KĽAK./OSTRÝ GRÚŇ. V poradí 71. výročie vypálenia oboch obcí si obyvatelia celej Kľakovskej doliny aj tento rok pripomenuli na pietnom zhromaždení v nedeľu 24. januára.
Krvavá nedeľa žije v spomienkach dodnes
Pietne spomienkové zhromaždenie sa v Kľaku začalo o 8.45 zrazom účastníkov pred kultúrnym domom, odkiaľ spoločne všetci zúčastnení odišli v sprievode k pamätníku obetiam vypálenia, kde za prítomnosti vojakov položili vence.
„To, čo sa v roku 1945 v našej obci odohralo, je pre mnohých z nás doteraz najväčšou tragédiou. Utrpenie, ktoré vtedy ľudia prežili si naša generácia nevie ani predstaviť,“ povedal starosta obce Kľak Ľuboš Haring a zároveň podotkol:
„Myslím si, že aj poslanci, aj samosprávy sú stále toho názoru a sú naklonení tomu, že sa na tieto tragédie nesmie zabúdať. Stále si ich pripomíname a pripomínať si ich aj naďalej budeme,“ dodal Haring. V Kľaku pri krvavom besnení zahynulo vtedy spolu 84 obyvateľov a celá obec bola úplne vypálená.
Pietna spomienka ďalej pokračovala v Ostrom Grúni, kde si najprv obete tragédie uctili svätou omšou v miestnom kostole. Omšu celebroval vojenský biskup Monsignor František Rábek. Po omši sa všetci zúčastnení v hromadnom sprievode presunuli k pamätníku v časti obce Dolné dvory, kde takisto za prítomnosti vojakov položili na znak úcty vence pri pamätník.
„Nedeľa 21. januára 1945 sa čiernym písmom zapísala do kroniky dejín Slovenska, zvlášť do dejín celej Kľakovskej doliny,“ povedala starostka obce Ostrý Grúň Jana Angletová. „Stretli sme sa tu nie preto, aby sme jatrili hlboké rany sirôt a pozostalých, ale preto, aby sme nezabudli, prečo sa naši rodičia stali sirotami,“ dodala starostka.

Najmladšia obeť mala len štrnásť mesiacov
V tragickú nedeľu v Ostrom Grúni Nemci zavraždili 64 obyvateľov, z toho 26 mužov, 26 žien a 12 detí. „Najmladšou obeťou krvavej masakry bol len 14-mesačný Filipko Debnár, ktorý zomrel v náručí svojej jedenásťročnej sestry,“ pripomenula trpkosť vtedajšej doby starostka. Po vyvraždení obyvateľov v Grúni Nemci vypálili až 128 domov.
Pietnej spomienky sa okrem starostov okolitých miest a obcí aj tento rok zúčastnila posledná žijúca účastníčka týchto udalostí Anna Nováková (81), ktorá vtedy ako desaťročná ako jedna z mála besnenie nemeckých vojakov akoby zázrakom prežila.


