obyvateľov.
Ľudia sa tak zrazu nemali kam vracať a miestny kostol ostal pre nich ostrovčekom v pustatine. Aj preto sú radi, že o pamiatku na ich detstvo sa autor unikátneho projektu zaujíma a vďaka nemu ju spoznajú ďalší.
„Je to dôležité a nedocenené miesto, duchovné miesto okolo ktorého je svetský odpad. Je to škola ekológie a škola duchovna,“ hovorí o priestore, v tesnej blízkosti ktorého je dnes skládka odpadu, rodáčka Mária Zaťková. „Stánok Boží a smetisko. To je paradox a zároveň charakteristika doby,“ pripája sa Štefan Skladan, predseda Občianskeho združenia Horné Opatovce.
Členovia združenia sa o pamiatku starajú a chránia ju. Aktuálne je problémom zatekajúca strecha veže a poškodené vitrážové okná.
Ich reštaurovanie by si vyžiadalo investíciu v desiatkach tisíc eur. Na prvú fázu ich záchrany chcú získať dotáciu od rezortu kultúry.
„Žiadame 20-tisíc eur, jedenásť vitráží prevažne s biblickými motívmi, chceme očistiť, zakonzervovať a odborne uložiť, kým sa ich podarí postupne zreštaurovať,“ ozrejmuje spoluautorka monografie o zaniknutej obci Dagmar Benčová. Súčasťou prvej fázy by malo byť aj zafixovanie okenných otvorov proti vplyvom zvonka. Mnohé z tabuliek okien sú porozbíjané, poškodil ich zub času aj vandali.

