Slíčuhe či vlačuhe. Neviete, čo to znamená? Prestavlcký nárečový slovník vám to prezradí

Tieto, ale aj mnoho iných výrazov našich matiek či starých matiek obsahuje v okolí jediný slovník miestneho nárečia.

Tlačený slovník miestneho nárečia nájdete v kultúrnom dome v Prestavlkoch. Tlačený slovník miestneho nárečia nájdete v kultúrnom dome v Prestavlkoch. (Zdroj: Lucia Svitková)

PRESTAVLKY. „Drobisk, už napadou sňah, berme brusle, vlačuhe i slíčuhe a hybaj ho tavon!“ Že z tejto vety nerozumiete ani slovo? Predstavte si, že sa takto u nás voľakedy rozprávalo úplne bežne.

Ak ste sa stihli stratiť už hneď na začiatku, jedinečný Nárečový a hovorový slovník obce Prestavlky a obcí v okolí Svätého Kríža nad Hronom vám vysvetlí, čo jednotlivé nárečové výrazy znamenajú. Autorka slovníka, Prestavlčanka Magdaléna Poloňová, vám v ňom priblíži oveľa viac. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obsahuje vyše 2 700 slov

Myšlienku vytvoriť komplexný slovník miestneho nárečia dostala Magdaléna hneď po tom, ako sa s manželom a deťmi presťahovali zo Žiaru nad Hronom do rodnej obce Prestavlky. „Keď som stretávala starších ľudí na ulici a prihovárali sa mi týmto nárečím, pripomenulo mi to vždy mojich rodičov i starých rodičov,“ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

„To nárečie mi bolo veľmi blízke už od narodenia. V podstate prvé slová, ktoré som počúvala, boli práve tieto nárečové,“ vysvetľuje svoj blízky vzťah k miestnemu nárečiu Magdaléna. 

„Päť rokov som myšlienku zachovať nárečie v podobe slovníka aj pre naše deti či vnúčatá nosila v sebe,“ hovorí Magdaléna, ktorá je sama šesťnásobnou mamičkou. V marci v roku 2011 sa preto rozhodla, že začne jednotlivé nárečové slová zbierať a ukladať si ich do počítača. „Keď som nazbierala okolo deväťsto slov, videla som, že je to nádejné a že by z toho predsa len niečo mohlo byť,“ hovorí. 

So zbieraním nárečových slov jej pomáhali aj jej kamarátky. Za pomoci nich, ale aj pomoci ostatných Prestavlčanov, sa jej takmer po piatich rokoch podarilo zozbierať vyše 2 700 slov. 

SkryťVypnúť reklamu

Jediný nárečový slovník v okolí

K vydaniu slovníka ju inšpirovala aj bývalá starostka obce Zubrohlava, ktorá výrazy ich miestneho nárečia zbierala až pätnásť rokov a ručne si ich zapisovala. Zbierku mala Magdaléna hotovú už pred rokom, zostávalo už len nájsť potrebné financie, aby slovník mohol vyjsť aj v tlačenej podobe. Tie sa nakoniec podarilo zohnať a slovník miestneho nárečia v decembri minulého roka konečne uzrel svetlo sveta aj v tlačenej podobe. 

Hľadať zdroje pomáhali aj ľudia z obce, ktorých myšlienka jedinečného slovníka s ich nárečím nadchla rovnako ako samotnú autorku. „Verím, že tento slovník bude robiť radosť nielen mne, ale najmä druhým,“ hovorí Magdaléna., ktorú teší, že slovník stihol vyjsť ešte pred Vianocami. Ľudia vraj k nej chodili ešte aj na Štedrý deň, aby slovník mohli kúpiť ako darček pre svojich blízkych. 

SkryťVypnúť reklamu

Slovník oslovil aj okolité obce ako Horná či Dolná Ždaňa, Dolná Trnávka. Dostal sa už aj do Mestskej knižnice v Bratislave, kúpili ho aj pre rodákov do Kanady. Slovník si zatiaľ môžu záujemcovia zakúpiť priamo v obci za výrobné náklady. 
Magdaléna hovorí, že nejde o zisk, ale o to, aby sa miestne nárečie zachovalo aj pre ďalšie generácie. Ako už aj samotný názov slovníka prezrádza, nie je v ňom zahrnuté len nárečie z Prestavĺk, ale aj z okolitých obcí. 

„Väčšinu nárečových slov majú naše obce spoločnú,“ vysvetľuje. Autorke však šlo predovšetkým o to, aby boli v slovníku zachytené práve originálne nárečové slová z Prestavĺk. Ako už Magdaléna spomínala, veľa nárečových slov je jej blízkych, no pri vytváraní slovníka sa stretla aj s takými, ktoré boli oveľa staršie a nepoznala ich. Ich pravosť a význam si preto overovala vždy minimálne z dvoch zdrojov.

„Práve stredoslovenské nárečie si zobral Ľudovít Štúr ako podklad pre spisovnú slovenčinu a som nesmierne rada, že sa mi tento slovník podarilo vydať v roku 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra,“ vysvetľuje Magdaléna aj ďalší dôvod, prečo slovník vyšiel ešte koncom minulého roka. 

Skutočné príbehy ľudí

Okrem nárečových slov a ich významov tento netradičný slovník obsahuje aj rôzne bonusy. V jeho úvode nájdu čitatelia okrem stručnej histórie obce aj miestne názvy častí dediny či najčastejšie priezviská a mená obyvateľov obce. „Keď sa v obci stalo, že sa viacerí obyvatelia volali rovnakým menom či priezviskom, ľudia im vymysleli prezývky,“ približuje Magdaléna. Veľakrát sa tak stalo, že ľudia dotyčného nepoznali ani po mene, ale práve vďaka jeho prezývke. A tak vznikli prezývky ako Bučko, Kareš, Fešter či Duch alebo Účtovník. 

Okrem prezývok sa v slovníku nachádzajú aj takzvané častušky. Sú to krátke vtipné básničky, ktorými miestne ženy v minulosti častovali najmä družstevníckych funkcionárov. V slovníku nechýbajú ani tradičné Prestavlcké ľudové piesne či tradičné hry, ktorými sa v minulosti zabávali deti, keď ešte neexistoval internet či televízia. 
Pri listovaní môžu čitatelia tiež nájsť vtipné príhody ľudí, ktoré sa v obci skutočne stali. 

„Toto je po prvýkrát, čo sú príbehy uložené na papieri, aby sa zachovali nielen v ústnom podaní,“ hovorí Magdaléna. 
Záver slovníka obohatila o dobové fotografie, ktoré sa jej podarilo zozbierať od miestnych ľudí. Najstaršia fotka použitá v slovníku pochádza z roku 1934. Najnovšia zas z roku 1964. „Chcela som, aby v slovníku mal spomienku každý náš obyvateľ, či už vo fotke alebo v príbehu,“ vysvetľuje. 

Ocenili ho aj etnologičky

Fotografiami, ktoré doteraz neboli nikde uverejnené, sa snažila zachytiť život v Prestavlkoch do polovice 60. rokov. Snahu autorky ocenila aj etnologička Zuzana Denková: 

„Nárečový slovník vždy na jednej strane reaguje na zmeny v živote spoločnosti, na druhej strane i konzervuje staré časy. Tým je úžasný i prestavlcký slovník, lebo odkrýva atmosféru tradičnej pohronskej dediny, ale zároveň prináša výrazy, ktoré sa do ľudovej reči dostali po veľkej spoločensko-politicko-ekonomickej zmene v roku 1948, a tým sa stáva dynamickým slovníkom minimálne dvoch generácií Prestavlčanov, generácie, ktorá žila v prvej polovici 20. storočia a generácie našich predkov, ktorí svoj produktívny vek prežili v druhej polovici storočia,“ hovorí etnologička, ktorá tiež ocenila zaradenie častušiek do slovníka. 

„Tieto častušky sú odrazom každodenného života socialistickej dediny, čo je obdobie málo spracované. Podobne máme nedostatočne spracovanú i históriu celej Žiarskej kotliny a práve prestavlcký slovník je zaujímavým primárnym prameňom regionálnej histórie,“ vysvetľuje ďalej etnologička. 

Slovník by tiež pokojne odporučila aj ako učebnú pomôcku pre regionálnu výchovu na základných i stredných školách. K nej sa pridáva i etnologička z Gemersko-malohontského múza v Rimavskej Sobote Ľudmila Pulišová. „Zo slovníka je zrejmé, že autorku pre jeho zostavenie motivovala láska k regionálnej kultúre, k rodnému kraju, k rodnej obci a k ľuďom v nej žijúcim, podmienená snahou o zachovanie už takmer neznámych nárečových slov,“ hovorí . 

A plánuje po úspešnom slovníku Magdaléna aj pokračovať? „Ľudia ma veľmi povzbudili, a ak sa nazbiera dosť materiálu, mohlo by vyjsť aj pokračovanie,“ prezrádza. „Ak by som aj niečo pripravila, chcela by som, aby to boli najmä milé spomienky. Zlých vecí bolo tiež dosť, ale ja si myslím, že ľuďom je lepšie pripomínať to, čo ich poteší, teda dobré a úsmevné,“ dodáva autorka na záver.

Nárečový a hovorový slovník obce Prestavlky a obcí v okolí Svätého Kríža nad Hronom slávnostne pokrstili v nedeľu 24. januára v prestavlckom kultúrnom dome za účasti rodákov i hostí. 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Žiar

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 217
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 551
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 901
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 382
  5. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 5 438
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 016
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 286
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 117
  1. Marián Gunár: 8. apríl - Medzinárodný deň Rómov. Ja ho venujem tým, ktorých ešte nikto neobjal.
  2. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  3. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  4. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  5. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  6. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  7. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  8. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 809
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 356
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 76 067
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 702
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 15 339
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 13 599
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 10 160
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 643
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Zasahovali profesionáli aj dobrovoľníci.


Momentka z derby.

Tréner Pohronia označil prehru za zlyhanie.


Ilustračná fotografia.

Vystavené budú v Galérii Jozefa Kollára v Banskej Štiavnici.


Prežila monarchiu, svetové vojny, odštátnenie aj privatizáciu. Korunou jej príbehu je pútnické miesto – hora Butkov.


  1. Marián Gunár: 8. apríl - Medzinárodný deň Rómov. Ja ho venujem tým, ktorých ešte nikto neobjal.
  2. Elena Antalová: Ako sa zbaviť zúfalstva zo Slovenska
  3. Rastislav Puchala: Sláva ti, Alex Ovečkin!
  4. Pavel Baláž: Parma nie je len mestom syra a šunky
  5. Ján Šeďo: Odznelo : "Apko, však tam roztrhalo 9 detí"! "No a čo, veď...."
  6. Vladimír Bojničan: Biblické zázraky ako nepreukázané tvrdenia a forma dezinformácie
  7. Jozef Černek: Môj partner nemá telo. Nemá tvár. A predsa napísal so mnou muzikál.
  8. Imunoblog: Zdravé črevo – základ silnej imunity
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 809
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 356
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 76 067
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 702
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 15 339
  6. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 13 599
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 10 160
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 643
  1. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  2. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
  3. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  4. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  5. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  6. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  7. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu