

enta. Mali sme tu zahraničných pacientov, ktorí boli na liečení v Dudinciach. Išlo o akútne infarkty a úrazy. Mesačne je to priemerne päť až osem pacientov,“ hovorí riaditeľ Nemocnice s poliklinikou v Šahách Igor Bystrý. Od zahraničných zdravotných poisťovní pred vstupom Slovenska do EÚ zinkasovali platby desať až dvadsaťnásobne vyššie ako za Slovákov. „Za jedného pacienta sme dostávali od päťdesiattisíc do stotisíc korún,“ spomína riaditeľ, „V súčasnosti máme za desať mesiacov okolo päť miliónov korún straty.“ Podľa jeho slov je druhým problémom nemocnice, že zastrešuje malý región – len okolo dvadsaťtisíc obyvateľov. „Z jednej strany máme štátnu hranicu, z druhej strany Banskobystrický kraj. Zvyšné územia nespadajú do tejto lokality. Snažíme sa teda sústrediť na kvalitu práce. Chceme si vybudovať a uchovať dobré meno medzi pacientmi iných rajónov, aby sem dochádzali. Štyridsať percent našej pacientúry nespadá do nášho rajónu. Máme tu vynikajúcich odborníkov. Napríklad primár chirurgie Ján Slančík má tri atestácie. K nemu príde na vyšetrenie každý týždeň mikrobus plný pacientov. Uzavreli sme dohody s gynekológmi z okolitých rajónov, a tí nám sem posielajú ženy rodiť, ale i na operácie. Boj o pacientov vyhráme jedine kvalitnými službami.“
Zriadili aj nadštandardné izby na spôsob apartmánu. Zatiaľ majú dve na gynekologicko – pôrodníckom oddelení. Je o ne veľký záujem, vypracovali dokonca poradovník. Postupne plánujú nadštandardne zariadiť aj izby na ostatných oddeleniach.
Riaditeľ Bystrý si pochvaľuje spoluprácu s Mestom: „Mesto Šahy má veľký záujem o udržanie tejto nemocnice. Snažíme sa o cezhraničnú spoluprácu s Maďarskou republikou. S nemocnicou v družobnom meste Vác rokujeme. Vypísali tender na služby práčovne dodávateľským spôsobom. Ide o posteľné a zamestnanecké prádlo. Tender je vo finálnej fáze a pre nás sú vyhliadky veľmi dobré.“ Práčovňa v šahanskej nemocnici má vyššiu kapacitu než je v súčasnosti schopná využiť.
Mesačne v Šahách operú 21 ton bielizne dovezenej z mesta Vác. Zvážať sa bude trikrát týždenne. Na jeden kilogram očakávajú štyri až päť korún zisku.
„Z maďarskej strany starostovia štrnástich obcí, ktoré regionálne uzatvárajú kruh okolo tej nemocnice, sú po vzájomných rokovaniach naklonení k tomu, aby rýchla zdravotnícka pomoc k ich pacientom prichádzala zo Šiah,“ vysvetľuje riaditeľ zaujímavý projekt. Hraničná polícia nemá námietky, ani poisťovne nebudú mať problém, keďže celú záležitosť bude hradiť maďarská strana. „Rámcové zmluvy medzi riaditeľmi nemocníc a primátormi sú už podpísané. My vieme zabezpečiť príchod k pacientovi v akútnom stave do pätnástich minút,“ informuje Bystrý. S colným riaditeľstvom a hraničnou políciou už sú dohodnutí, že sanitky budú jazdiť cez vstup pre diplomatov.
Autor: Monika Maťová