ŽUPKOV. Aj napriek počasiu, ktoré sa dnes (4.januára) mení z minúty na minútu, sa skupinka učiteľov zo Základnej školy s materskou školou v Župkove nevzdala a rozhodla sa prejaviť svoju nespokojnosť so školským systémom štrajkovým pochodom cez Kľakovskú dolinu. Učitelia pochodujú spred budovy školy, cez Župkov, Hrabičov, Ostrý Grúň až do Kľaku.
Pridali sa aj škôlkari
V Hrabičove sa k učiteľom pridali aj deti z materskej školy, na čele s učiteľkami a riaditeľkou materskej školy. „Chceme lepšie školstvo,“ vyjadrila sa riaditeľka materskej školy v Hrabičove Alexandra Debnárová. Škôlkari sa k učiteľom pripojili na začiatku Hrabičova a prešli s nimi až po kultúrny dom v obci. Aj napriek štrajku však ale škôlka zostáva po zvyšné dni otvorená. „Áno, škôlka je otvorená, aby sme pomohli pracujúcim rodičom,“ dodala riaditeľka.
Snahu škôlkarov ocenila aj zástupkyňa riaditeľky základnej školy v Župkove, Ivana Betková, ktorá stála na čele pochodu. „Teraz je tá vhodná doba. Mnohým školám už dochádza dych, predsa len, štrajk trvá niekoľko týždňov, tak je potrebné, aby sa zapojili ďalší, preto sme sa do štrajku takouto formou zapojili aj my,“ vysvetlila Betková.

Prišli aj učitelia z iných miest
K štrajkujúcim učiteľom sa pripojil aj učiteľ Rudolf Vallo zo Základnej školy Jána Zemana v Novej Bani, ktorý sa štrajku zúčastnil aj v Bratislave aj v Banskej Bystrici. Štrajk vníma ako veľký dôvod na zmenu a už teraz ho považuje za úspech, bez ohľadu na to, či budú učitelia pred voľbami úspešní alebo nie.
„Podarilo sa nám otvoriť Pandorinu skrinku a dokázať, aby nás brali vážne. Školstvo je roky ťahané na chvoste priorít. Každá vláda si ho síce stavia ako prioritu, no vzápätí sa od toho ustúpi,“ vysvetlil dôvod svojej účasti v štrajku učiteľ a pokračoval: „Všetci majú veľa rečí o budúcnosti našich detí, ale keď vchádzate do školy a vidíte smutné tváre, je to problém. Jednoducho sa musí nastaviť zmena, ktorá bude viesť k tomu, aby tie deti mali radi školu,“ vysvetlil učiteľ.
Zmena podľa neho prispeje aj učiteľom, ktorí učenie prestanú vnímať len ako svoje zamestnanie. „Ja osobne učiteľstvo nevnímam len ako povolanie, pretože vychovať dieťa, to nie je len o vedomostiach, ktoré sa učí naspamäť. Dieťa by sa malo v škole učiť aj celkovému vývoju, a to aj zrelosti a dospievaniu. Aby z neho vyrástol zrelý človek, ktorý bude takisto schopný si presadiť svoje práva,“ dodal učiteľ, ktorý verí, že zmeny v podobe presadenia si svojich práv učiteľov prispejú aj k tomu, že status učiteľa v spoločnosti opäť narastie.
Tiež si myslí, že nie je správne, keď ľudia porovnávajú profesiu učiteľa s inými. „Tým však nemyslím, že si aj iné povolania nezaslúžia rešpekt, úctu či lepšie ohodnotenie,“ dodal a pokračoval: „Ale konkrétne v tomto prípade to vnímam tak, že aj učiteľ dáva tomuto štátu pridanú hodnotu.“
K učiteľovi sa pridala aj rehoľná sestra Blanka z Katolíckej školy v Banskej Štiavnici, ktorá sa tiež aktívne zapojila do štrajku. „Všetkým nám ide o jednu spoločnú vec. Aby sa zmenil systém školstva, aby školám bola poskytnutá podpora zo štátu, nielen v zmysle finančnom, ale aj v zmysle morálnom a v akomkoľvek inom. Lebo vždy bolo školstvo a doteraz stále je na konci priorít každej vlády,“ dodala. Okrem učiteľov sa k štrajkujúcim pridal aj miestny kňaz.

Prvý stupeň sa dnes učí
Škola dnes nakoniec zostala zatvorená len pre druhý stupeň, žiaci prvého stupňa majú normálne vyučovanie. „Do štrajku sa nezapojili štyri kolegyne, ktoré dnes pokrývajú vyučovanie na prvom stupni. Je to aj také ústretové gesto voči rodičom, pretože s malými deťmi je oveľa väčší problém, kam ich umiestniť, keď oni musia pracovať. Tí starší predsa len už môžu zostať doma bez dozoru,“ dodala učiteľka.
V štrajku však škola neplánuje okrem štvrtku a piatku pokračovať po ďalšie dni. „My sme sa takto symbolicky zapojili do štrajku na dva dni. Chceme takto pridať ruku k dielu, aby sme sa aj my mohli pozrieť do zrkadla, že nestojíme niekde za pecou a čakáme, že za nás budú bojovať ostatní, dodala.
V to, že vláda učiteľom splní ich požiadavky ešte pred voľbami však nevidia učitelia reálne, no za úspech považujú už len to, že ich politici nielen z vládnych strán začali brať na vedomie. Obavy mali spočiatku učitelia aj z reakcií rodičov. „No keď sme boli na iných štrajkových zhromaždeniach, uvedomili sme si, že rodičia, ktorým na školstve záleží, na nás nadávať nebudú, ale prídu nás podporiť,“ dodala Betková.
V druhý deň štrajku, v piatok (5. februára) dajú učitelia priestor aj samotným rodičom a zodpovedajú na ich otázky o 14. hodine v priestoroch školskej knižnice. „Je to poobede, aby nás mohli navštíviť aj pracujúci rodičia,“ dodala učiteľka, nakoľko sa dnes do štrajku nezapojil žiadny rodič. Učitelia momentálne pochodujú do Kľaku a naspäť. „Na pietnych miestach v Ostrom Grúni a v Kľaku zapálime aj sviečky,“ dodala učiteľka na záver.